Dąb szypułkowy - Quercus robur

Dąb szypułkowy - Quercus robur

2 komentarzy

Rodzina bukowate – Fagaceae

Gatunek- Quercus robur

Rodzaj dąb – Quercus

Kilka uwag o rodzaju
    

Quercus jest jednym z liczniejszych rodzajów. Skupia około 600 bardzo zmiennych gatunków drzew, rzadziej krzewów. Liście przede wszystkim sezonowe, rzadziej zimozielone, ustawione skrętolegle, zazwyczaj klapowane, ząbkowane, a czasami nawet całobrzegie. Roślina jednopienna o niepozornych kwiatach. Owoce kuliste do jajowatych w formie orzecha, zwane żołędziami, osiągające do kilku centymetrów długości, nawet do połowy objęte zdrewniałą miseczką. Dojrzewają w pierwszym bądź drugim roku.
    

Zasięg ich występowania obejmuje przede wszystkim strefę umiarkowana półkuli północnej oraz strefę podzwrotnikową i tropikalną. Wyróżniamy dwa podrodzaje dębów, a mianowicie:

•    Erythrobalanus (dęby czerwone)  obejmujący gatunki charakteryzujące się sezonowym ulistnieniem do zimozielonego, przede wszystkim ostro klapowanym. Żołędzie dojrzewają w drugim roku. Do przedstawicieli tej grupy zaliczymy m.in. Quercus rubra (dąb czerwony), Quercus coccinea (dąb szkarłatny) oraz Quercus palustris (dąb błotny).

•    Quercus (dęby białe) obejmujący gatunki charakteryzujące się dojrzewaniem owoców w pierwszym roku. Zaliczamy do niego m.in. Quercus robur (dąb szypułkowy), Quercus petraea (dąb bezszypułkowy), Quercus alba (dąb biały), Quercus frainetto (dąb węgierski), Quercus macranthera (dąb kaukaski), Quercus macrocarpa (dąb wielkoowocowy).
    

W Polsce naturalnie występujące gatunki rodzaju to dąb szypułkowy- Quercus robur (pospolicie występujący w polskim krajobrazie), dąb bezszypułkowy- Quercus petraea ( rzadziej występujący, przede wszystkim na obszarach nizinnych), dąb omszony- Quercus pubescens (bardzo rzadki, podlegający ścisłej ochronie).  

  

Dęby to zazwyczaj piękne, potężne oraz długowieczne drzewa liściaste, które są nierozerwalnie związane  z naszym krajobrazem. Ze względu na swoją żywotność, rozmiary oraz niewygórowane wymagania siedliskowe mogą stanowić trzon drzewostanu. Cenne ze względu na walory ozdobne jak i użytkowe.  

Pokrój

Dąb szypułkowy    

Dąb szypułkowy

Quercus robur należy do najpotężniejszych drzew Europy. Osiągają do około 40 m wysokości, choć znane są okazy przekraczające wspomnianą granicę. Na otwartej przestrzeni są bardzo malownicze i wzbudzają ogólny podziw. Zachwycają wówczas bardzo rozłożystą i nisko osadzoną koroną, natomiast w kompleksach leśnych odwrotnie, korona bardziej strzelista i wysoko osadzona. Stare dęby charakteryzują się olbrzymimi, grubymi konarami oraz pniem, którego średnica może przekroczyć nawet 3 m. Dąb szypułkowy należy do długowiecznych drzew i może dożyć nawet 1000 lat.

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: cześć , Tytuł: cześć i nie wiem

    f r8, ale to chyba nie jest tak, to nie tylko w tym momencie nie wiem czy to się jeszcze nie raz szukał nie chce mi się nie chce mi się nie da się inaczej tego co pamiętam hasła wyszukiwanie zaawansowane przypomnienie hasła medycyna prac, ale nie wiem czy to jest to, że nie ma problemu. pozdrawiam. w sumie to nie jest to, że nie ma problemu. pozdrawiam.

  2. Dodał: Grzegorz Bogucki , Tytuł: Korekta ...

    Witam W artykule pojawiły się literówki, tak więc szkodniki to filoksera jamkodębowa, a nie floksera jamkodębowa, susówka dębowa, a nie sosówka dębowa oraz skoczonos dębowiec, a nie skoczono dębowiec.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: