Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 222

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Oleander Pospolity – Nerium Oleander

Oleander Pospolity – Nerium Oleander

44 komentarzy

Opis:

Wiecznie zielony, obficie kwitnący krzew o kwiatach pojedynczych lub pełnych pochodzący z południowej Europy, spotyka się go na całym obszarze śródziemnomorskim. Jest to bardzo popularna i lubiana roślina, która od 2 tys. lat zachwyca swymi walorami dekoracyjnymi. Oleander ma formę krzewu lub drzewka, wysokości do 2 m, liście równowąsko-lancetowate długości około 10-15 cm, skórzaste, rosnące w okółkach po trzy lub naprzeciwlegle. Kwiaty oleandra należą do bardzo ozdobnych i są dość duże (u form dzikich średnica ok. 3 cm, ale formy uprawowe mają większe) o lejkowatej koronie z głęboko powycinanym pięciodzielnym brzegiem. Dzikie formy oleandrów kwitną na różowo i biało, hodowane natomiast zachwycają również barwą żółtą, beżową oraz czerwoną.

Uprawa:

Oleander w naszych warunkach jest uprawiany jako roślina pojemnikowa, którą od połowy IV do X wystawiamy na słoneczne i ciepłe stanowisko, na wolnym powietrzu. Ciepłe stanowisko sprawa, że kwitnienie jest bardziej intensywne. Odmiany o kwiatach pojedynczych kwitną przeważnie lepiej i wcześniej. Podlewanie jest bardzo ważne zwłaszcza w upalne dni, kiedy jest niezbędnym dostarczać roślinie odpowiedniej ilości wody. Oleander lubi wilgoć a jej brak sprawia opadanie kwiatów. Najlepiej jest doniczkę wstawić w niskie naczynie z wodą i w miarę ubywania uzupełniać jej zawartość. Bujne kwitnienie sprawia, że jego zapotrzebowanie na składniki pokarmowe jest bardzo wysokie, dlatego trzeba regularnie nawozić, co tydzień od kwietnia do sierpnia. Przedłużenie tej czynności może tylko zaszkodzić roślinie, gdyż wytwarzanie nowych pędów w okresie przedzimowym bardzo osłabia. Gdy chcemy uzyskać oleandry silnie rozgałęzione, wówczas kilkakrotnie w ciągu lata usuwamy końce pędów. Przed przymrozkami, oleander musi trafić do możliwie jasnego pomieszczenia, w którym temperatura nie może przekraczać 4-8 ºC. Oleandry starsze przesadzamy, co 3-4 lata najlepiej czerwcu do większej donicy lub zmniejszyć bryłę korzeniową tak, aby wraz z nową ziemią mieścił się w starym pojemniku. Rozmnażanie poprzez sadzonki, które najlepiej pobrać wiosną lub wczesnym latem. Powinny mieć one ok. 10-15 cm długości, dolnym końcem zanurzamy je w naczyniu z wodą, po 2-3 tygodniach wypuszczają korzenie, następnie do donicy.

Zastosowanie:

Jako roślina pojemnikowa nadaje się zarówno do mieszkania, jak i na taras.

Kwitnienie:

Czerwiec- październik

Uwagi:

Oleander, to roślina trująca zawierająca glikozydy, dlatego należy bardzo uważać przy jego uprawie, zwłaszcza przy pobieraniu sadzonek. Szczególnie należy zachować czujność, gdy w domu są małe dzieci. Przekwitłe kwiatostany odmian o pełnych kwiatach nie ścinamy, dlatego że bardzo często znajdują się tam pąki kwitnące w następnym roku. Autor opisu – Sargon.

Zobacz więcej zdjęć: oleander pospolity

  • Grille ogrodowe
    Grille ogrodowe

        W ostatnich latach można zauważyć w Polsce znaczący wzrost popularności grillowania. Jest to sztuka łatwa, przyjemna i przede wszystkim smaczna. Książka kucharska potraw grillowanych z roku na rok powiększa się. Coraz częściej letnie spotkania ze znajomymi odbywaj

    Przeczytaj więcej...
  • Altany ogrodowe
    Altany ogrodowe

        Któż z nas nie chciałby po całym dniu ciężkiej pracy, bądź nauki, usiąść w zaciszu własnego ogrodu i otoczonym przez przyrodę wreszcie odpocząć. Właśnie po to budujemy swoje ogrody, by stały się swego rodzaju oderwaniem od szarej rzeczywistości. Miejscem id

    Przeczytaj więcej...
  • Donice ogrodowe
    Donice ogrodowe

        Ogrodowe aranżacje bardzo często uzupełniane są roślinami uprawianymi w pojemnikach. Są one dopełnieniem i dają możliwość uprawy ciekawych gatunków roślin nie nadających się do całorocznej uprawy w gruncie. Głównie jednak ubarwiają i zmieniają oblicz

    Przeczytaj więcej...

44 komentarzy

  1. Dodał: Monika, Tytuł: FASOLKI OLEANDRA

    TE FASOLKI TO GNIAZDA NASION ZOSTAWCIE JEDNO POZOSTAŁE USUŃCIE A W STYCZNIU ZERWIJCIE TEN OSTATNI OTWÓRZCIE A ZAWARTOŚĆ W ZIEMIE TO ŁATWIEJSZE NIŻ SADZONKI POWODZENIA

  2. Dodał: ola klar, Tytuł: \'oleander\"

    ma zawsze zielone liście zimą trzeba chować roślinę w ciepłe miejsce.Ma białe , żółte, czerwone ,różowe kwiaty,.

  3. Dodał: bela, Tytuł: czy nie szkodzi zdrowiu?

    mam go w pokoju, czy jestem bezpieczna , jak np.z paprotką, która dobrze jonizuje i jest korzystnym współtowarzyszem

  4. Dodał: Beata, Tytuł: plamy na liściach

    Witam. Po zimie moj oleander stracił bardzo dużo liści, wiekszość pousychała. Na wiosnę pojawiły się białe plamki na liściach i liście zaczynają usychać od końca. Uschnięte zwijają się.Czy zaatakowała szara pleśń? W domu mam środek grzybobójczy Topsin, czy powinnam spryskać nim mojego oleandra? Jeśli tak to w jakich odstępach czasu? Nie stosuje żadnych nawozów. Czy po tej chorobie powinnam go jakoś wzmocnić? Jeśli tak to czym? Prosze o pomoc! Nie chciałabym aby mój kwiat umarł!

  5. Dodał: katarzynka, Tytuł: szczepienie oleandra

    Ja najbardziej wolę szczepić różne kwiaty - szczepkę zanurzam w ukorzeniaczu i odrazu sadzę do ziemi do doniczki,sadzonkę osłaniam butelką plastikową,z której obcinam dno.Szczepka ma się jak w szklarni ,podlewam do podstawka, czasem szczepkę wietrzę odkręcając nakrętkę.

  6. Dodał: Alicja, Tytuł: szukam oleandra ciemnoczerwonego

    Witam wszystkich kochających kwiaty.Mam białego olendra przywiozłam szczepkę z Chorwacji.Przepięknie kwitnie choć nie jest zbyt duży.Niestety przywiozłam też prawie bordowego podwójnego oleandra ale zjadła mi go czarna mszyca.Niestety nie mogę nigdzie dostać ciemnoczerwonego oleandra.Może ktoś wie gdzie kupić albo ma takiego.Chętnie wymienię się mam biały podwójny.

  7. Dodał: Renata, Tytuł: przechowywanie oleandrów zimą

    Mam go dopiero pierwszy rok. Gdzie powinnam go schować na zimę? Czy ma to być miejsce chłodne i ciemne?

  8. Dodał: Basia, Tytuł: oleander w gruncie

    Mam trzy olbrzymie oleandry. Już mi się nie chce chować ich do piwnicy - posadziłam do gruntu!!! Ogacę mocno na zimę i .... zobaczymy!Choć komentarze Wasze są mało optymistyczne. Ale mam dwe albizje, bambusy - też w gruncie i jakoś dają radę. Zobaczymy? Dam znać na wiosnę

  9. Dodał: Jolusia, Tytuł: kwiaciara kocham rośliny

    Zdjęcia są przepiękne, mam też oleandry, ale tego lat nie zrobię zdjęć bo już przekwitły posadziłam młode sadzonki: mam różne kolor i mogę się wymienić, nie mam białego i czerwonego pozdrawiam

  10. Dodał: Maria K., Tytuł: oleander ?

    Ja kupiłam kwiatek u nas w Polsce i posadziłam go nad jeziorem na działce do ziemi.Pytam,czy jakbym go dobrze zabezpieczyła przed zimą-czy może przetrwać?

  11. Dodał: Małgorzata, Tytuł: choroby oleandra

    proszę o pomoc; mam kilkuletniego oleandra i zauważyłam ,że pąki kwiatowe brązowieją , usychają i odpadają. Co robić?

  12. Dodał: OLAS, Tytuł: oleander ?

    Czy oleander kwitnie na pąkach zawiązanych w ubiegłym roku? Prowadzę roślinę z przywiezionej z południa Europy gałązki/od ubiegłego roku/.Jesienią na końcówkach gałązek pojawiły się jakby pąki, ale nie rozwinęły się. Jest szansa, że zakwitnie w tym roku ?

  13. Dodał: bika, Tytuł: oleander kupno

    gdzie moge kupic oleandry?warszawa lub krakow ,proszeo pomoc

  14. Dodał: Dominisia2000, Tytuł: Śliczne kwiaty

    Są to bardzo śliczne kwiaty ale nigdy wcześniej ich nie widziałam dopiero teraz się przekonałam że istnieją

  15. Dodał: nuta, Tytuł: oleander

    nie wiem, jakiej ziemi potrzebuje, czy lubi obornik?

  16. Dodał: Janina, Tytuł: oleander

    Mój przepiekny kwiat stoi teraz w pokoju i bardzo schną mu liście.Jestem bezradna.Co robić,aby przestały opadać?

  17. Dodał: Henryka, Tytuł: choroba oleandra

    Mój kwiat szczególnie zimą ma suche, twarde liście, które opadają-dlaczego? Przechowuję go w widnej piwnicy.Zimą podlewam raz na dwa tygodnie bez nawożenia.Co ronie nie tak?

  18. Dodał: ulleczka, Tytuł: oleander

    Ja przechowuję oleandra z konieczności w pokoju.Czy powinien kwitnać w listopadzie /bo tak się stało / i jakie będą tego konsekwencje.Bo powiedziani mi,że nie zakwitnie latem????

  19. Dodał: Monia, Tytuł: szkodniki

    na liściach oraz łodydze znajdują się szkodniki wyglądem przypominają przyklejone połówki ziaren pieprzu.nie wiem jak się ich pozbyć

  20. Dodał: brschoen@wp.pl, Tytuł: Oleander

    Wyhodowałam sama z sadzonek od sąsiadki mojego oleandra. Ma trzy lata, w tym roku obficie kwitnie, lecz nie wszystkie pąki rozwinęły się do października. Przeniosłam z działki do domu, gdyż klatka schodowa jest już zapełniona kwiatami z ogródków i zauważyłam,że liście od dołu żółkną i bardzo łatwo sie odrywają. Co mam robić? Czy obciąć nierozwinięte kwiatki jeszcze przed zimą? prosze o radę.

  21. Dodał: Yariza, Tytuł: Oleander

    Witam wszystkich, poproszę Was o pomoc w zidentyfikowaniu co dolega mojej roślince? Na niektórych liściach pojawiły się czarne plamki, wyglądają tak, jakbym nie strząsnęła z liści ziemi po przesadzeniu. Plamki są też na spodzie (ale chyba mniej widoczne). Urywam porażone liście co parę dni, ale niestety - "ziemia" pojawia się na kolejnych. Nie widzę żadnych robali, nic się z kwiatkiem nie dzieje, nie opadają i nie brązowieją liście ani pąki. Nawet kiedy zrywam listki - nie chcą się tak łatwo oderwać, są soczyste i zielone. Co to za paskuda?! Pozdrawiam!

  22. Dodał: tube-roza, Tytuł: choroby oleandra

    też mam te kwiatki, właściwie powinnam napisać kwiaciory - bo są wielkie , mają ponad 2,5 metra. Problemem jest wnoszenie przed mrozami do domu, taras mamy na piętrze. trzy donice cudnie zdobią ogród przez całe lato. Jednak przed wniesieniem do domu zawsze pryskam je od chorób grzybowych, bo czasami lubią one zaatakować.

  23. Dodał: Ewa, Tytuł: oleander

    Przywiozłam gałązkę oleandra z Sycylii, wstawiłam do wody, aby wypuścił korzenie, ale obawiam się, że zgnije, bo tak było z sadzonką, którą 2 lata temu przywiozłam z Rodos. Moze jest jakiś inny sposób na ukorzenienie go?

  24. Dodał: maja, Tytuł: oleandry

    Mam swojego jakieś 12 lat, a może nawet dłużej. I tez musiałam uczyć się go pielęgnować. A teraz nie mam problemów. Chętnie się podzielę wiedzą. Przede wszystkim lubi wilgoć, nie wystarczy go podlewać, on lubi stać w wodzie. Jeden dzień nie podlewania i liście żółkną i opadają. Latem gdy jest gorąco podlewam nawet dwa razy.Ponieważ lubi słońce naprawdę nie można zapomnieć o podlewaniu. Zimą czasami zrzuca trochę liści, ale po przycięciu szybko nadrabia. Ja zawsze przed wstawieniem do domu na jesieni mocno go przycinam, nie żałuję sekatora. Odwdzięcza mi się na wiosnę dużą ilością kwiatów. Kwitnie przeważnie dwa razy, bardzo obficie pod koniec czerwca do końca lipca, a potem drugi raz pod koniec września, ale zbieram wszystkie przekwitłe kwiaty. A zasilam zwykłym florowitem tak jak wszyskie rośliny.

  25. Dodał: Kasia, Tytuł: oleander

    więc jest jakiś sposób na pielęgnacje oleandra.Stoi na słonecznym tarasie często podlewany,zasilany,a lisćie żółkna i opadaja,pąki nie równo sie rozwijaja raczej sa mizerne.na młodych liściach pojawiaja sie plamki patrzac pod swiatło,a na starszych lisciach biały nalot.jakie zabiegi pielegnacyjne wykonać aby moj oleander nie zmarnial

  26. Dodał: Barbara z Nowogardu, Tytuł: oleander

    Ja rowniez mam oleandra,ktory mi choruje .Usychaja liscie i zawiazane kwiatki.czytajac Wasze opinie byc moze potrafie im pomóc.Bardzo serdecznie dziękuję;Barbara n Nowogardu

  27. Dodał: jarek, Tytuł: oleander

    Ja nie mam takich kłopotów z moimi oleandrami mam już je 4 lata wys.2,5m nigdy nie sprawiły mi kłopotu.Na powietrzu stoją zawsze jak naj dużej do połowy grudnia,póżniej przenoszę je do altanki widnej i wystawiam je pod koniec marca a nawet i wcześniej.Nigdy jeszcze mi nie zmarzły a latem kwikną jak głupie,

  28. Dodał: sebastian, Tytuł:

    ja mam oleandra juz 5 lat i wypuszcza mi pąki ale nigdy nie kwitnie bo mi te pąki opadają i duzo mi pędow nowych wyrasta a zadnych nawozow nie uzywam i niewiem co mam robic

  29. Dodał: Felipe, Tytuł: Oleander kwitnie w zimie?

    Dostalem Oleandra z rodziny gdyz jego miejsce zejla choinka. Jednak Dziewi mnie bo dosc intensywnie kwitnie, jak na srodek zimy to dosc dziwne.. czy mam go podlewac czy raczej nie? co z nim robic

  30. Dodał: Gosia, Tytuł: oleander

    Mój oleander stał dość długo na balkonie . Niestety zapomniałam o nim podczas ostatnich przymrozków i gdy wniosłam go do mieszkania przeraził mnie widok jego liści (oklapły). Nie wiem jak z nim dalej postępować. Może ktoś mi coś podpowie?

  31. Dodał: Żenia, Tytuł: oleander

    Mam oleandra od 3 lat , dość dobrze rósł , ale miał tylko trzy pędy więc postanowiłam go radykalnie przyciąć . Teraz martwię się czy z uciętych pędów mi wypuści nowe ;/Jeśli ktoś ,,ogolił" swoją roślinkę proszę o komentarz;)

  32. Dodał: rumat@wp.pl, Tytuł: oleander

    Ela, chcialam Ci powiedziec, ze i u mnie w jednym z oleandrow ( mam dwa)pozolkly liscie i opadly, mimo ze go wczesniej opryskalam od "tego pajaka".Moze Ty sprobuj opryskac swoj kwiatek.W sklepach chemicznych mozna kupic preparat.

  33. Dodał: Ela, Tytuł: liście

    prosze o pomoc mam pięknęgo oreandla w tej chwili jest już na klatce , ale martwia mnie jego liscie robią się żółte i spadają , mam jeszcze dwa inne i te są w porządku , proszę o pomoc. POZDRAWIAM

  34. Dodał: Barbara, Tytuł: oleander

    Pomocy, moj oleander nie moze zakwitnac, wypuszcza paczki a one usychaja. Pomocy

  35. Dodał: h_jarzab@O2.pl, Tytuł: Pomocy!!!

    Mamy olendra, który całe lato stał na balkonie i bardzo ładnie rósł i kwitł. Po wniesieniu go do domu zaczął tracić liście. Co robić?

  36. Dodał: Lila, Tytuł: oleander-choroba?

    Mam bardzo ładnie kwitnący oleander,ale niepokoi mnie widok jego liści.Wyglądają tak,jakby osiadł na nich biały,suchy proszek.Co z tym zrobić?

  37. Dodał: hal i tom, Tytuł: Oleander

    My mamy Olendra dwu metrowego o rozłożystych gałęziach na 1.5m. Kwitnie na różowo. Trzeba go przyciąć raz w roku najlepiej na wiosnę, obficie podlewać. Całą wiosne i lato stał w ogrodzie w donicy. Teraz od pewnego czasu mamy go w pokoju gościnnym i robi wrażenie na gościach. Na zimę przechowywaliśmy go w piwnicy gdzie jest wilgotno a zarazem ciepło. Polecamy do hodowli.

  38. Dodał: magda, Tytuł: oleander

    jak najlepiej go pzrezimowac dostałam małom sadzonke i nie chce jej stracić a to piękny kwiat

  39. Dodał: Sargon, Tytuł:

    Oleander to roślina pojemnikowa, która nie przezimuje w naszym klimacie, więc do gruntu zdecydowanie nie. Chyba, że na okres wiosenno-letnio-jesienny zadołować w ogrodzie w pojemniku a na zimę wykopać, to można, ja tak robię z daturą. Pozdrawiam!

  40. Dodał: Monika, Tytuł:

    Kupiłam Oleandra i chciałabym go posadzić w ogrodzie.Czy ta roslinka nadaje się do tego?

  41. Dodał: mariola, Tytuł:

    Dostalam cudowny oleander od kolezanki na nowe mieszkanie. Od razu cudownie zakwitl i wypuscil wiele mlodych pedow. W tym roku zauwazylam jednak na lisciach niepokojace zmiany. Pojawily sie brazowe jakby kreseczki i liscie zaczely sie lepic. Co zrobic aby przywrocic mu pierwotny stan?

  42. Dodał: olka, Tytuł:

    A ja chciałabym zapytać odnośnie oleandra. Mam go trzy lata i dotąd wszystko było ok, w tym roku jednak zrzucił mi mnóstwo liści. Stoi na balkonie i jest identycznie pielęgnowany jak poprzednimi laty.

  43. Dodał: Paulina , Tytuł:

    Ja Kiedys widzialam bardzo podobna rosline, jednak nie byl to oleander. jak moze sie ona nazywac ( nie ma o niej info w zadnej książce ) .. Z gory dziekuje. Pozdrawiam :)

  44. Dodał: Hania, Tytuł:

    Kilka lat hodowałam oleander (różowy, wys. 2,5m) w donicy. Lato spędzał w ogrodzie pod tarasem (nie lubi deszczu!), a zimę w nieogrzewanym doświetlanym garażu. Niestety, w tym roku zbyt wcześnie wywędrował do ogrodu i nieco zmarzł. Bardzo mocno go przycięłam i liczę na to, że jednak nowe pędy pojawią się. Ponieważ pokochałam tę roślinę, nabyłam jeszcze trzy - kremową, ciemno różową i czerwoną. Słyszałam kiedyś, że oleander musi mieć "głowę w słońcu, a nogi w wodzie". Potwierdzam to na podstawie moich obserwacji. CUDOWNA ROŚLINA Z CUDOWNYMI KWIATAMI!!! Polecam, polecam, polecam, ....

Dodaj swój komentarz

Captcha