Newsletter serwisuEncyklopedia kwiatów i roślin

Hibiskus, ketmia, róża chińska – Hibiscus rosa- sinensis

Dodaj zdjęcie rośliny

  • Hibiskus, ketmia, róża chińska – Hibiscus rosa- sinensis
  • Hibiskus, ketmia, róża chińska – Hibiscus rosa- sinensis

Dodatkowe: 25 z 491

Pozostale zdjęcia: Hibiskus, ketmia, róża chińska Hibiscus rosa- sinensis
Opis:

Hibiskus to bardzo znana i zarazem efektowna roślina o pięknych kwiatach, należąca do rodziny ślazowatych (Malvaceae) pochodzi z krajów tropikalnych i podzwrotnikowych. Róża chińska, to gęsty, zawsze zielony krzew, o błyszczących i ciemnych liściach, o różnych kształtach, ostro zakończonych, oraz bardzo dekoracyjnych, dużych, lejkowatych kwiatach, pojedynczych lub pełnych, z wnętrza których wyrasta równie dekoracyjny słupek, wraz z pręcikami. W naturalnych warunkach ketmia osiągają nawet 5 metrów wysokości, a w naszych dochodzą do 2 metrów. Najczęściej spotykaną formę prowadzenia tego krzewu jest forma krzewiasta, ale można spotkać również formy drzewkowate (pienne). Ten gatunek charakteryzuje się tym, że już bardzo młode rośliny potrafią wydawać ogromne kwiaty, chociaż trwałość ich jest bardzo króciutka każdy z nich żyje zaledwie 1-2 dni. Niemniej jednak mnogość pąków sprawia, że od lipca do października możemy się zachwycać ich kwieciem. Dzięki pracom hodowlanym, uzyskano mnogość form róży chińskiej, co sprawiło, że jest to jedna z najbardziej atrakcyjnych roślin doniczkowych i pojemnikowych. Paleta barw Hibiskus rosa- sinensis jest ogromne, obejmuje biel, czerwień, pomarańcz, róż, żółć, purpurę.

Uprawa:

Hibiskus rosa- sinensis uwielbia bardzo jasne i ciepłe stanowiska. Od czerwca roślinę można wystawić na wolne powietrze, w miejsce ciepłe i osłonięte od wiatru. W mokre i chłodne lata, lepiej zrezygnować z wynoszenia róży chińskiej na zewnątrz, ponieważ niesprzyjające warunki atmosferyczne mogą jej bardzo zaszkodzić. Temperatura w okresie letnim, dość wysoka, a w okresie zimowym winna być na poziomie 12-15ºC, ponieważ zbyt niskie temperatury ją osłabiają i staje się ona podatna na szkodniki, a zbyt wysoka temperatura powoduje zbytnie wyciąganie się i żółknięcie liści. Róże chińskie hodowane w pomieszczeniach, z reguły kwitną mniej obficie niż te wystawiane na taras, balkon czy do ogrodu, ale za to dłużej, co wiąże się z tym, że wnoszone na jesieni rośliny z zewnątrz, od razu przechodzą w bardzo odmienne warunki, co się odbija na kwitnieniu. Hibiskus chiński lubi podłoże lekko próchnicze z dodatkiem piasku i torfu, którego pH powinno się wahać na poziomie 5,8- 6,5. W okresie kwietnia wymaga regularnego nawadniania tak, aby nie dopuścić nigdy do wyschnięcia bryły korzeniowej, co prowadzi do opadania pąków kwiatowych. W zimie podlewanie ograniczone, częstsze spryskiwanie. Ponieważ jest to roślina o bujnym kwitnieniu, to wymaga odpowiedniej ilości składników pokarmowych, dlatego też nawożenie rozpoczynamy od początku wzrostu do połowy sierpnia, raz w tygodniu. Później nawozimy mniej, aż do okresu spoczynku. Czasami wymagane jest korygowanie nieharmonijnego ułożenia krzewu, co czynimy na wiosnę poprzez przycięcie pędów głównych do połowy. Cięcia dokonujemy zawsze nad pączkiem zwróconym na zewnątrz. Odpowiednia pielęgnacja w tej kwestii sprawi, że ketmia będzie się pięknie rozkrzewiać. Przesadzanie odnośnie roślin młodych wymagana jest, co roku, zaraz z rozpoczęciem się wzrostu (luty) a rośliny starsze przesadzamy zdecydowanie rzadziej. Co do rozmnażania róży chińskiej, to tutaj nie ma zbytnich trudności i każdy bez trudu, poprzez lekko zdrewniałe wierzchołki pędów, uzyska wspaniałe rośliny. Do ukorzenienia wymagane jest ciepłe podłoże (24-26ºC), duża wilgotność powietrza (ukorzeniać pod przykryciem np. folią). Najodpowiedniejszy termin na tego typu rozmnażanie to maj- czerwiec.

Kwitnienie:

Ketmia - Hibiskus kwitnie od wiosny do jesieni.Uwagi:

Nieodpowiednia pielęgnacja prowadzi do niepożądanych efektów, z których najczęstsze to: opadanie pąków –(przesuszenie bryły korzeniowej, niedostateczne nawożenie, nagłe zmiany temperatury, nieodpowiednie mniejsze uprawy; zwijanie się liści – zbyt suche powietrze; ataki wełnowców i przędziorków. Autor opisu – Sargon.

Zobacz więcej zdjęć: hibiskus - róża chińska

Oceń artykuł:
przetwarzam....
3.92 / 25 razy oceniany

Wybrane oferty z naszego sklepu:

Artykuł ma 109 komentarzy:

pierwsza~~~!!! Ten hibiskus jest przepiękny, właśnie będę miała w ogródku i łatwy w uprawieXDPozdro dla mojego Tomusia

dodał(a): Karolinka

kupiłam ketmię koloru pomarańczowego na pniu wygląda cudownie, mam również ketmię koloru różowego w formie krzaczastej polecam ten piękny kwiat

dodał(a): ala

Tytuł: Hibiskusy,ketmie

Mam różne:pomarańczową,bordową białą z bordowym wnętrzem o ogromnych kwiatach ok.10 cm z liśmi ciemnozielonymi błyszczącymi.Mam też odmiany z liśćmi mniejszymi o pokroju krzewu i kwiatami od śnieżno-białego koloru z żółtym pęcikiem, białego z bordowym środkiem i liliowo-różową o dużych pełnych jak pełna malwa cudne wszystkie. Pozdrawiam wszystkich, którzy hodują pomimo przesądu że przynoszą choroby i nieszczęście.

dodał(a): Karolina

Tytuł: hibiskus

po dwoch latach hibiskus mi zakwitl w rozowe kwiaty

dodał(a): Monika

Tytuł: hibiskus

mam pytanie, czy też chowacie do domu? Jedni mówią, że hodować trzeba w doniczce drudzy,że można wkopać do ziemi w ogrodzie.Proszę odpisać

dodał(a): Grazyna

Do uprawy w gruncie nadaje się ketmia syryjska. Pozdrawiam

dodał(a): Sargon (Grzegorz)

Tytuł: do Karolina

Ja mam Hibiskusa bordowego/czerwonego dwukwiatowego może wymienimy się "szczypkami" ?

dodał(a): Paulina

Tytuł: wstawilam do domu i opadaja liscie co robic

kupilam w lipcu hibiskusy pieknie kwitly na tarasie, teraz kiedy temperatura powietrza spadla wstawilam do domu i zaczely opadac liscie. Wyglada juz mniej efektownie. Co mam zrobic jak jej pomoc. Prosze o rade.

dodał(a): bogusia

Tytuł: Hibiskus

Ja mam 3 gatunki Hibiskusa Domowy. Ogrodowy jako krzew. Oraz nowy nabytek Hibiskus jako Blina kwiaty majom 20 cm

dodał(a): hibiskus

Tytuł: Hibiscus-w ogrodzie.

Mam go 3 albo 4 lata.Od razu zasadziłem go w ogrodzie .Pieknie kwitnie od poczatku lipca do polowy wrzesnia.W tym roku pojawiły sie nasiona.Ma juz 180 wysokosci.

dodał(a): kuba

Tytuł: hibiscus

mam hibiskusa różowego przywiozłam go ze sobą z Norwegii niestety obecnie liście zaczynają żółknąć i opadać... jak pomóc mojej roślince?

dodał(a): Marta

Moja mama dostała ową roślinkę, gdy ochodziła z pracy, kwitła pięknie,mimo swoich niewielkich rozmiawrow (wówczas nie miała wiecej niz 70 cm wysokosci), ale gdy się rozrosła i mama ją przesadziłą urósł krzak wysokosci 2 metrów, który nie kwitnie już paru lat. Roślina cały czas stoi w pokoju. Czym może to być spowodowane? I co można z tym zrobić?

dodał(a): Kamil

Tytuł: hibiskus

Od lat mam dwa hibiskusy kwitną pięknie i nie do opsania zdobią mój dom.

dodał(a): BOżENA

Ja moge sie cieszyc hibiscusem caly rok poniewaz mieszkam w kraju tropikalnym.Mam zywoplot ok.4m.wysokosci.Kwitnie czesto i przepieknie wyglada!!Wymaga tylko przystrzygania co 2 miesiace.Pozdrawiam

dodał(a): Luca

Tytuł: Róża chińska

Czy róża może przezimować w ogrodzie. Mam ją pierwszy rok i nie chcę jej stracić. Proszę o odpowiedź.

dodał(a): Ewa

Tytuł: opadanie liści

Mam ketmię na oknie, uratowałam ją przed uschnięciem, ale wyhodowane liście zaczęły żółknąć - pod spodem kleiły się, bo zagnieździły się jakieś mszyce czy przędziorki, nie wiem. RADA: dokładnie spryskałam ze wszystkich stron TRZECIM naparem z naturalnej, liściastej zielonej herbaty każdy liść z osobna, by spłukać z niego wszystko. Roślina odżyła, również po kolejnym ataku szkodników. Polecam.

dodał(a): Anke

Tytuł: hibiskus

właśnie dostałam ja od synowel . u niej kwitła pięknie na czerwono czy u mnie tez mog,ę liczyc na takie kwiaty?w pokoju mam dośc chłodno , i jaj mam ja podlewac?

dodał(a): Monika Zawadzka

Dowiedziałam się, że róża chińska "produkuje" jony dodatnie, których nadmiar w powietrzu jest szkodliwy dla człowieka. Warto, w pomieszceniu w którym stoi róża, włączyc jonizator, albo postawić paproć, bluszcz lub geranium. Jonizują one powietrze jonami ujemnymi, korzystnymi dla człowieka.

dodał(a): Ania

Tytuł: Hibiskus

Dostałam ten piękny kwiat od znajomej ,ale kiedy dopiero zakwitł to dowiedziałam się jaki cudowny ma kwiat:)

dodał(a): Katarzyna

Tytuł: Hibiskus ogrodowy

Ja wychodowalam hibiskusa ogrodowego z nasion,bardzo latwo,po 3 latach zakwitl,mam bialy i niebieski,mam takze w domowego bialego ,czerwonego,pojedynczego i pelnego oraz pomaranczowego poj i pelnego,oraz zoltego,szaleje za tymi kwiatami,sa cudowne jak kwitna;)

dodał(a): Kasiulec

Tytuł: hibiskus

W 2007 posadziłam dwa hibiskusy na działce. Po roku pięknie zakwitły. Mają po półtora m wysokości. Nigdzie nie ma informacji jak to przycinać

dodał(a): Bety

Tytuł: .

doskonała informacja... właśnie szukałam powodu żółknięcia i zawijania się liści;)

dodał(a): Milena

Tytuł: co robic?

posadziłam w zeszłym roku Hibiskus,3 małe drzewka.Ładnie zakwitły i byłam zachwycona.W tym roku,niestety jeszcze nic się z nim nie dzieje.Stoją gołe drzewka i nie chcą wypuszczac pączków.Co mama robic?

dodał(a): Dora

Też mam hibiskusy, i ogrodowe i domowe odmiany. Jeśli chodzi o ogrodowe to późno puszczają liście. Nie ma się jeszcze czym martwić. U mnie też jeszcze śpią:) Pozdrawiam

dodał(a): Aga

Tytuł: hibiskus

po przeczytaniu tych wpisów trochę się przestraszyłam,wczoraj kupiłam 2 doniczki malutkich roślinek-hibiskusa.Sprzedająca osoba,na bazarze,powiedziała,ze to nie wymagająca roslina nadająca się na żywopłot,dlatego kupiłam.A tu czytam,żę trzymać w mieszkaniu lub latem na balkonie.Ratunku,moje pieniądze,czy zostałam oszukana???proszę o odpowiedz na podanego meila

dodał(a): Nina44@onet.eu

Tytuł: hibiskus

mam hibiskusy na działce różne kolory.co roku pięknie kwitną ale na dzień dzisiejszy jeszcze nie mają liści lecz coś suchego w których znajdują się nasionka.niewiem czy mam to po odrywać

dodał(a): IWONA

Tytuł: hibiskus

mam tego kwiatuszka już kilka miesięcy pięknie kwitnie ,lecz bardzo krótko.Dopiero dzisiaj dowiedziałam się że jest to kwiat jednego dnia.Mój kwiatek stoi na parapecie.

dodał(a): jola

Tytuł: Hibiskus-kwitnienie

Ja kupiłam hibiskusa ogrodowego na targach ogrodniczych w doniczce. Sprzedający powiedział że mogę go wsadzić spokojnie do ziemi,a jesienią obciąć suche gałęzie na wysokości ok 10-15 cm,trzeba zrobić kopczyk jak dla róży. Długo nic nie wyrastało ale mimo wszystko podlewałam te suche badylki, a teraz wypuszcza 8 nowych gałązek. Nie mogę się doczekać jaki będzie,bo pierwszy raz zakwitnie wsadzony w ogrodzie.

dodał(a): Edyta

Tytuł: hibiskus ogrodowy

Ja mam w osłonietym miejscu hibiskusa już 4 rok. Kwitnie na chabrowo i jest wręcz oblepiony kwieciem,polecam do ogrodu!

dodał(a): iza szymanek

Tytuł: hibiskus

mam różę chińską rośnie bardzo ładnie ale nie kwitnie.Ma piękne liście które nie opadają nawet na zimę.Mierzy 1,70cm.Posiadam ją już od 3 lat.Proszę o komentarz na temat pielęgnacji ,może ktoś posiada podobny przypadek który nie kwitnie.

dodał(a): Monia

Tytuł: ketmia

Witam.Nie wiem dlaczego jest tyle przesądów wobec tej pięknej rośliny?

dodał(a): Soffi

Tytuł: hibiskusy

Są piękne tylko krótko utrzymują kwiaty ale to piękne rośliny ozdobne.

dodał(a): Soffi50

Tytuł: Herbata z kwiatów ?

Mam pytanie, czy te kwiaty po ususzeniu można zaparzać i pić ? Mój egzemplarz ma kwiaty poj.różowe. Czy to prawda, że przynoszą choroby i nieszczęścia ?

dodał(a): Emma z Lublina

Moja róza jest czerwona,nie rosnie mimo przesadzenia i kwitnie tylko w okresie wiosennym.Liscie sz zołte gdy maja malo wody...ona potrzebuje stabilnosci w podlewani..

dodał(a): Justyna

Tytuł: Hibiskus

Mam w ogrodzie 6 hibiskusów wychodowałam sama.Wysokość - sama przycinam wczesnę wiosną.Wtym robu same się wysiały ,tylko jak sadzonki podrosną popikuję do doniczek.Na zimęrazem z doniczkami zakopię do ziemi i tak przez 2-3 lata, a potem wysadzę do ziemi no i znajomych obdzielę

dodał(a): jola

Tytuł: Hibiskus

Mam sześć hibiskusów ogrodowych, które sama wyhodowałam z nasion. Bardzo ładnie rosną i kwitną!

dodał(a): Jola

Tytuł: hibiskus

Jak rozróżnić hibiskusa ogrodowego od domowego

dodał(a): Justyna

ja mam hibiskusa czerwonego, różowego, żółtego, żółtego pełnego i czerwonego pełnego pięknie wyglądają i pięknie kwitną; sama ukożeniłam 3 sadzonki tylko teraz mam problem na moich roślinkach pojawiły się czarne małe robaczki na spodniej części liścia i krople lepkiego płynu. czym mam zwalczyć te małe szkodniki? proszę o radę.

dodał(a): Ewa

Tytuł: mój problem

z hibiskusem-pięknie kwitnie ale ma bardzo mało liści i niestety część z nich żółknie, co robić?

dodał(a): danusia

Tytuł: Hibiskus - ogrodowy czy domowy?

Jak mam odroznic ketmie. Mam jedna wysoka ok 1,5m wyglada jak drzewko. Ale boje sie ryzykowac i zostawiac na zime w gruncie. Oststniej zimy przetrzymalam ja w domu, teraz wystawilam na dwor. Wiem ze te kwiaty nie lubia zmieniac miejsca wiec wolalabym pozostawiac na zime w ogrodzie, lecz szkoda mi jesli by przemarzla. W domu jednak nie mam zawiele miejsca a tym bardziej cos ustronnego gdzie moglaby spokojnie rosnac przy opknie i bez przeciagow. Czy kazdy hibiskus nadaje sie do ogrodu przez caly rok? Ostatniej zimy moj hibiskus odchorowal zmiane miejsca- zolkly liscie potem je gubil, a przed wiosna byly prawie lysy. W obecnej chwili ma wszystkie galazki w paczkach z nowymi liscmi ale kwiatow nie widze. Jaki nawoz moge stosowac aby nie zaszkodzic jej. Czy uniwersalna odzywka kwiatowa wystarczy? Kochani jesli mozecie cos wiecej podpowiedziec to poszcie na forum bo czytam na biezaco wszystkie wpisy. Dziekuje z gory

dodał(a): Madziara78

Mialam 2 roze,niestety listki zolkly,pokryte byly lepka substancja,a w okol lataly biale robaki.Co to moglo byc,i jak tepic.

dodał(a): Malwina

Tytuł: Hibiskus

a ja dostałam hibiskusa na 18-stke w niedziele:) bardzo cudny kwiat

dodał(a): Wiola

Tytuł: Ratunku!

Moja roza ginie.Opanowalo ja biale fruwajace robactwo.Liscie sa lepkie i zolkna.Nie wiem co robic.POMOZCIE

dodał(a): Mariola

Tytuł: hibiskus

witam kupiłam kwiat i przesadziłam hibiskusa do doniczki zaczeły pąki odpadac prosze o rade co robić na aders meila izabela.iza@niteria.eu dziękuje

dodał(a): Iza

Tytuł: Jak

Jak odróżnić Hibiskusa domowego od ogrodowego?Kupiłam kwiat i nie wiem czy mogę posadzić go w ogrodzie.

dodał(a): Aneta

Tytuł: Róż nie szkodliwa

Kto się boi róży W Polsce ketmia była popularna w XIX i XX w., aż do czasu, gdy pojawiła się plotka, że wywołuje ciężkie choroby. Zaczęli ją rozpowszechniać pacjenci znamienitego lekarza, profesora Juliana Aleksandrowicza. W poczekalni jego gabinetu stała piękna róża chińska, z której chorzy notorycznie podkradali gałązki na sadzonki. Aby uratować roślinę przed zniszczeniem, profesor powiesił na niej kartkę z ostrzeżeniem, że jest szkodliwa dla zdrowia. Poskutkowało, ale plotka zaczęła żyć własnym życiem. Choć od śmierci profesora minęło już niemal 20 lat, niektórzy nadal boją się róży chińskiej, chociaż ze smakiem piją herbatki z hibiskusem, zawierające kielichy kwiatowe jej bliskiej krewniaczki - ketmii szczawiowej (Hibiscus sabdariffa). Za "dom.gazeta"

dodał(a): Sesek

Tytuł: hibiskus

jak sie upewnić, ze hibiskus, którego kupiłam jest do uprawy w gruncie? Czytajac forum dowiedziałam sie ze są odmiany do uprawy w gruncie i w doniczkach.

dodał(a): stokrotka

Tytuł: Roza doniczkowa miniaturkowa

Prosze o pomoc. Kupilam dzis piekna roze w malutkiej doniczce...wiem ze moze rosnac w ogrodzie i sie pieknie rozkrzewic lecz mam problem....w pierwszym odruchu juz pedzilam zeby wysadzic ja do klaby w ogrodzie lecz...przeciez jest poczatek lipca, upaly. O ile wiem to roze sadzi sie tylko jesienia i wiosna...a ta moglaby tego nie przezyc w lipcu...ma mnostwo kwiatkow ale zadnych nierozkwitnietych paczkow. Mialam nadzieje ze gdy trafi do zyznego gruntu to rozrosnie sie i pusci nowe paki...czy moge ja teraz wyjac z doniczki i posadzic na rabacie?

dodał(a): Malgorzata

Tytuł: Hodowla chińskiej róży

Mam chińską różę w doniczce w morelowym kolorze.Ma dużo pąków i parę kwiatów które się rozwijają.Czy mógłby któś napisać garść rad aby ten piękny kwiat mi nie umarł.Czy mozna przesadzić go w lipcu?Jak nawozić aby się rozwijała etc.

dodał(a): Paweł

Tytuł: Hibiskus

Co mam zrobić aby w przyszłym roku moja róża chińska ponownie zakwitła w trzech kolorach - każda z gałązek ma inny kolor kwiatu / blady róż, róż i czerwień/, czy wiosną mam je przycinać.

dodał(a): Mała ogrodniczka

« poprzednia 1 2 3 następna »

Tytuł:
Komentarz:
Imię:
AntySpam:
Captcha

Encyklopedia


Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Moje ulubione kwiaty są koloru

Białego

Czerwonego

Żółtego

Niebieskiego

Różowego

Zielonego

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]