Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 648

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Hibiskus, ketmia, róża chińska – Hibiscus rosa- sinensis

Hibiskus, ketmia, róża chińska – Hibiscus rosa- sinensis

109 komentarzy

Opis:

Hibiskus to bardzo znana i zarazem efektowna roślina o pięknych kwiatach, należąca do rodziny ślazowatych (Malvaceae) pochodzi z krajów tropikalnych i podzwrotnikowych. Róża chińska, to gęsty, zawsze zielony krzew, o błyszczących i ciemnych liściach, o różnych kształtach, ostro zakończonych, oraz bardzo dekoracyjnych, dużych, lejkowatych kwiatach, pojedynczych lub pełnych, z wnętrza których wyrasta równie dekoracyjny słupek, wraz z pręcikami. W naturalnych warunkach ketmia osiągają nawet 5 metrów wysokości, a w naszych dochodzą do 2 metrów. Najczęściej spotykaną formę prowadzenia tego krzewu jest forma krzewiasta, ale można spotkać również formy drzewkowate (pienne). Ten gatunek charakteryzuje się tym, że już bardzo młode rośliny potrafią wydawać ogromne kwiaty, chociaż trwałość ich jest bardzo króciutka każdy z nich żyje zaledwie 1-2 dni. Niemniej jednak mnogość pąków sprawia, że od lipca do października możemy się zachwycać ich kwieciem. Dzięki pracom hodowlanym, uzyskano mnogość form róży chińskiej, co sprawiło, że jest to jedna z najbardziej atrakcyjnych roślin doniczkowych i pojemnikowych. Paleta barw Hibiskus rosa- sinensis jest ogromne, obejmuje biel, czerwień, pomarańcz, róż, żółć, purpurę.

Uprawa:

Hibiskus rosa- sinensis uwielbia bardzo jasne i ciepłe stanowiska. Od czerwca roślinę można wystawić na wolne powietrze, w miejsce ciepłe i osłonięte od wiatru. W mokre i chłodne lata, lepiej zrezygnować z wynoszenia róży chińskiej na zewnątrz, ponieważ niesprzyjające warunki atmosferyczne mogą jej bardzo zaszkodzić. Temperatura w okresie letnim, dość wysoka, a w okresie zimowym winna być na poziomie 12-15ºC, ponieważ zbyt niskie temperatury ją osłabiają i staje się ona podatna na szkodniki, a zbyt wysoka temperatura powoduje zbytnie wyciąganie się i żółknięcie liści. Róże chińskie hodowane w pomieszczeniach, z reguły kwitną mniej obficie niż te wystawiane na taras, balkon czy do ogrodu, ale za to dłużej, co wiąże się z tym, że wnoszone na jesieni rośliny z zewnątrz, od razu przechodzą w bardzo odmienne warunki, co się odbija na kwitnieniu. Hibiskus chiński lubi podłoże lekko próchnicze z dodatkiem piasku i torfu, którego pH powinno się wahać na poziomie 5,8- 6,5. W okresie kwietnia wymaga regularnego nawadniania tak, aby nie dopuścić nigdy do wyschnięcia bryły korzeniowej, co prowadzi do opadania pąków kwiatowych. W zimie podlewanie ograniczone, częstsze spryskiwanie. Ponieważ jest to roślina o bujnym kwitnieniu, to wymaga odpowiedniej ilości składników pokarmowych, dlatego też nawożenie rozpoczynamy od początku wzrostu do połowy sierpnia, raz w tygodniu. Później nawozimy mniej, aż do okresu spoczynku. Czasami wymagane jest korygowanie nieharmonijnego ułożenia krzewu, co czynimy na wiosnę poprzez przycięcie pędów głównych do połowy. Cięcia dokonujemy zawsze nad pączkiem zwróconym na zewnątrz. Odpowiednia pielęgnacja w tej kwestii sprawi, że ketmia będzie się pięknie rozkrzewiać. Przesadzanie odnośnie roślin młodych wymagana jest, co roku, zaraz z rozpoczęciem się wzrostu (luty) a rośliny starsze przesadzamy zdecydowanie rzadziej. Co do rozmnażania róży chińskiej, to tutaj nie ma zbytnich trudności i każdy bez trudu, poprzez lekko zdrewniałe wierzchołki pędów, uzyska wspaniałe rośliny. Do ukorzenienia wymagane jest ciepłe podłoże (24-26ºC), duża wilgotność powietrza (ukorzeniać pod przykryciem np. folią). Najodpowiedniejszy termin na tego typu rozmnażanie to maj- czerwiec.

Kwitnienie:

Ketmia - Hibiskus kwitnie od wiosny do jesieni.

Uwagi:

Nieodpowiednia pielęgnacja prowadzi do niepożądanych efektów, z których najczęstsze to: opadanie pąków –(przesuszenie bryły korzeniowej, niedostateczne nawożenie, nagłe zmiany temperatury, nieodpowiednie mniejsze uprawy; zwijanie się liści – zbyt suche powietrze; ataki wełnowców i przędziorków. Autor opisu – Sargon.

Zobacz więcej zdjęć: hibiskus - róża chińska

Wybrane oferty z naszego sklepu:

 • Pergole ogrodowe – jaka pergola do ogrodu?
  Pergole ogrodowe – jaka pergola do ogrodu?

      Rośliny pnące są coraz bardziej popularne i stają się ozdobą wielu ogrodów w Polsce. Wiją się po budynkach, altanach, murkach, płotach i wielu innych elementach na działce. Co jednak, gdy nie dysponujemy swego rodzaju „drabinki” dla pnączy, a ch

  Przeczytaj więcej...
 • Pompy i filtry do oczek wodnych
  Pompy i filtry do oczek wodnych

      Już na etapie budowania oczka wodnego, warto zastanowić się na tym, jaki rodzaj filtrów oraz pomp zastosujemy oraz w jaki sposób je zamontujemy w naszym zbiorniku. Zagadnienie to jest o tyle ważne, iż bez tych urządzeń, nie może dobrze funkcjonować ż

  Przeczytaj więcej...

109 komentarzy

 1. Dodał: Zosia, Tytuł: Hibiskus w ogrodzie

  Ja mam hibiskusy w ogrodzie, nie w doniczkach lecz w ziemi. Mają już około 2 m , nie okrywam ich na zimę , nie nawożę , latem od czasu do czasu podlewam. Obok nich rosną tuje i to chyba im bardzo pasuje bo kwitną przepięknie. Zaczynają w lipcu a kończą we wrześniu. mają wielkie kwiaty i żadnych szkodników.

 2. Dodał: Agata, Tytuł: Hibiskus wieloletni

  Mam w ogrodzie 6 Hibiskusow. Kazdy w innym kolorze. Jeden z nich ma czerwonawe liscie I galezie, kwitnie pieknym glebokim rozem. Sa to byliny. Tak, tak. Co roku scinam wszystkie galezie I okopcowuje miejsca korzenne. Na wiosne wyrastaja na nowo, maja grube galezie i piekne, ogromne kwiaty.Wysokie na ponad 2m. Interesuje mnie natomiast jak je wychodowac z nasion.Mam ich ogromna ilosc, ale nie wiem jak je rozmnozyc.Prosze o rade.

 3. Dodał: Krystyna, Tytuł: Hibiskus

  Hibiskusa mam już 23 lata .Wyrosło drzewko ponad 2m .Stoi w salonie i pięknie się prezentuje .Kwitnie na czerwono . W czerwcu wynosimy go przed dom od wschodniej strony . Po wyniesieniu część liści żółknie ale za to zaraz w miejscu liścia pojawia się kilka innych tak ,że drzewko na tym zyskuje. I kwitniepotem jeszcze długo w domu . Wyrastająceza długo gałązki obcinam i nic się nie dzieje.

 4. Dodał: pola, Tytuł: hibiskus ogrodowy

  jak suszyć kwiaty ?nikt nie napisał jak to się robi, czytam wszystko,ale nikt nie odpowiada na takie pytania, a może to tajemnica producentów tej smacznej herbatki.

 5. Dodał: aneta, Tytuł: hibiskus przepiekny kwiat

  kupilam wczoraj hibiskusa ogrodowego w doniczce z pieknymi czerwonymi kwiatami i dosc wysoki,postawilam go na tarasie ,,,dzis widze ze liscie mu sie zwijaja,stoi prawie w pelnym sloncu,,sprzedawczyni mowila ze nic mu nie bedzie,bo te kwiaty lubia slonce,,to czemu mu sie liscie zwijaja?

 6. Dodał: GOSIA, Tytuł: Egipski hibiskus

  Przed sześcioma laty przywiozłam sobie odszczepki wierzchołkowe hibiskusa z Egiptu. Przetrwały podróż, a potem kilka dni mojego ociągania się z posadzeniem. Gdy to jednak zrobiłam, szybko przyjęły się w doniczce. Długie miesiące nic się nie działo, ale widać było, że żyją. Wreszcie pewnej wiosny zauwazyłam pąki i ...się zaczęło. Hibiskus tak się rozrósł, że z trudem mieści się na parapecie okna. Jest obsypany pąkami i co kilka dni pojawiają się piękne czerwone kwiaty. Taki oto symbol przyjaźni polsko - egipskiej:))) Za 3 tygodnie odszczepki zawiozę córce do Londynu. Ozdobimy hibiskusem jej balkony - ale będzie pięknie... :)))

 7. Dodał: Krystyna, Tytuł: Chińska róża - hibiskus

  Proszę o radę dostałam hibiskusa na dzień matki kwitną mi do grudnia,latem stał na tarasie poprzekwitnięciu odstawiłam go w chłodne miejsce -co mam zrobić z nim żeby zakwit i był ozdobą tarasa w tym roku .

 8. Dodał: Grażyna, Tytuł: Hibiskus

  Witam, Mam 2 hibiskusy, jeden zaczyna puszczać listki a drugi starszy jeszcze nie. Czy mam jeszce poczekać i opuści się czy raczej jest spisany na straty bo przemarzł?

 9. Dodał: renasta, Tytuł: czy to możliwe

  Wujek posiada róże chińską w tamtym roku kwitła na piękny morelowy kolor .Tak ładnie ze wzięłam szczepkę .Jakież było moje zdziwienie jak zobaczyłam wczoraj kwiatek na tej samej róży koloru jasno czerwonego . Czyzby w kazdym roku był inny kolor kwiatów ?

 10. Dodał: beata, Tytuł: hibiskus..

  Jak ochronić rosnącą roślinę w gruncie od mrozu .

 11. Dodał: Ania, Tytuł: Gdzie mogę go trzymać

  Hibiskusa dostałam od koleżanki i nie wiem czy mogę go mieć cały czas w domu na parapecie?

 12. Dodał: Agata, Tytuł: Hibiscus -- sadzenie

  Gdzie sa odpowiedzi do tych wszystkich pytań powyżej ? Ja chciałabym wiedzieć, czy mogę we wrześniu zasadzić w ogrodzie Hibiscusa ?

 13. Dodał: Justyna, Tytuł: hibiskus w zimę

  jak należy pielęgnować hibiskus w zimę?proszę o pomoc!

 14. Dodał: patrycja, Tytuł: co zrobić????

  co robić gdy chińska róża opadła z liści proszę o porady

 15. Dodał: Apolonia , Tytuł: Hibiskus- kwiat

  Mam 4 hibiscusy drzewkowe , które pieknie kwitły na dworze. Po wstawieniu do mieszkania liscie zaczęły żółknąć i opadać.Czekam na wskazówki. : )

 16. Dodał: Zyta, Tytuł: dziury na lściach

  Witam mam problem ponieważ w stosunkowo krótkim czasie na liściach mojej róży pojawiły się dziury,a nie zaobserwowałam żadnych szkodników co może być przyczyną?

 17. Dodał: Anna, Tytuł: \" HIBISCUS \"

  Posadziłam nasiono hibiscusa. Mam pytanie; jak długo mam czekać aby wykiełkowało?

 18. Dodał: RYSZARD, Tytuł: róża chińska

  NIE WIEM,CO ROBIĆ-PO ROZWINIĘCIU SIĘ KWIAT SZYBKO OPADA.I NIE WIEM,CZY PODLEWAM ZA CZĘSTO A PODLEWAM,CO DRUGI DZIEŃ-JEST JUŻ W MIESZKANIU,LATEM STAŁA NA BALKONIE. GORĄCO PROSZĘ O POMOC...

 19. Dodał: Miki, Tytuł: Hibiskus premiere

  Witajcie, potrzebuje pomocy. Kilka tygodni temu dostałam hibiskus premiere. Nigdy nie miałam takiej roślinki więc nie bardzo wiem jak się nią opiekować. Od osoby która mi ją kupiła dowiedziałam się tylko,że ma stać w jasnym ale nie nasłonecznionym miejscu i że ma być rzadko podlewana. Na początku ślicznie kwitła, ale po tygodniu pąki jeszcze się nie rozwinęły a już spadały. Boje się,że zmarnieje mi ten śliczny kwiat. Proszę pomóżcie i podpowiedzcie jak mam się nim opiekować. Z góry dziękuję.

 20. Dodał: izka53, Tytuł: kiedy przesadzać?

  mam hibiskusa rosnącego w ogródku, odziedziczyłam go po poprzednich właścicielach i dopiero wczoraj z tego portalu dowiedziałam się co to jest. Ma w tej chwili wys ok 120cm i muszę go przesadzić w inne miejsce. Kiedy najlepiej to zrobić aby nie zaszkodzić i aby w przyszłym roku znów pięknie kwitł?

 21. Dodał: Magdalenka, Tytuł: kiedy będzie kwitł?

  Mam pytanie. Mój hibiskus kwitł, dość często. zabrałam go do innego mieszkania, do którego się przeprowadziłam, przesadziłam na wiosnę, rozkrzewił się niemiłosiernie, a kwiatów nie widać. przemieszczenie może mieć na to wpływ?

 22. Dodał: FILiP, Tytuł: pomocy !:(.......

  mam hibiskusa i jeden pąk mi zżółkł i spadają na ziemi co mam zrobić ?:[ spróbuje go wynieść na pole w ciepłe dni , może mi się go uda uratować !:)

 23. Dodał: Adam, Tytuł: hibiskus nie daje znaku życia

  Wim.Mam pytanie , mój hibiskus od 3 lat pięknie rósł i kwit, dziś mamy maj 10 a on biedak nie daje znaku życia, Czyżby zmarzł,czy może jeszcze dla niego za wcześnie. Czy jeszcze jest szansa że zacznie rosnąć

 24. Dodał: Małgorzata, Tytuł: dlaczego kwiaty się nie rozwijają???

  mam w ogrodzie już 3 rok różę chińska i co roku jest "oblepiona "kwiatami,ale niestety 1/4 tylko się rozwija,reszta usycha nie rozkwitnięta,jesli ktos zna powód nie rozwijania się paków kwiatowych,prosze o radę.Z GÓRY BARDZO DZIĘKUJE ZA ODPOWIEDŹ!!!

 25. Dodał: amatorka herbatki, Tytuł: herbatka z hibiskusa

  Mam pytanie, czy ktoś wie które gatunki hibiskusa nadają się do suszenia i oczywiście na herbatkę?Dziękuję i pozdrawiam miłośników tych pięknych krzewów!!!

 26. Dodał: justyna, Tytuł: konkrety

  ludzie konkrety!co ile i ile podlewac jak nawozic i kiedy przycinać!

 27. Dodał: małgorzata., Tytuł: porady

  po 4 dniach od kupna opadły hibiskusowi kwiaty-proszę o rade.

 28. Dodał: zmartwiony, Tytuł: hibiskus

  mam kilka hibiskusow .niepokoi mnie ich termin kwitnienia otorz kwitna mi od grudnia do jesieni.zauwarzylem,ze krzaczki wyszczelily do gory.kiedy mam je przyciac?

 29. Dodał: baronowa, Tytuł: roza bez kolcow

  wszystkie gatunki hibiskusa zasluguja na pobyt w naszym domu.Jest to roza bez kolcow,ktorej piekno zachwyci kazdego.

 30. Dodał: halia, Tytuł: hibiscus

  Tak to prawda, ale liście tracą te które rosną w ogrodzie .W domu maja liście cały czas . Za kilka dni można go przyciąć o 1/3 , rozkrzewi się a potem za jakiś czas zakwitnie. Mam ich kilka.

 31. Dodał: Wielbicielka kwiatów ., Tytuł: Hibiskus

  Ja posiadam Hibiskusy w kolorze pomarańczowym , ale niestety zaniedbałam ich pielęgnację , ponieważ usłyszałam od znajomych ,że na zimę tracą one liście i nie trzeba ich podlewać i pielęgnować , gdyż na wiosnę wypuszczą nowe liście i pąki . Oczywiście tak zrobiłam a po dwóch miesiącach dowiedziałam się od innej osoby , że jej hibiskus jest pięknie zielony a był to początek zimy . Bardzo się zmartwiłam swoimi , które nie miały już ani jednego liścia . Rozpoczęłam ponowną pielęgnację i podlewanie . Jak na razie wypuścił nowe liście a nawet pączek ,ale niestety po pewnym czasie uschnął mi on nie wypuszczając kwiata . Bardzo martwię się o stan swoich hibiskusów .

 32. Dodał: jola, Tytuł: róża chińska

  Jest to przesliczny kwiat! Ost mam problem z jego uprawą gdyz ledwo zakwitnie juz jego kwiaty opadaja. Tak tez jest z jej pakami. Ale juz wiem o co chodzi i co robie zle. Pozdrawiam wszystkich kochających Hibiskusy ! :0

 33. Dodał: Marek., Tytuł: Chinsa Roza

  Mam chinska roze 10lat, mam pytanie? dlaczeo nie kwitnie.

 34. Dodał: Ewa x, Tytuł: hibiskus

  mam hibiskusy ogrodowe w różnych kolorach które kwitną pięknie co roku, mam też domowe one lubią światło ale nie lubia bezpośredniego słońca to są piękne iwdzięczne kwiaty

 35. Dodał: justyna, Tytuł: pomocy!!!!!!!!!!

  Mam hibiskusa od 2 lat ,który nie przestawał kwitnąć,rósł jak na drożdżach i nie mieścił się w oknie.Kiedy przestawiłam go koło okna na wyskoki kwietnik,by miał dużo światła zaczął mi żółknąć i zrzucać liście,Co robić? Proszę o pomoc.........

 36. Dodał: justyna, Tytuł: pomocy!!!!!!!!!!

  mam w domu hibiskusa (był przepiękny) stał na oknie ale przestał się w nim miescic . postawiłam go na podlodze kolo okna przestał kwitnac zolkna mu liscie i robi sie lysy . co robic?? prosze o pomoc

 37. Dodał: andre, Tytuł: hibiskus rozmnazanie

  jak rozmnazac z nasion

 38. Dodał: Renia, Tytuł: Hibiskus

  Mam kilka sadzonek w doniczkach w różnych kolorach i o różnych kwiatach.Są przepiękne.Niektóre kwitną przez cały rok.Niestety zauważyłam , że w 1 sadzonce zawijąją się liście.Może ktoś mi doradzi co robić?

 39. Dodał: Jurek, Tytuł: Piękny kwiat

  Mam 2 hibiskusy. Rosną w ogrodzie przed domem. Nie wiedziałem, że nie są odporne na mrozy. Mają po 7 lat. Nigdy nie zmarzły.

 40. Dodał: elzbieta, Tytuł: kwiat

  widziałam w Tarnobrzegu kwiat przypominający ketmię al kwiaty były duzo większe i nie wiem co to

 41. Dodał: iwona- mała ogrodniczka, Tytuł: pomocy

  dostalam w lipcu hibiskusa domowego, pieknie kwitl do konca wrzesnia. a teraz marnieje, chyba umiera. pomocy! ma juz nieliczne liscie, do tego pozolkniete. acchhh, co robic?

 42. Dodał: brydzia, Tytuł: hibiskus

  przeczytalam komentarze ale nie wiem czy roslinki wyhodowane z nasionek(teraz maja ok 10 cm)moge wsadzic do ogrodu czy pozostawic w doniczce i przechowywac w mieszkaniu?

 43. Dodał: mirka, Tytuł: roza chinska

  wszystko pieknie ale brak informacji jak ja pielegnowac w domu

 44. Dodał: Teresa, Tytuł: re

  czy to prawda że róża chinska przynosi nieszczęście

 45. Dodał: Halina z Zabrza, Tytuł:

  dostałam Hibiskus w prezencie -jest to wspaniał kwiat.Zaraz też weszłam na stronę by dowiedzieć się o jego pielęgnację.Opis jest tylko jakim nawozem wzmacniać kwiat,szkoda że nie ma też rysunku co jak przycinać

 46. Dodał: monika, Tytuł: szkodniki i cięcie

  mam w domu kilka hibiskusów. co do szkodników, to moje lubią atakować mszyce, przędziorki. na mszyce stosuję to co co w ogrodniczych polecą a na przędziorki dobry jest magus. co do kwitnięcia to moja mama kiedys miała bardzo marne i nigdy nie kwitły. gdzieś przeczytałam, że lubią cięcia nawet mocne na wiosnę, jak zaczynają się budzić z zimowego spoczynku. rzeczywiście na wiosnę ich obcinam że zostają aby stare zdrewniałe kikuty. wypuszczają nowe gałazki i kwitną bardzo ładnie. w tym roku zastosowałam nawóz o przełużonym działaniu osmokote do kwiatków kwitnących. sypiesz raz na rok i nawożenie z głowy.

 47. Dodał: Natalia, Tytuł: Róża chińska

  Mam taką w domu jak na zdjęciu podajcie jakieś informacje o niej, jak ja uprawiać?

 48. Dodał: Jania., Tytuł: hibiskus

  ja mam hibiskusy w 5 kolorach .Nasiona wysiałam do gruntu i tak rosły,potem je rozsadziłam.Są już 1m krzaczki pięknie kwitną , nie stosuję żadnych okryć na zimę jedynie trochę kompostu na "nogi"

 49. Dodał: Róża, Tytuł:

  Kupiłam hibiskusa o nazwie Mauvelous, czy ktoś wie czy wsadzić w donicę czy do ogrodu?

 50. Dodał: Marta, Tytuł: Hibiskus

  Warto mieć hibiskusa na działce czy ogrodzie jego kwiaty bardzo zdobią,pozdrawiam.

 51. Dodał: Jadwiga, Tytuł: Hibiskus

  Prosze o pomoc i informacje co mam zrobić z sadzonkami hibiskusa, które obecnie mają po 5-6 listków, czy mogę wysadzić je na zimę do gruntu i kiedy, czy może na zimę wysadzić je do doniczek a na wiosnę do gruntu? W jaki sposób można je zabezpieczyc aby nie zmarzły?

 52. Dodał: Jadwiga, Tytuł: Hibiskus - uprawa

  Mam pytanie:Czy wysiane w tym roku rośliny mogę na zimę wysadzić do gruntu (i kiedy), w tej chwili mają one po 5-6 listków? W jaki sposób mam je zabezpieczyc przed mrozem i śniegiem? Będę wdzięczna za wszelką poradę.

 53. Dodał: ELA, Tytuł:

  mam hibiskusy 2 w ogrodzie posadziłam w tym roku i kwitną już maja piękne niebieskie kwiaty tylko że jednemu z nich zaczęły żółknąć liście sprawdzałam czy to mszyce czy coś innego ale nic nie ma na liściach.jeśli ktoś wie jaka może być tego przyczyna to proszę o pomoc.

 54. Dodał: elżbieta , Tytuł: hibiskus

  Mam hibiskusa już kilka lat,miałam go wyrzucić bo też nasłuchałam się plotek o trującej i nieszczęśliwej roślince ,ale dzięki Wam zatrzymam tą piękną roślinkę,a kwiaty ma pełne czerwone.Ja roślinę co jakiś czas po przekwitnięciu przycinam i to nieraz mocno i znów odbija.Kupiłam także ogrodową zobaczę co będzie z nią w następnym roku.

 55. Dodał: Alex, Tytuł: hibiskus

  Mam hibiskusa doniczkowego,przez pierwsze lata uprawy ladnie kwitl ale od 2lat przestal kwitnac (ma 5-c lat)czym moze byc to spowodowane.

 56. Dodał: Madzia, Tytuł:

  Ja mam hibiskusa zasadzonego w ogródku, rośnie tam cały rok i zawsze pięknie kwitnie :)

 57. Dodał: basia, Tytuł: hibiskus w ogrodzie

  jak i kiedy rozmnazać hibiskusa w ogrodzie .jak robić sadzonki

 58. Dodał: ewa, Tytuł: ketmia

  Dostalam szczepke od przyjaciolki,pieknie sie zakorzenila i wyrosla ,ale nie kwitnie.Stoi w mieszkaniu i w dobrym miejscu.Czego jej brakuje,a moze sa egzemplarze ,ktore w ogole nie kwitna?

 59. Dodał: aneta, Tytuł: Do Soffi50

  Kwiatek z Twojego zdjecia idealnie pasuje do tego z moich lat dziecinnych,ktorego mam w pamieci.Wlasnie o takim marze.Hibiskusy to dla mnie czarna magia,nawet nie wiedzialam ze roza chinska to hibiskus.Czy to jest jakis rodzaj?A moze kupujac wystarczy patrzec na ich wyglad?To swietna strona,przy Waszej pomocy naucze sie go pielegnowac.Pozdrawiam wszystkich.

 60. Dodał: Mała ogrodniczka, Tytuł: Hibiskus

  Co mam zrobić aby w przyszłym roku moja róża chińska ponownie zakwitła w trzech kolorach - każda z gałązek ma inny kolor kwiatu / blady róż, róż i czerwień/, czy wiosną mam je przycinać.

 61. Dodał: Paweł, Tytuł: Hodowla chińskiej róży

  Mam chińską różę w doniczce w morelowym kolorze.Ma dużo pąków i parę kwiatów które się rozwijają.Czy mógłby któś napisać garść rad aby ten piękny kwiat mi nie umarł.Czy mozna przesadzić go w lipcu?Jak nawozić aby się rozwijała etc.

 62. Dodał: Malgorzata, Tytuł: Roza doniczkowa miniaturkowa

  Prosze o pomoc. Kupilam dzis piekna roze w malutkiej doniczce...wiem ze moze rosnac w ogrodzie i sie pieknie rozkrzewic lecz mam problem....w pierwszym odruchu juz pedzilam zeby wysadzic ja do klaby w ogrodzie lecz...przeciez jest poczatek lipca, upaly. O ile wiem to roze sadzi sie tylko jesienia i wiosna...a ta moglaby tego nie przezyc w lipcu...ma mnostwo kwiatkow ale zadnych nierozkwitnietych paczkow. Mialam nadzieje ze gdy trafi do zyznego gruntu to rozrosnie sie i pusci nowe paki...czy moge ja teraz wyjac z doniczki i posadzic na rabacie?

 63. Dodał: stokrotka, Tytuł: hibiskus

  jak sie upewnić, ze hibiskus, którego kupiłam jest do uprawy w gruncie? Czytajac forum dowiedziałam sie ze są odmiany do uprawy w gruncie i w doniczkach.

 64. Dodał: Sesek, Tytuł: Róż nie szkodliwa

  Kto się boi róży W Polsce ketmia była popularna w XIX i XX w., aż do czasu, gdy pojawiła się plotka, że wywołuje ciężkie choroby. Zaczęli ją rozpowszechniać pacjenci znamienitego lekarza, profesora Juliana Aleksandrowicza. W poczekalni jego gabinetu stała piękna róża chińska, z której chorzy notorycznie podkradali gałązki na sadzonki. Aby uratować roślinę przed zniszczeniem, profesor powiesił na niej kartkę z ostrzeżeniem, że jest szkodliwa dla zdrowia. Poskutkowało, ale plotka zaczęła żyć własnym życiem. Choć od śmierci profesora minęło już niemal 20 lat, niektórzy nadal boją się róży chińskiej, chociaż ze smakiem piją herbatki z hibiskusem, zawierające kielichy kwiatowe jej bliskiej krewniaczki - ketmii szczawiowej (Hibiscus sabdariffa). Za "dom.gazeta"

 65. Dodał: Aneta, Tytuł: Jak

  Jak odróżnić Hibiskusa domowego od ogrodowego?Kupiłam kwiat i nie wiem czy mogę posadzić go w ogrodzie.

 66. Dodał: Iza, Tytuł: hibiskus

  witam kupiłam kwiat i przesadziłam hibiskusa do doniczki zaczeły pąki odpadac prosze o rade co robić na aders meila izabela.iza@niteria.eu dziękuje

 67. Dodał: Mariola, Tytuł: Ratunku!

  Moja roza ginie.Opanowalo ja biale fruwajace robactwo.Liscie sa lepkie i zolkna.Nie wiem co robic.POMOZCIE

 68. Dodał: Wiola, Tytuł: Hibiskus

  a ja dostałam hibiskusa na 18-stke w niedziele:) bardzo cudny kwiat

 69. Dodał: Malwina, Tytuł:

  Mialam 2 roze,niestety listki zolkly,pokryte byly lepka substancja,a w okol lataly biale robaki.Co to moglo byc,i jak tepic.

 70. Dodał: Madziara78, Tytuł: Hibiskus - ogrodowy czy domowy?

  Jak mam odroznic ketmie. Mam jedna wysoka ok 1,5m wyglada jak drzewko. Ale boje sie ryzykowac i zostawiac na zime w gruncie. Oststniej zimy przetrzymalam ja w domu, teraz wystawilam na dwor. Wiem ze te kwiaty nie lubia zmieniac miejsca wiec wolalabym pozostawiac na zime w ogrodzie, lecz szkoda mi jesli by przemarzla. W domu jednak nie mam zawiele miejsca a tym bardziej cos ustronnego gdzie moglaby spokojnie rosnac przy opknie i bez przeciagow. Czy kazdy hibiskus nadaje sie do ogrodu przez caly rok? Ostatniej zimy moj hibiskus odchorowal zmiane miejsca- zolkly liscie potem je gubil, a przed wiosna byly prawie lysy. W obecnej chwili ma wszystkie galazki w paczkach z nowymi liscmi ale kwiatow nie widze. Jaki nawoz moge stosowac aby nie zaszkodzic jej. Czy uniwersalna odzywka kwiatowa wystarczy? Kochani jesli mozecie cos wiecej podpowiedziec to poszcie na forum bo czytam na biezaco wszystkie wpisy. Dziekuje z gory

 71. Dodał: danusia, Tytuł: mój problem

  z hibiskusem-pięknie kwitnie ale ma bardzo mało liści i niestety część z nich żółknie, co robić?

 72. Dodał: Ewa, Tytuł:

  ja mam hibiskusa czerwonego, różowego, żółtego, żółtego pełnego i czerwonego pełnego pięknie wyglądają i pięknie kwitną; sama ukożeniłam 3 sadzonki tylko teraz mam problem na moich roślinkach pojawiły się czarne małe robaczki na spodniej części liścia i krople lepkiego płynu. czym mam zwalczyć te małe szkodniki? proszę o radę.

 73. Dodał: Justyna , Tytuł: hibiskus

  Jak rozróżnić hibiskusa ogrodowego od domowego

 74. Dodał: Jola, Tytuł: Hibiskus

  Mam sześć hibiskusów ogrodowych, które sama wyhodowałam z nasion. Bardzo ładnie rosną i kwitną!

 75. Dodał: jola, Tytuł: Hibiskus

  Mam w ogrodzie 6 hibiskusów wychodowałam sama.Wysokość - sama przycinam wczesnę wiosną.Wtym robu same się wysiały ,tylko jak sadzonki podrosną popikuję do doniczek.Na zimęrazem z doniczkami zakopię do ziemi i tak przez 2-3 lata, a potem wysadzę do ziemi no i znajomych obdzielę

 76. Dodał: Justyna, Tytuł:

  Moja róza jest czerwona,nie rosnie mimo przesadzenia i kwitnie tylko w okresie wiosennym.Liscie sz zołte gdy maja malo wody...ona potrzebuje stabilnosci w podlewani..

 77. Dodał: Emma z Lublina, Tytuł: Herbata z kwiatów ?

  Mam pytanie, czy te kwiaty po ususzeniu można zaparzać i pić ? Mój egzemplarz ma kwiaty poj.różowe. Czy to prawda, że przynoszą choroby i nieszczęścia ?

 78. Dodał: Soffi50, Tytuł: hibiskusy

  Są piękne tylko krótko utrzymują kwiaty ale to piękne rośliny ozdobne.

 79. Dodał: Soffi, Tytuł: ketmia

  Witam.Nie wiem dlaczego jest tyle przesądów wobec tej pięknej rośliny?

 80. Dodał: Monia, Tytuł: hibiskus

  mam różę chińską rośnie bardzo ładnie ale nie kwitnie.Ma piękne liście które nie opadają nawet na zimę.Mierzy 1,70cm.Posiadam ją już od 3 lat.Proszę o komentarz na temat pielęgnacji ,może ktoś posiada podobny przypadek który nie kwitnie.

 81. Dodał: iza szymanek, Tytuł: hibiskus ogrodowy

  Ja mam w osłonietym miejscu hibiskusa już 4 rok. Kwitnie na chabrowo i jest wręcz oblepiony kwieciem,polecam do ogrodu!

 82. Dodał: Edyta, Tytuł: Hibiskus-kwitnienie

  Ja kupiłam hibiskusa ogrodowego na targach ogrodniczych w doniczce. Sprzedający powiedział że mogę go wsadzić spokojnie do ziemi,a jesienią obciąć suche gałęzie na wysokości ok 10-15 cm,trzeba zrobić kopczyk jak dla róży. Długo nic nie wyrastało ale mimo wszystko podlewałam te suche badylki, a teraz wypuszcza 8 nowych gałązek. Nie mogę się doczekać jaki będzie,bo pierwszy raz zakwitnie wsadzony w ogrodzie.

 83. Dodał: jola, Tytuł: hibiskus

  mam tego kwiatuszka już kilka miesięcy pięknie kwitnie ,lecz bardzo krótko.Dopiero dzisiaj dowiedziałam się że jest to kwiat jednego dnia.Mój kwiatek stoi na parapecie.

 84. Dodał: IWONA, Tytuł: hibiskus

  mam hibiskusy na działce różne kolory.co roku pięknie kwitną ale na dzień dzisiejszy jeszcze nie mają liści lecz coś suchego w których znajdują się nasionka.niewiem czy mam to po odrywać

 85. Dodał: Nina44@onet.eu, Tytuł: hibiskus

  po przeczytaniu tych wpisów trochę się przestraszyłam,wczoraj kupiłam 2 doniczki malutkich roślinek-hibiskusa.Sprzedająca osoba,na bazarze,powiedziała,ze to nie wymagająca roslina nadająca się na żywopłot,dlatego kupiłam.A tu czytam,żę trzymać w mieszkaniu lub latem na balkonie.Ratunku,moje pieniądze,czy zostałam oszukana???proszę o odpowiedz na podanego meila

 86. Dodał: Aga, Tytuł:

  Też mam hibiskusy, i ogrodowe i domowe odmiany. Jeśli chodzi o ogrodowe to późno puszczają liście. Nie ma się jeszcze czym martwić. U mnie też jeszcze śpią:) Pozdrawiam

 87. Dodał: Dora , Tytuł: co robic?

  posadziłam w zeszłym roku Hibiskus,3 małe drzewka.Ładnie zakwitły i byłam zachwycona.W tym roku,niestety jeszcze nic się z nim nie dzieje.Stoją gołe drzewka i nie chcą wypuszczac pączków.Co mama robic?

 88. Dodał: Milena, Tytuł: .

  doskonała informacja... właśnie szukałam powodu żółknięcia i zawijania się liści;)

 89. Dodał: Bety, Tytuł: hibiskus

  W 2007 posadziłam dwa hibiskusy na działce. Po roku pięknie zakwitły. Mają po półtora m wysokości. Nigdzie nie ma informacji jak to przycinać

 90. Dodał: Kasiulec, Tytuł: Hibiskus ogrodowy

  Ja wychodowalam hibiskusa ogrodowego z nasion,bardzo latwo,po 3 latach zakwitl,mam bialy i niebieski,mam takze w domowego bialego ,czerwonego,pojedynczego i pelnego oraz pomaranczowego poj i pelnego,oraz zoltego,szaleje za tymi kwiatami,sa cudowne jak kwitna;)

 91. Dodał: Katarzyna, Tytuł: Hibiskus

  Dostałam ten piękny kwiat od znajomej ,ale kiedy dopiero zakwitł to dowiedziałam się jaki cudowny ma kwiat:)

 92. Dodał: Ania, Tytuł:

  Dowiedziałam się, że róża chińska "produkuje" jony dodatnie, których nadmiar w powietrzu jest szkodliwy dla człowieka. Warto, w pomieszceniu w którym stoi róża, włączyc jonizator, albo postawić paproć, bluszcz lub geranium. Jonizują one powietrze jonami ujemnymi, korzystnymi dla człowieka.

 93. Dodał: Monika Zawadzka, Tytuł: hibiskus

  właśnie dostałam ja od synowel . u niej kwitła pięknie na czerwono czy u mnie tez mog,ę liczyc na takie kwiaty?w pokoju mam dośc chłodno , i jaj mam ja podlewac?

 94. Dodał: Anke, Tytuł: opadanie liści

  Mam ketmię na oknie, uratowałam ją przed uschnięciem, ale wyhodowane liście zaczęły żółknąć - pod spodem kleiły się, bo zagnieździły się jakieś mszyce czy przędziorki, nie wiem. RADA: dokładnie spryskałam ze wszystkich stron TRZECIM naparem z naturalnej, liściastej zielonej herbaty każdy liść z osobna, by spłukać z niego wszystko. Roślina odżyła, również po kolejnym ataku szkodników. Polecam.

 95. Dodał: Ewa, Tytuł: Róża chińska

  Czy róża może przezimować w ogrodzie. Mam ją pierwszy rok i nie chcę jej stracić. Proszę o odpowiedź.

 96. Dodał: Luca, Tytuł:

  Ja moge sie cieszyc hibiscusem caly rok poniewaz mieszkam w kraju tropikalnym.Mam zywoplot ok.4m.wysokosci.Kwitnie czesto i przepieknie wyglada!!Wymaga tylko przystrzygania co 2 miesiace.Pozdrawiam

 97. Dodał: BOżENA , Tytuł: hibiskus

  Od lat mam dwa hibiskusy kwitną pięknie i nie do opsania zdobią mój dom.

 98. Dodał: Kamil, Tytuł:

  Moja mama dostała ową roślinkę, gdy ochodziła z pracy, kwitła pięknie,mimo swoich niewielkich rozmiawrow (wówczas nie miała wiecej niz 70 cm wysokosci), ale gdy się rozrosła i mama ją przesadziłą urósł krzak wysokosci 2 metrów, który nie kwitnie już paru lat. Roślina cały czas stoi w pokoju. Czym może to być spowodowane? I co można z tym zrobić?

 99. Dodał: Marta, Tytuł: hibiscus

  mam hibiskusa różowego przywiozłam go ze sobą z Norwegii niestety obecnie liście zaczynają żółknąć i opadać... jak pomóc mojej roślince?

 100. Dodał: kuba, Tytuł: Hibiscus-w ogrodzie.

  Mam go 3 albo 4 lata.Od razu zasadziłem go w ogrodzie .Pieknie kwitnie od poczatku lipca do polowy wrzesnia.W tym roku pojawiły sie nasiona.Ma juz 180 wysokosci.

 101. Dodał: hibiskus, Tytuł: Hibiskus

  Ja mam 3 gatunki Hibiskusa Domowy. Ogrodowy jako krzew. Oraz nowy nabytek Hibiskus jako Blina kwiaty majom 20 cm

 102. Dodał: bogusia, Tytuł: wstawilam do domu i opadaja liscie co robic

  kupilam w lipcu hibiskusy pieknie kwitly na tarasie, teraz kiedy temperatura powietrza spadla wstawilam do domu i zaczely opadac liscie. Wyglada juz mniej efektownie. Co mam zrobic jak jej pomoc. Prosze o rade.

 103. Dodał: Paulina, Tytuł: do Karolina

  Ja mam Hibiskusa bordowego/czerwonego dwukwiatowego może wymienimy się "szczypkami" ?

 104. Dodał: Sargon (Grzegorz), Tytuł:

  Do uprawy w gruncie nadaje się ketmia syryjska. Pozdrawiam

 105. Dodał: Grazyna , Tytuł: hibiskus

  mam pytanie, czy też chowacie do domu? Jedni mówią, że hodować trzeba w doniczce drudzy,że można wkopać do ziemi w ogrodzie.Proszę odpisać

 106. Dodał: Monika, Tytuł: hibiskus

  po dwoch latach hibiskus mi zakwitl w rozowe kwiaty

 107. Dodał: Karolina, Tytuł: Hibiskusy,ketmie

  Mam różne:pomarańczową,bordową białą z bordowym wnętrzem o ogromnych kwiatach ok.10 cm z liśmi ciemnozielonymi błyszczącymi.Mam też odmiany z liśćmi mniejszymi o pokroju krzewu i kwiatami od śnieżno-białego koloru z żółtym pęcikiem, białego z bordowym środkiem i liliowo-różową o dużych pełnych jak pełna malwa cudne wszystkie. Pozdrawiam wszystkich, którzy hodują pomimo przesądu że przynoszą choroby i nieszczęście.

 108. Dodał: ala, Tytuł:

  kupiłam ketmię koloru pomarańczowego na pniu wygląda cudownie, mam również ketmię koloru różowego w formie krzaczastej polecam ten piękny kwiat

 109. Dodał: Karolinka, Tytuł:

  pierwsza~~~!!! Ten hibiskus jest przepiękny, właśnie będę miała w ogródku i łatwy w uprawieXDPozdro dla mojego Tomusia

Dodaj swój komentarz

Captcha