Iglaki szybko rosnące

Iglaki szybko rosnące

Skomentuj artykuł

Iglaste gatunki roślin ozdobnych, często nazywane w skrócie iglakami, już od wielu lat zajmują niezwykle ważne miejsce w naszych ogrodach. Trudno się temu dziwić, gdyż są bardzo dekoracyjne, a poza tym można je wykorzystywać na różne sposoby. Znakomicie nadają się do tworzenia żywopłotów i szpalerów (niektóre gatunki), doskonale sprawdzają się w kompozycjach rabatowych, mogą stanowić pojedynczy, dekoracyjny akcent zadbanego trawnika, a także służyć zadarnianiu pustych fragmentów gruntu.

Właściwy wybór

Wśród dostępnych obecnie na rynku gatunków i odmian iglaków istnieje ogromne zróżnicowanie, dlatego przed zakupem warto zastanowić się, czego tak naprawdę od nich oczekujemy. Kiedy mają nam służyć wyłącznie jako ozdoba, wybierajmy rośliny o wysokich walorach dekoracyjnych takich jak interesujący pokrój, wyrazista barwa igieł czy oryginalne szyszki. Jeśli natomiast planujemy utworzyć z nich żywopłot lub wykorzystać je do zadarniania powierzchni (np. skarpy czy pagórka), ważnym kryterium wyboru będzie siła wzrostu danej odmiany. Szybki przyrost pędów sprawi, że nie będziemy długo czekać na efekty i w krótkim czasie uzyskamy spodziewane rezultaty. A ponieważ często właśnie na tym zależy nam najbardziej, warto wiedzieć, jakich roślin szukać.Iglaki na żywopłoty

Kiedy planujemy założenie żywopłotu, powinniśmy wybierać gatunki charakteryzujące się nie tylko szybkim wzrostem, ale również dobrą tolerancją na przycinanie. Dlatego też rozpoczęcie poszukiwań warto zacząć od żywotników, gdyż to właśnie wśród nich znajdziemy najwięcej odmian spełniających te kryteria. Jedną z najlepszych roślin nadających się na żywopłot jest odmiana żywotnika zachodniego o nazwie „Brabant”, której roczne przyrosty to nawet 40 cm. Nie tylko rośnie bardzo szybko, ale też jest dość wytrzymała na niskie temperatury, znakomicie znosi cięcie i nie ma wygórowanych wymagań uprawowych. Nieco wolniejszym wzrostem charakteryzuje się natomiast  żywotnik zachodni odmiany „Szmaragd” (roczny ok. 20-30 cm.). Nie należy jednak o nim zapominać, bo to absolutna klasyka, a utworzony z niego żywopłot będzie z pewnością gęsty, dekoracyjny i elegancki. Podobny efekt zapewni nam żywotnik olbrzymi odmiany „Kórnik”, której roczny przyrost to ok. 30 cm. Tworzy on jednak kilka przewodników, przez co ma nieco bardziej  luźny pokrój od „Szmaragdów”.

Tuje

Tuje

Poza żywotnikami warto zainteresować się też innymi, nieco mniej popularnymi gatunkami iglaków. Niezwykle szybkim wzrostem oraz wąskim i strzelistym pokrojem charakteryzuje się jałowiec skalny „Moonglow”. Ma piękny, niebieskawy odcień igieł, a jego pędy przyrastają rocznie nawet o 20-30 cm. Również choina kanadyjska nie powinna sprawić nam zawodu, gdyż rośnie bardzo szybko (ok. 20 cm. rocznie) i dobrze znosi cięcie. W przeciwieństwie do wielu innych roślin iglastych, toleruje również stanowiska zacienione. Posiada jednak dość rozłożysty pokrój, dlatego wymaga więcej przestrzeni niż poprzednie gatunki. Znacznie mniej miejsca potrzebuje natomiast jałowiec chiński "Spartan" (roczny przyrost to ok. 30 cm.). Jego dość wąski, kolumnowy pokrój sprawia, że może rosnąć również w całkiem niewielkich ogrodach.

Jałowiec pospolity

Jałowiec pospolity

Iglaki okrywowe

Kryteria właściwego doboru odmian nieco się zmieniają, jeśli poszukujemy iglaków okrywowych. Wprawdzie w ich przypadku szybki wzrost również jest bardzo pożądany, ale rośliny powinny rozrastać się raczej na boki niż piąć w górę. W tej grupie roślin na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim jałowce. Jednym z nich jest mało wymagający jałowiec płożący odmiany "Wiltonii". Rocznie przyrasta ok. 15-20 cm. (przy małej wysokości – ok. 15 cm.) i już po kilku latach na przeznaczonej dla niego powierzchni tworzy gęsty, zielono-niebieski dywan. Nieco wyższą (ok. 20-30 cm.) odmianą jałowca płożącego jest natomiast „Blue Chip”, który rośnie wprawdzie wolniej od poprzednika (ok. 10 - 15 cm. rocznie), ale posiada bardzo dekoracyjny pokrój oraz ciekawą, srebrzysto-niebieską barwą igieł. Ma również niewielkie wymagania uprawowe oraz dużą mrozoodporność, co sprawia, że jest jedną z popularniejszych odmian okrywowych. Warto też zainteresować się jałowcem pospolitym odmiany "Hornibrooki", którego wprawdzie roczne przyrosty to tylko ok. 10 cm., ale za to niewiele od nas oczekuje. Właściwie poza dość słonecznym stanowiskiem nie ma żadnych wyjątkowych wymagań. Zniesie susze, ubogie gleby oraz duże spadki temperatur w okresie zimowym. Kolejne jałowce godne uwagi to dwie złociste odmiany jałowca pośredniego: "Gold Star" i "Pfitzeriana Aurea". Poza szybkim rocznym przyrostem (ok. 20 -30 cm.), ich ogromną zaletą jest piękna, złocista barwa igieł oraz ładny, nieco kopulasty pokrój. Aby jednak wspaniała barwa tych iglaków mogła zaprezentować się w całej okazałości, rośliny potrzebują stanowisk słonecznych. Wartościową odmianą jałowca pośredniego jest również "Mint Julep". Rośnie odrobinę wolniej od poprzednich (ok. 15 cm. rocznie), ale jego jasnozielone igły nie wymagają tyle słońca, co odmiany złociste.


Choina kanadyjska

Choina kanadyjska


Autor: Katarzyna Józefowicz
czytaj dalej...

Zobacz także

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Koniecznie zobacz: