Iglaki do cienia

Iglaki do cienia

2 komentarzy

Czasem zdarza się, że duża część naszego ogrodu nie ma dostępu do światła i że jesteśmy zmuszeni do zrezygnowania z ulubionych kwiatów, które mogą rosnąć tylko w pełnym słońcu. Tak naprawdę nie jest to wcale duży problem, ponieważ istnieje wiele gatunków roślin, które świetnie sobie radzą w miejscach zacienionych. Najlepszy pomysłem na zagospodarowanie cienistych, opuszczonych stanowisk są niektóre krzewy i drzewka iglaste. To one sprawią, że puste przydomowe przestrzenie zamienią się w zielony ogród tętniący życiem zarówno latem, jak i zimą. Iglaki są świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie lubią spędzać dużo czasu na doglądanie ogrodu, ponieważ są to rośliny na ogół mało wymagające. Ich pielęgnacja zazwyczaj ogranicza się do podlewania i przycinania uszkodzonych i niepotrzebnych pędów. Krzewy iglaste są również dobrą propozycją dla doświadczonych ogrodników. Niektóre gatunki szybko rosnące i o wysokim pokroju są doskonałym materiałem do formowania różnych ciekawych kształtów. Przy odrobinie wysiłku i pomysłowości nasz cienisty zakątek zamieni się w zaczarowany ogród, który może okazać się piękniejszy od niejednego słonecznego kwiatowego zakątka. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji roślin iglastych, które najlepiej się nadają do zagospodarowania cienistych przestrzeni.



Cis pospolity – Cis jest rośliną zimozieloną i długowieczną o stożkowatym, wysokim pokroju -  odmiany drzewiaste osiągają nawet 20 m wysokości, natomiast krzewiaste wyrastają do 3 m wysokości. Ozdobą cisa są ciemnozielone, niekłujące igły, które pod spodem są jaśniejsze. Późnym latem pojawiają się nasiona otoczone czerwoną osnówką. Cis jest dość wymagająca rośliną, jeżeli chodzi o glebę. Preferuje podłoże próchnicze i wilgotne, natomiast nie znosi stanowisk zakwaszonych. Cisa pospolitego przycina się na wiosnę - należy usunąć stare i niepotrzebne pędy. Oprócz cięcia korekcyjnego, można również wykonywać cięcie estetyczne, które polega na formowaniu różnych kształtów. W zimniejszy terenach Polski cisa powinno się okrywać. Ciekawostka: Najstarszy cis rośnie w Henrykowie Lubelskim i ma ponad 1200 lat. W Polsce występuje na całym obszarze, jednak masowe wycinki cisa sprawiły, że obecnie jest to gatunek chroniony. Zapotrzebowanie na cisa wynika z dobrej jakości drewna, które jest wykorzystywane w przemyśle meblarskim. Cis jest rośliną trującą, dlatego powinno się ją sadzić z dala od dzieci i zwierząt domowych.

Iglaki do cienia - cis

Iglaki do cienia - cis

Cis pośredni – Pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i jest krzyżówką cisa pospolitego i cisa japońskiego. Cis pośredni jest łatwiejszy w uprawie od cisa pospolitego, ponieważ ma niższe wymagania wilgotnościowe i jest bardziej odporny na mróz. Cis powinien rosnąć na żyznych, próchniczych i wilgnych glebach, nie toleruje natomiast miejsc zakwaszonych i podmokłych. Istnieje wiele odmian cisa pośredniego o wysokim i niskim pokroju z pędami wzniesionymi proso do góry. Na pędach wyrastają ciemnozielone igły w kolorze ciemnozielonym o błyszczącej teksturze. Cis pośredni podobnie jak cis pospolity późnym latem wydaje czerwone dekoracyjne osnówki, które są trujące. Wysokie odmiany bardzo dobrze nadają się do formowania. Cis pośredni dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza, dlatego można go często spotkać na przestrzeni miejskiej, np. w parku.

 

Choina kanadyjska

Choina kanadyjska


czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Maria, Tytuł:

    Tsuga canadensis to po polsku choina kanadyjska - nie choinka

  2. Dodał: Krzysztof, Tytuł:

    Czerwona osnówka /owoc/cisa jest jadalna.Trująca jest tylko pestka.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: