Śliwa wiśniowa syn. ałycza

Śliwa wiśniowa syn. ałycza

Skomentuj artykuł

Śliwa wiśniowa  syn.  ałycza  (Prunus cerasifera)

Śliwa wiśniowa jest wysokim krzewem bądź niewielkim drzewem, czasem błędnie nazywanym „mirabelką”. Ma niewielkie wymagania, a przy tym charakteryzuje się wysokimi walorami dekoracyjnymi. Bez wątpienia powinna znaleźć się w ogrodzie. Nie może jej zabraknąć w ogrodach przyjaznych zwierzętom. Stanowi schronienie dla ptactwa, a także dostarcza pożywienia (owoce). Wczesną wiosną obsypana tysiącem kwiatów, wyraźnie odznacza się na tle innych, uśpionych jeszcze drzew. Zazwyczaj stosowana jest na żywopłoty formowane bądź luźne. Te ostatnie zajmują sporo miejsca, ale są niezwykle klimatyczne.

Kilka uwag o rodzaju

Śliwa wiśniowa jest reprezentantką rodzaju Prunus obejmującego wiele gatunków drzew i krzewów, zaliczanych do rodziny różowatych Rosaceae. Istnieją różne podejścia do podziału wspomnianego rodzaju, a więc można go traktować jako rodzaj skupiający rośliny drzewiaste, takie jak czereśnia, śliwa, wiśnia, brzoskwinia, czeremcha, laurowiśnia i inne, które w tym przypadku mogą być traktowane jako podrodzaje. Inne podejście do podziału traktuje m.in. wspomniane rośliny jako odrębne rodzaje. Prunus obejmuje wówczas między innymi tytułową ałyczę, a także śliwy, tarninę oraz inne.


Czy wiesz że …

Pamiętajmy, że ałycza to Prunus cerasifera. W Polsce spotykana jest także pod nazwą śliwa ałycza. Nie jest to mirabelka, a najłatwiej to sprawdzić po owocach. Owoce ałyczy charakteryzują się miąższem, który ciężko odchodzi od pestki, natomiast w przypadku mirabelki miąższ bez problemu oddzielimy od pestki.

Pochodzenie

Naturalne stanowiska Prunus cerasifera występują w Azji,  Południowej Europie, a także na Kaukazie. Obecnie spotykana jest również w innych zakątkach świata, także jako forma zdziczała.

Śliwa wiśniowa - ałycza

Śliwa wiśniowa - ałycza

Śliwa wiśniowa- budowa

Pokrój-  ałyczę można spotkać w formie wysokiego krzewu bądź też niewielkiego drzewa, którego wysokość osiąga nawet 8- 10 m przy znacznej szerokości. Śliwa wiśniowa prezentuje się malowniczo, zwłaszcza w okresie wiosennego kwitnienia. Rośliny często cierniste, młode pędy zielonkawe, kora ciemna.

Liście- śliwa wiśniowa, charakteryzuje się sezonowym ulistnieniem. Liście eliptyczne do jajowatych, zielone o długości, mogącej przekroczyć (5) 6 cm.

Kwiaty- kwitnienie rozpoczyna się na przełomie marca i kwietnia. Rośliny toną wówczas w białych, pięciopłatkowych kwiatach, które niestety, szybko przekwitają. Kwitnące śliwy wiśniowe, to jeden z piękniejszych widoków wiosennego przebudzenia.

Owoce-  niewielkie pestkowce o zmiennej barwie (żółte, czerwonawe oraz fioletowawe), kuliste, czasem bardziej jajowate, do około 3 cm średnicy. Smak owoców także zmienny- owoce mogą być słodkie do cierpkich. Żółtymi owocami charakteryzuje się odmiana botaniczna rodzaju tzw. odmiana kaukaska Prunus cerasifera var.divaricata. Owoce dojrzewają w okresie letnim. Po dojrzeniu masowo opadają.


Wybrane odmiany

Nazwa odmiany

Uwagi

Pissarda

Jedna z najpiękniejszych odmian P. cerasifera, czerwonolistna, osiągająca do około 5 m wysokości i 3 m szerokości. Liście purpurowe i błyszczące, a kwiaty różowawe, ukazujące się wczesną wiosną, jeszcze przed rozwojem liści. Odmiana odpowiednia do większych ogrodów, a także do aranżacji miejskich terenów zielonych. 

 
 
Woodii

Dekoracyjna odmiana śliwy wiśniowej o purpurowych liściach i różowych kwiatach. Osiąga do około 7 m wysokości i sprawdzi się nie tylko w ogrodzie przydomowym, ale także w parku itp. Ładnie zaprezentuje się jako soliter, a także w formie szpaleru.

 
 
Hessei

Charakteryzuje się powolnym wzrostem, osiąga maksymalnie do 5 m wysokości. Występuje w formie krzewu bądź niewielkiego drzewka. Jej wyjątkowość wynika z oryginalnych liści. Liście czerwonawe, nieregularne, zdeformowane z kremowym obrzeżem. Odmiana może stanowić ciekawy akcent w niewielkim ogrodzie. 

 
 
Nigra

Odmiana o ciemnych, purpurowo czerwonych liściach, bardzo dekoracyjna, osiągająca do 10 m wysokości. To niewielkie drzewo przez cały sezon zachwyca dekoracyjnymi liśćmi. Kwiaty różowe, a późnym latem pojawiają się bordowe, niewielkie, jadalne owoce. Odmiana bardzo często spotykana w zieleni miejskiej.

 
 
Hollywood

Odmiana o wyprostowanym pokroju , dochodząca do kilku metrów wysokości. Charakteryzuje się purpurowymi liśćmi z czasem z wierzchniej strony bardziej zielone. Owoce duże, czerwone i jadalne.

 
 

Złoty Obłok

Ciekawie prezentująca się odmiana śliwy wiśniowej o żółtawych liściach. Nowe przyrosty wyraźnie żółte, z czasem bardziej zielonkawe. Nie osiąga dużych rozmiarów ( wysokość do około 5 m).

Śliwa wiśniowa - ałycza

Śliwa wiśniowa - ałycza

Wymagania i pielęgnacja

Dekoracyjne Prunus cerasifera nie należą do wymagających, tak więc przy niewielkim nakładzie pracy możemy zyskać ciekawy, barwny akcent w ogrodzie, zależnie od odmiany, także o wartościowych owocach, które nadają się do spożycia i na przetwory. Nie jest wrażliwa na zanieczyszczenia powietrza.

Śliwa wiśniowa preferuje stanowisko słoneczne, zwłaszcza barwne odmiany, które skąpane w słońcu prezentują się jeszcze piękniej- urosną także w lekkim półcieniu.

Prunus cerasifera najlepiej posadzić w zacisznym zakątku ogrodu, gdyż może przemarzać.

Uformowany żywopłot z ałyczy tniemy dwukrotnie: pierwszy raz w czerwcu, a drugi w sierpniu. Późniejsze cięcie może zaszkodzić roślinie, ponieważ nowe przyrosty mogą nie zdrewnieć przed nadejściem zimy.

Śliwa wiśniowa - ałycza

Śliwa wiśniowa - ałycza

Podłoże

Ziemia ogrodowa jest dla niej jak najbardziej odpowiednim podłożem, które w połączeniu ze słonecznym stanowiskiem, da nam możliwość uzyskania dużych przyrostów rocznych. Śliwa wiśniowa wykazuje wysoką tolerancję odnośnie podłoża, tak więc radzi sobie na gorszych stanowiskach, nawet nieużytkach. Aby zapewnić roślinie jak najbliższe optymalnym warunki, postarajmy się, aby podłoże było żyzne, próchnicze, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne.

Zakup rośliny

W sprzedaży dostępnych jest wiele odmian śliwy wiśniowej. Rośliny najlepiej nabywać w centrach i sklepach ogrodniczych, cieszących się dobrą opinią. Można udać się również na zakupy,  bezpośrednio do szkółki, oferującej śliwę wiśniową. Nabycie roślin ze szkółki daje nam możliwość zakupu nie tylko dobrej jakości materiału do nasadzeń, ale także zaczerpnięcia rzetelnej wiedzy na temat uprawy pozyskanej rośliny. Taka wizyta jest dobrym rozwiązaniem,  kiedy planujemy założenie żywopłotu i potrzebujemy większej ilości roślin. Na takie nasadzenia najlepiej nabywać rośliny z gołymi korzeniami, które są tańsze , co w przypadku tylu roślin, pozwoli na zaoszczędzenie znacznych  środków finansowych.

Większość materiału szkółkarskiego dostępna jest w pojemnikach.  Rośliny zakupione w takiej formie lepiej się aklimatyzują na nowym stanowisku i zazwyczaj po posadzeniu nie ma strat w nasadzeniach.

Poza tym, rośliny można nabyć z gołymi korzeniami bądź z bryłą korzeniową owiniętą płótnem. Rośliny w takiej formie są tańsze, ale do nabycia wczesną wiosną i późną jesienią. Materiał szkółkarski dostępny w pojemnikach, umożliwia sadzenie roślin przez większą część roku.
Nabywając roślinę zwracajmy uwagę na zdrowotność systemu korzeniowego, pędów, a także liści, jeżeli zakupy będą poczynione późną wiosną. Warto zaznaczyć, że śliwa wiśniowa nie jest podatna  na choroby i szkodniki.

W przypadku zakupu roślin w okresie bezlistnym starajmy się je nabywać w  takich punktach sprzedaży, w których będziemy mieli gwarancję, że zakupiony okaz będzie tym, który faktycznie chcieliśmy nabyć.

Śliwa wiśniowa - ałycza

Śliwa wiśniowa - ałycza

Przygotowanie podłoża

Podłoże należy oczyścić z wszędobylskich chwastów. W razie potrzeby uzupełniamy je piaskiem, aby stało się bardziej przepuszczalne bądź też kompostem, dla podniesienia żyzności i poprawy struktury.

Sadzenie

W przypadku roślin z odkrytym systemem korzeniowym należy uważać, aby nie doszło do ich przesuszenia. Po nabyciu roślin, powinny zostać od razu posadzone. Jeżeli możliwość posadzenia sadzinek, przesunie się w czasie, rośliny należy zabezpieczyć, najlepiej bryłę korzeniową przysypać wilgotnym podłożem w zacienionym miejscu. Przed posadzeniem śliwy wiśniowej moczymy ją przez kilka godzin, a dopiero wówczas sadzimy, we wcześniej wykopany dołek. Powinien być dwa razy większy niż bryła korzeniowa. Na spodniej stronnie sypiemy żyźniejsze podłoże, a dopiero wówczas ustawiamy roślinę. Już na tym etapie jak jest taka konieczność wbijamy palik, którego celem będzie zapewnienie stabilności posadzonej rośliny, zwłaszcza w wietrzne dni. Po posadzeniu, roślinę obficie podlewamy, a w przypadku zbytniego opadnięcia podłoża, uzupełniamy braki.
Jeżeli chcemy uzyskać zwarty żywopłot, sadzonki sadzimy w odstępach 30- 50 cm.

Śliwa wiśniowa - ałycza

Śliwa wiśniowa - ałycza

Podlewanie

Śliwa ałycza wymaga umiarkowanej wilgotności. Podlewanie wskazane po posadzeniu i w razie potrzeby w okresie późniejszym. Starsze okazy nie wymagają podlewania, gdyż dość dobrze sobie radzą w okresie suszy. Podlewanie nie powinno być gwałtowne.  Lepiej podlewać rzadziej, ale obficie. Gdy rośliny podlewane są niewielką ilością wody, zwłaszcza w okresie suszy, woda nawet nie dotrze do korzeni. W takim wypadku najlepiej podlewać konewką, powoli lejąc wodę w obrębie pnia. Po posadzeniu, wokół rośliny warto wykonać zagłębienie tzw. misę, aby woda nie spływała po bokach, a faktycznie wsiąkła w  podłoże i została wykorzystana przez roślinę.

Nawożenie

Na zasobnym podłożu wolno rosnące okazy nie muszą być nawożone, czasem można w obrębie korony rozsypać dobrze rozłożony kompost. W przypadku nasadzeń grupowych w formie żywopłotów, które mają silnie przyrastać, nawożenie jest wskazane. Skupmy się jednak na nawożeniu organicznym, a w ostateczności nawozami wieloskładnikowymi np.  o spowolnionym działaniu.

Śliwa wiśniowa - ałycza

Śliwa wiśniowa - ałycza

Cięcie

Śliwa wiśniowa najpiękniej prezentuje się posadzone jako soliter, w szpalerze, a także w formie luźnego żywopłotu, zwłaszcza odmiany o barwnych liściach. W przypadku roślin wolno rosnących, nieformowanych, cięcie ogranicza się do usuwania chorych, uszkodzonych, przemarzniętych pędów. Silne cięcie może negatywnie wpłynąć na rozłożysty pokrój rośliny.

Ponieważ ałycza nie boi się cięcia, wykorzystywana jest także jako roślina do formowania. Bez problemu powstaną z niej figury geometryczne. Cięty żywopłot, przy odpowiednim wykonaniu, pielęgnacji, zachwyci zwartością, którą utrzymamy częstym cięciem. Pamiętajmy, aby po posadzeniu ałyczę silnie przyciąć na wysokość 20- 30 cm. Dzięki temu sadzonki silnie się rozkrzewią. Jeżeli żywopłot zakładamy jesienią, cięcie lepiej przeprowadzić wiosną. Roczne przyrosty wynoszą zazwyczaj około metra. W kolejnych latach, także silnie tniemy w okresie wiosennym, ścinając połowę nowych przyrostów, aby żywopłot się dobrze zagęścił. Prawidłowo uformowany żywopłot zwęża się ku górze. Jeżeli cięcie będzie nieregularne, żywopłot ogołoci się u dołu.

Rozmnażanie

Ałyczę możemy rozmnożyć generatywnie poprzez nasiona. Jeżeli zdecydujemy się na wysiew nasion w okresie wiosennym, wówczas nasiona należy poddać stratyfikacji. Możemy spróbować także rozmnożyć ałyczę poprzez sadzonki oraz odkłady zwykłe. Odmiany rozmnażamy poprzez szczepienie.


Zastosowanie

Śliwa wiśniowa w odmianie, ma zastosowanie jako roślina ozdobna, gatunek także jako podkładka, na której szczepi się inne śliwy.

Barwne odmiany stanowią wyraźny akcent na tle zieleni, dzięki purpurowym bądź żółtawym liściom. Wiosną przez krótki czas śliwa wiśniowa zachwyca bardzo obfitym kwitnieniem.
Ałyczę warto wykorzystać na żywopłot (w formie ciętej i luźnej), szpaler, a także jako soliter bądź w grupie z innymi krzewami i drzewami. W formie ciętego żywopłotu nie będzie owocować.
Nasadzenia z ałyczy są bardzo korzystne dla drobnych zwierząt dla których stanowią schronienie, a także źródło pożywienia. Śliwa wiśniowa jest rośliną miododajną.

Owoce zależnie od odmiany są mniej lub bardziej smaczne, nadające się do spożycia (zawierają m.in. witaminę C) i  na przetwory np. nalewkę, konfitury.

Uwagi końcowe

W uprawie ałyczy uważajmy zwłaszcza na mszyce, które bardzo często ją porażają. Z chorób warto pamiętać o  tzw. szarce, którą ałycza także może zostać porażona.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...
Kategorie
Żywopłot

Zobacz także

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz