Kwiaty i rośliny do cienia

Kwiaty i rośliny do cienia

Skomentuj artykuł

Cieniste ogrody to niezwykle inspirujące miejsca. Faktem jest, że przy ich aranżacji nie mamy aż tylu możliwości przy doborze roślin, jak w przypadku ogrodów słonecznych, nie mniej jednak bogactwo flory jest na tyle zróżnicowanie, że w połączeniu z pasją tworzącego, możliwość stworzenia inspirujących miejsc, przesiąkniętych naturą i baśniowym klimatem jest bardzo prawdopodobne.

Zazwyczaj w każdym ogrodzie znajdziemy miejsce w różnym stopniu zacienione. Cień może dawać rozłożyste drzewo, dom, altanka, ogrodzenie i wiele, wiele innych obiektów. Pamiętajmy, że stopień zacienienia zależnie od pory dnia może być bardzo zróżnicowany. Bardzo często tych w pełni zacienionych miejsc jest dużo mniej w ogrodzie, jak by się mogło wydawać.

Cieniste zakątki – i co dalej ?

Nie bójmy się działek zacienionych, miejsc w których dominuje wysoki, rozłożysty drzewostan. Nim wytniemy jakiekolwiek drzewo zastanówmy się nad tym, ponieważ w większości przypadków stają się one bezcennym elementem ogrodu, na który w wielu wypadkach należy czekać kilkadziesiąt lat. Również pod koronami drzew mogą rosnąć interesujące rośliny, poza tym wiele gatunków drzew, charakteryzuje się głębokim systemem korzeniowym, co także ułatwia aranżowanie rabat. 

Aranżując cieniste zakątki, pamiętajmy także o pH podłoża, ponieważ wiele z krzewów preferujących cieniste zakątki, wymaga kwaśnego podłoża np. rododendrony.


W ogrodach z niewielką ilością cienia, miejsca cieniste bardzo często przeznaczone są na budowę kompostownika, altanki bądź typowego domku na narzędzia (tzw. składzik) itp.  Warto takie miejsca wzbogacić roślinami ozdobnymi, dzięki którym staną się spójne z resztą ogrodu, co sprzyja harmonii, a tej nie powinno zabraknąć w żadnym ogrodzie.

Przy projektowaniu cienistych zakątków nie zapominajmy o elementach ułatwiających wypoczynek np. ławce. Ławka poza swoją użytecznością, może stanowić ważny element dekoracyjny. Stare pniaki, konary, kamienie, to także elementy ogrodu, które w zestawieniu  z roślinnością mogą stanowić spójną całość.
     

Kwiaty i rośliny do cienia

Kwiaty i rośliny do cienia

W cieniu drzew

W wielu ogrodach zbyt duże zacienienie wynika z  zaniedbań. Zbyt zagęszczone gatunki drzew można prześwietlić, czego konsekwencją będzie możliwość wprowadzenia do ogrodu kolejnych gatunków roślin. Poza prześwietleniem, mamy możliwość usunięcia najniższych  gałęzi, co pozwoli na uprawę roślin w obrębie korony drzewa. Zaniedbane krzewy charakteryzują się mniej obfitym kwitnieniem, plątaniną pędów, „łysieniem”, aby powróciły do dawnej świetności, można je odmłodzić ścinając wszystkie pędu u nasady. Tym zabiegiem zyskamy więcej światła  i przestrzeni w ogrodzie, co przełoży się na bardziej różnorodne nasadzenia.

Kwiaty i rośliny do cienia

Kwiaty i rośliny do cienia

Czy wiesz że …

W przypadku małych ogrodów najczęstszym problemem jest cień rzucany przez budynki. Aby dana ściana nie zacieniała zbyt mocno rabaty, można elewacje budynku wykonać na biało. Dzięki temu zakątek przy takiej ścianie będzie o wiele jaśniejszy, co jest korzystna także dla roślin.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: