Peperomia

Peperomia

Skomentuj artykuł

Przesadzanie

Roślina wymaga uprawy w dość płytkich naczyniach. Donica powinna posiadać dobry drenaż wraz z otworem odprowadzającym nadmiar wody. Przesadzamy w okresie wiosennym, zazwyczaj co 2-3 lata. Ziemia powinna mieć odczyn lekko kwaśny z domieszką torfu i piasku, ale dobrze rośnie również w standardowej ziemi do roślin doniczkowych

Rozmnażanie

Istnieje kilka metod rozmnażania tej rośliny. Najprostszym sposobem jest podział dorosłych egzemplarzy. Zabieg ten wykonujemy w okresie wiosennym, tylko na dużych i rozrośniętych kępach. Po podziale młode rośliny sadzimy do niewielkich donic w mieszance ziemi torfowej z piaskiem. Młode sadzonki wymagają wilgotnych i ciepłych stanowisk. Ważne jest, aby miejsce uprawy młodych roślin było ocienione, bez bezpośredniego nasłonecznienia. Kolekcjonerzy tej rośliny zalecają nakrycie całej rośliny zaraz po przesadzeniu woreczkiem foliowym. Woreczek ten powinien posiadać kilka małych otworów dopuszczających powietrze. Dzięki takiemu zabiegowi roślina w pierwszym okresie będzie miała bardziej wilgotny klimat wzrostu. Woreczek taki usuwamy po dwóch tygodniach.

Kolejnym dość prostym sposobem rozmnażania jest ukorzenianie sadzonek pędowych. Zabieg ten możemy wykonywać przez cały rok ale najlepiej robić to w okresie wiosennym lub jesiennym. Pobierane pędy powinny mieć od 6-10 centymetrów. Tak przygotowaną sadzonkę sadzimy na głębokość ok. 2 centymetrów w mieszance ziemi składającej się w 70% w piasku i 30% torfu. Całość nakrywamy szybą bądź folią, aby zwiększyć wilgotność uprawy. Odmiany o większych liściach możemy rozmnażać przez sadzonki liściowe. Proces wygląda bardzo podobnie jak w przypadku sadzonek pędowych. Ogonek liścia umieszczamy w glebie na głębokości 1,5-1,5cm. Rośliny ukorzeniają się średnio po 3-6 tygodniach, ale potem rosną dość wolno. Po wypuszczeniu nowych, młodych listków sadzonki przesadzamy do małych doniczek.  Do rozmnażania przez pędy i sadzonki liściowe świetnie nadają się domowe miniszklarenki. Niektóre odmiany możemy ukorzeniać bezpośrednio w wodzie. 

Peperomia

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: