Margerytka

Margerytka

Skomentuj artykuł

Margerytka to bardzo pospolita roślina, która występuje również pod nazwami margaretka, jastrun właściwy, jastrun wczesny oraz złocień właściwy. Populacja tego kwiatu zajmuje znaczną część Europy, a także Azję Mniejszą, aż po Kaukaz i coraz częściej wita również na naszych rabatach w ogrodach. Łączy w sobie dwie podstawowe cechy: prostotę i piękno. Pomimo swych, mogłoby się wydawać banalnych kształtów, stanowi ozdobę każdego skrawka ziemi na którym rośnie.

Margerytka - opis

Dorasta do maksymalnie jednego metra wysokości, tworząc prostą łodygę zakończoną kwiatostanem. Pod ziemią znajduje się mało rozwinięte kłącze w krótkimi korzeniami, które nad ziemią zmienia się w niedużą rozetkę liści z łodygą pośrodku. Ten pęd główny z reguły jest delikatnie owłosiony, oraz do około 75% jej wysokości wyposażony w liście bez ogonków, ułożone skrętolegle i dość głęboko wcięte w samą łodygę. Ich kształt jest okrągły, ale znacznie wydłużony lub łopatkowaty, na brzegach są ząbkowane. Na szczycie, w miesiącach letnich, pojawia się bardzo ciekawy kwiatostan, złożony z zewnętrznych, białych, języczkowych kwiatów żeńskich oraz wewnętrznych, żółtych, rurkowych kwiatów męskich, które rozwijają się stopniowo, od zewnątrz ku środkowi. Po przekwitnieniu, jak w przypadku każdej rośliny z rodziny astrowatych, pojawia się niełupka z nasionami.


Uprawa i pielęgnacja margerytek

Roślina ta jest polecana każdemu początkującemu ogrodnikowi, gdyż absolutnie nikt nie powinien mieć problemów z jej uprawą i pielęgnacją. Najprostszymi sposobami na ulokowanie margerytki w naszym zielonym zakątku jest posadzenie jej sadzonek powstałych z podziału kęp lub wysianie. Ten drugi sposób jest znacznie popularniejszy, chociaż dopiero po zimowaniu będziemy mogli podziwiać piękno kwiatostanów. Nasiona umieszczamy pod warstwą ziemi w czerwcu i jeżeli lato nie obfituje w deszcze, delikatnie podlewamy, aby nie dopuścić do zbytniego wysychania. Jeszcze przed zimą powinny pojawić się pierwsze liście, które bez problemu przetrwają mrozy w naszym klimacie.

Margerytka

 

Margerytka

Margerytka nie ma specjalnych wymagań co do gleby, w której rośnie. Co prawda wykazuje tendencję do obfitszego kwitnienia w miejscach o pH zbliżonym do 7 oraz w glebie przepuszczalnej, ale nie są to warunki konieczne. Stanowisko powinno obfitować w promienie słoneczne, dlatego też gatunek ten jest idealny do ogrodów skalnych.

Margerytka

 

Margerytka

Pielęgnacja margerytek nie jest trudna i nie powinna w czasie całej uprawy zająć nam zbyt dużo czasu. Przede wszystkim podlewamy ją w okresach bezdeszczowych, ale jednocześnie pilnujemy, aby woda nie tworzyła zastoisk. Nie wpływa to zbyt dobrze na płytki system korzeniowy jastrunów. Nie musimy jej dokarmiać, a jeżeli już to robimy to używajmy tylko i wyłącznie nawozów organicznych. Idealnym rozwiązaniem będzie kompost wymieszany z ziemią. Margerytka wymaga dwukrotnego przycinania w ciągu roku. Za pierwszym razem ucinamy przekwitłe pędy kwiatostanowe, za drugim wycinamy całe rośliny tuż nad powierzchnią ziemi. Podziemna część złocienia właściwego bardzo dobrze zimuje nawet w czasie dużych mrozów i w przyszłym roku nie powinien mieć problemów z ponownym wyrośnięciem, ale jeżeli nie chcemy ryzykować, a zapowiadają się nienaturalnie niskie temperatury, warto zastosować przykrycie.

Margerytka

 

Margerytka

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: