Trujące rośliny ogrodowe - uważaj na dzieci

Trujące rośliny ogrodowe - uważaj na dzieci

Skomentuj artykuł

Podstawą ogrodu są dobrze dobrane rośliny ozdobne o wysokim poziomie dekoracyjności. Rośliny mają zachwycać i zależnie od naszych upodobań wybieramy odpowiadające nam gatunki i odmiany. Dokonując zakupu, zazwyczaj nie zastanawiamy się nad bezpieczeństwem, a warto wiedzieć, że niektóre rośliny stanowią poważne zagrożenie dla najmłodszych użytkowników ogrodu. Jeżeli już zwracamy uwagę na kwestie bezpieczeństwa to częściej odrzucamy rośliny charakteryzujące się posiadaniem cierni. Jeżeli tworzymy ogród, a posiadamy małe dzieci, warto w początkowym okresie zrezygnować z najbardziej niebezpiecznych roślin. Jeżeli już je posiadamy należy zachować szczególną ostrożność i podczas zabaw dziecka uważać na jego poczynania oraz dokładnie wytłumaczyć dziecku, że niektóre rośliny są bardzo niebezpieczne i nie wolno ich dotykać, zrywać liści ani owoców, a najlepiej nie zbliżać się do nich.

 

Z czego wynikają trujące właściwości roślin ­?

Trujące właściwości wybranych roślin wynikają z zawartości substancji trujących w ich organizmie. Szkodliwe substancje mogą występować w zróżnicowanym nasileniu, w całej roślinie jak również w poszczególnych jej częściach np. w owocach czy też nasionach. Zazwyczaj obecność tych substancji jest częścią systemu obronnego roślin, które mają pomóc gatunkowi przetrwać dzięki lepszej ochronie przed chorobami, szkodnikami czy też roślinożercami.

 

Rośliny trujące a właściwości lecznicze

Wiele z roślin trujących jest powszechnie wykorzystywanych w lecznictwie. Należy zdać sobie sprawę z faktu, że przy odpowiednim stosowaniu, rośliny trujące mogą stać się naszym sprzymierzeńcem. Oczywiście te dobroczynne właściwości należy pozostawić specjalistom, którzy wiedzą jak  wykorzystać, z pożytkiem dla nas,  dobroczynne właściwości lecznicze wybranych roślin.

 

Jak uniknąć zatrucia rośliną

Przede wszystkim należy dokonać inwentaryzacji posiadanych gatunków roślin pod względem ewentualnej toksyczności oraz nabywać rośliny bezpieczne pod tym względem. Stanowcze edukowanie dzieci o szkodliwości niektórych roślin oraz zakaz spożywania wszelkich, nieznanych roślin spotykanych każdego dnia. Warto uzmysłowić dziecku, że rośliny, które może spożyć znajdują się w warzywniku bądź też w sadzie. Jeżeli dziecko będzie chciało spożyć jakiś nieznany owoc, niech koniecznie skonsultuje to kimś dorosłym. Jeżeli chodzi o najmłodsze dzieci, w tym wypadku należy je wciąż obserwować i nie spuszczać z nich oka. Chwila nieuwagi może nas drogo kosztować !

Konwalia majowa

                                                                     Konwalia majowa

 

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: