Peperomia

Peperomia

Skomentuj artykuł

Peperomia to niezwykle ciekawa roślina doniczkowa. Znanych jest ponad 1000 odmian, różniących się między sobą kształtem, wielkością i pokrojem. Największym atutem peperomii są jej ozdobne liście. Zapewniając tym kwiatom doniczkowym odpowiednie warunki, ich uprawa stanie się prosta, a piękno ozdobnych liści wynagrodzi nam włożony trud w ich uprawę.

W naturalnych warunkach występuje na obszarach Ameryki Północnej, Środkowej i w Afryce. Zaliczane jest do rodziny pieprzowatych, której to zawdzięcza swoją druga nazwę – pieprzownik. Roślina osiąga wysokość do 50 centymetrów. Pędy wzniesione, ale występują również odmiany zwisające. W okresie letnim pojawia się charakterystyczny, wydłużony kwiatostan o zielonkawożółtej barwie. Większość gatunków w naturalnym środowisku zasiedla miejsca cieniste o dużej wilgotności.

Stanowisko i temperatura uprawy

Peperomia najlepiej rośnie w miejscach ocienionych, osłoniętych przed działaniem promieni słonecznych. Lubi światło rozproszone, a na jasnych stanowiskach w okresie letnim wymaga cieniowania. Optymalna temperatura uprawy powinna mieścić się w przedziale od 20 do 25⁰C. W okresie zimowym zalecane jest obniżenie temperatury o 5-6 stopni. Liście są niezwykle wrażliwe na niskie temperatury. Roślina marznie już w temperaturze 6-8 stopni. Należy o tym pamiętać przenosząc rośliny w okresie zimowym lub podczas zimowego wietrzenia mieszkania.

 

 

 

Podlewanie

Liście peperomi są doskonałymi magazynami wody. Pozwalają jej przetrwać chwilowe przesuszenia podłoża. Roślina wymaga podlewania dopiero wówczas gdy gleba, w której ją uprawiamy jest sucha. U roślin nadmiernie podlewanych dochodzi do gnicia systemu korzeniowego, konsekwencją czego jest stopniowe zamieranie pędów i liści. Roślina najlepiej rośnie w pomieszczeniach o dużej wilgotności, dobrze nadaje się do uprawy w łazienkach. Pamiętajmy, aby nie uprawiać roślin w sąsiedztwie kaloryferów i wszelkich urządzeń osuszających powietrze. Systematyczne usuwanie mokra ściereczką kurzu z liści wpływa pozytywnie na jej wzrost.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: