Lawenda lekarska (wąskolistna)

Lawenda lekarska (wąskolistna)

3 komentarzy

Lewenda lekarska (Lavandula angustifolia) należy do jednych z najbardziej wyrazistych i najpiękniejszych krzewinek pochodzących z basenu Morza Śródziemnego. Niekwestionowany symbol Prowansji, a więc francuskiego rejonu słynącego z Lazurowego Wybrzeża oraz przepięknych, falujących na wietrze lawendowych łanów. Biorąc pod uwagę nazewnictwo lawenda lekarska występuje także pod nazwą lawenda wąskolistna, lawenda prawdziwa, a przy nazwach łacińskich można się spotkać z następującymi synonimami: Lavandula officinalis, Lavandula spica, Lavandula vera. Jest gatunkiem zaliczanym do rodziny jasnotowatych- wargowych.
   

W naszym klimacie krzewinka dorasta do kilkudziesięciu centymetrów, a w swoich ojczystych stronach może osiągać ponad metr wysokości. Oczywiście wysokość jest uzależniona także od konkretnej odmiany, których obecnie nie brakuje. Roślina charakteryzuje się wąskimi, zimozielonymi liśćmi, pokrytymi kutnerem, nadającym im srebrzystego odcienia. Łodygi u podnóża zdrewniałe. Kwiaty osadzone na końcu łodygi tworzą delikatne kłosy w barwie niebieskiej, różnych odcieniach fioletu, różu  oraz białej. Kwitną od lipca do sierpnia. Wymaga stanowisk bardzo słonecznych, ciepłych, oraz osłoniętych przed wiatrem.

W okresie zimy może przemarzać, aczkolwiek bardzo dobrze się regeneruje. Preferuje podłoża piaszczyste, dobrze przepuszczalne oraz wapienne. Nie wymaga prawie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych poza ewentualnym cięciem korygującym ich wygląd oraz niezbędnym w przypadku uszkodzeń mrozowych. Zwykłe cięcie najlepiej wykonać wiosną, kiedy prawdopodobieństwo wystąpienia znaczących spadków temperatury jest znikome. Wówczas mamy możliwość ewentualnego ocenienia zmarznięcia poszczególnych  roślin. W przypadku uszkodzeń mrozowych tniemy  w miejscu zdrowej  tkanki. Coroczne wiosenne cięcie jest ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, gdyż pozwala roślinie ładnie się rozkrzewić i zyskać zwarty pokrój. Zaniedbane pod tym względem lawendy z czasem „łysieją” tracąc na swej atrakcyjności. Już w pierwszym roku po posadzeniu należy skrócić lawendę o połowę, a w następnych latach po kwitnieniu, usuwając przekwitły kwiatostan wraz z kawałkiem pędu. Ten zabieg należy wykonać jak najwcześniej po kwitnieniu, gdyż późniejsze cięcie może mieć negatywny wpływ na zimowanie rośliny. Wiosną regulujemy krzewinki usuwając uszkodzone łodygi skracając całość o kilka centymetrów. W przypadku zaniedbanych krzewinek należy przeprowadzić drastyczne cięcie na wysokość około kilkanastu centymetrów od ziemi. Lawenda nie przepada za drastycznym cięciem, dlatego nie warto dopuścić do zaniedbań na tej płaszczyźnie. Co 2-3 lata można zasilić lawendę dobrze rozłożonym kompostem.

Lawendę możemy rozmnożyć poprzez nasiona, sadzonki zielne, sadzonki zdrewniale oraz podział roślin. Ostatnia metoda nie jest dobrym rozwiązaniem ze względu na długotrwała regenerację podzielonej rośliny. Dobre efekty daje rozmnażanie poprzez nasiona. Wymagają one stratyfikacji. Wysiewa się je wiosną, ale dobrym terminem jest także późna jesień, gdyż nie ma potrzeby przeprowadzenia stratyfikacji nasion jak w przypadku drugiego terminu. Sadzonki zielne (pobrane wczesnym latem) oraz zdrewniałe (pobrane wczesną wiosną) ukorzeniamy w bardzo przepuszczalnym podłożu (np. piasek) dodatkowo  okrywając pojemniki z sadzonkami folią, dla utrzymania odpowiedniej wilgoci. Pobrane sadzonki powinny mieć nie więcej niż 10 cm i oczyszczone prawie ze wszystkich listków. Zostawiamy tylko kilka w górnej części sadzonki. Dla uzyskania lepszych efektów warto skorzystać z ukorzeniacza.
   

Lawenda lekarska

 

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: magnolia, Tytuł: lawenda.........

    lawenda rozrosła mi się, kupiłam ją bo wszyscy tak ją chwalą, ja osobiście nie widzę w niej nic pięknego, chyba że jest jej bardzo dużo, to wtedy może, prezentuje się lepiej.Jeżeli straciła i kwiaty i liście to raczej pożytku z niej nie będzie . można spróbować przyciąć ją teraz dosyć nisko i czekać do wiosny

  2. Dodał: Majka, Tytuł: lawenda na balkonie

    moja lawenda jakby... uschła, mam dwa krzewy i oba straciły liście i kwiaty... czy na wiosnę jest szansa ,ze się "odrodzi"??

  3. Dodał: Łucja, Tytuł: lawenda wąskolistna

    Mam dwie doniczki,kupione późnym latem.Jedna już przekwitła ale druga zaczyna kwitnienie,ma blado fioletowe duże kwiaty.Dlaczego dopiero teraz?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: