Newsletter serwisuTuja Szmaragd - Żywotnik zachodni Smaragd

Jedne z najbardziej popularnych roślin iglastych, które możemy spotkać w większości ogrodów są Thuje, inaczej żywotniki. Ich naturalne siedliska znajdują się w Ameryce Północnej i wschodniej Azji, gdzie występują najczęściej w formie drzew, rzadziej krzewów. Wyróżniamy kilka gatunków tych roślin.
   

Żywotnik zachodni, jest jednym z reprezentantów tej grupy. W naszym kraju uprawiany już od kilku wieków. Drzewa w naturalnych warunkach dorastają do 20 metrów wysokości, mają stożkowe korony, które wraz z upływem czasu stają się bardziej luźne- nieregularne. Bardzo często są wielopienne, a grubość pnia dochodzi do metra grubości. Kora jest barwy jasnoczerownobrązowej, podłużnie spękana. Liście zimozielone, łuskowate, ułożone dachówkowato. Żywotnik zachodni charakteryzuje się płytkim systemem korzeniowym, preferującym luźne gleby. Thuja occidentalis wymaga stanowisk słonecznych do lekko zacienionych o odpowiednim poziomie wilgotności. Nie lubi wysokich temperatur i kiepsko znosi susze. Preferuje gleby piaszczysto- gliniaste, żyzne i wapienne. Zasadniczo nie ma problemów z ich zimowaniem w naszym klimacie.
   

Jedną z najpopularniejszych odmian żywotnika zachodniego jest odm. "Smaragd". Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim swemu soczystemu, szmaragdowemu ubarwieniu oraz niewygórowanym wymaganiom.    
   

Tuja szmaragd poza wspomnianą soczystą zielenią, charakteryzuje się zwartym, regularnym pokrojem. Tworzy, bardzo gęste stożki. Roczne przyrosty tej odmiany nie są imponujące, ale w przeciągu 10 lat drzewo osiąga do 2 metrów wysokości, przy niewielkiej średnicy, kształtującej się na poziomie około 60 cm w dolnych partiach rośliny. Docelowo może osiągnąć 3 metry wysokości i nawet jeden metr szerokości.  Wielką zaletą tej odmiany jest utrzymanie soczystej barwy również w okresie zimowym. Poza tym nie wytwarza ona dużej ilości szyszek pozbawionych walorów dekoracyjnych.
   

Odmiana najbardziej toleruje stanowiska słoneczne, dobrze znosi  zacienienie. Jeżeli chodzi o warunki glebowe, to tak jak gatunek preferuje gleby żyzne, luźne, wapienne. Najszybszy przyrost uzyskamy zapewniając dostateczną wilgotność podłoża. W okresie suszy, konieczne jest systematyczne podlewanie. Płytki system korzeniowy, sprawia, że roślina ciężko znosi suszę i upalną aurę.  Z doświadczenia wiadomo, że drzewka systematycznie podlewane mają zdecydowanie wyższe przyrosty roczne, tak więc przy odpowiedniej opiece, zdecydowanie szybciej możemy uzyskać zaplanowany efekt końcowy.  Aby zapewnić roślinie optymalne warunki do rozwoju należy zapewnić jej odpowiednie nawożenie. W okresie wiosennym rozpoczynamy nawożenie nawozami azotowymi, których stosowanie powinno zakończyć się na przełomie lipca/sierpnia. Jesienią (wrzesień- październik) stosujemy nawozy fosforowe i potasowe, które pomogą roślinie przetrwać w dobrej kondycji okres zimy. Pamiętajmy również o ściółkowaniu podłoża wokół drzewek. Poza walorami estetycznymi, ściółkowanie ogranicza parowanie, poprawia strukturę gleby, dostarcza składników organicznych oraz chroni przed przemarzaniem.     
   

Ze względu na swoje walory estetyczne, odporność na wiatry i skażenie środowiska oraz niskie temperatury odm. "Szmaragd" znakomicie nadaje się do nasadzeń żywopłotowych. W takim też celu najczęściej jest wykorzystywana, chociaż nadaje się także na pojedyncze nasadzenia. Wspaniale będzie prezentować się w zestawieniu z wrzosami, w ogrodach skalnych, w zestawieniach z innymi iglakami, na rabatach i w pojemnikach. Jeżeli chcemy uzyskać zwarty żywopłot, odległość między sadzonkami powinna wynosić około 60 cm, co pozwoli na uzyskanie zwartego żywopłotu. Pamiętać należy również o zachowaniu podobnej odległości między sadzonką a ogrodzeniem. Nie boi się cięcia, choć intensywne cięcie sprawi, że tuja straci swój pokrój. Jeżeli decydujemy się na żywopłot formowany, nowe przyrosty skracamy na przełomie marca/kwietnia. Zabieg powtarzamy w okresie letnim na przełomie lipca/sierpnia.
   

Tuja szmaragd

Tuje szmaragd dość łatwo można rozmnożyć poprzez sadzonki. W tym celu należy zaopatrzyć się w ciepłe inspekty, bądź tunele foliowe. Pojemniki wypełniamy torfem z piaskiem. Sadzonki pobiera się w okresie spoczynku roślin z pędu głównego. Sadzonka po przycięciu powinna mieć około 10 cm i musi posiadać tzw. piętkę, czyli kawałek starszego drewna. Końcówkę zanurzamy w ukorzeniaczu przeznaczonym dla iglaków a następnie sadzimy na głębokość do dwóch centymetrów. Pojemniki umieszczamy w inspekcie, czy też tunelu foliowym, które należy wietrzyć raz dziennie. Musimy zachować wilgoć, tak więc w razie potrzeby zraszamy wodą i chronimy przed zbytnim nasłonecznieniem a zimą przed mrozem. Rozmnażanie jest pracochłonne i na uzyskanie dużych okazów trzeba czekać wiele lat. Tak wiec często bardziej opłacalne okazuje się kupienie sadzonek z bryłą korzeniową, które są o wiele tańsze aniżeli drzewka dostępne w pojemnikach.
   

Żywotniki nie są podatne na choroby i szkodniki, ale może pojawić się ten problem przy ich uprawie. Tak więc warto wiedzieć, iż najczęstsze choroby to  plamistość łusek, szara pleśń, zamieranie pędów. Najbardziej uciążliwe szkodniki: przędziorek sosnowiec, miodownica żywotnikowa, misecznik tujowiec, opuchlak owalny a nawet larwy chrabąszczy.


Oceń artykuł:
przetwarzam....
4.51 / 43 razy ocenianyKomentarze do tego artykułu:

Tytuł: witam serdecznie

podobają mi się te tuje,ale nie wiedziałam że one rosną takie wysokie...

dodał: Roksana. 2011-11-03 16:08:39

Tytuł: Witam serdecznie

dziękuję za wyczerpujący opis. Jestem raczkującym ogrodnikiem i nie wiedziałam od czego zacząć więc teraz wiem że zacznę od obsadzenia parkanu Tujami. Bardzo podaba mi się stronka i będę z niej korzystać. pozdrawiam

dodał: Monika 2012-03-03 19:28:33

Tytuł: prosze o pomoc

moje tuje rosna juz od ok. 12 lat. od ok. 4 lat zaczely"ginac", maja duzo brazowych wysuszonych galezi , a zwlaszcza od srodka. staly sie nie geste jak na poczatku, a "przeswitujace". obcinalam te wszystkie suche galezie ale to nic nie pomoglo. czy moze mi ktos poradzic jak je uratowac? pozdrawiam

dodał: magdalena 2012-03-17 10:40:20

Tytuł: polecam, bo piękne

Tuje "SPIRALIS" : przepiękny pokrój,spiralnie układające się piętra, smukłe, wspaniałe na żywopłot.

dodał: Tadeusz 2012-04-08 17:32:53

Tytuł: NBUMJKBVGVHYJ

Z TEGO CO WIEM TO TUJE SZMARAGD PRZYCINA SIE TYLKO Z GORY A NIE TAK JAK INNE JESZCZE PO BOKACH,MOZE TO JEST PROBLEMEM?

dodał: JBVGLJ 2012-04-26 12:15:09

Tytuł: Brązowienie tuii

witam Mam poważny problem z tują smaragd. Posadziłem ok 70 szt. i do tej pory czyli 3 rok wymienić musiałem 10 szt. ze względu na brązowienie i wyschnięcie. Brązowieć zaczynają od środka. Podlewam je średnio dwa razy w tygodniu. Ostatni podsypałem nawozem do iglaków. Zobaczę czy coś to da. W zeszłym roku zastosowałem preparat na pajęczaki bo znalazłem kilka pajęczyn, podlałem też by zakwasić glebę. Zapomniałem wspomnieć że posadziłęm je w torfie pozyskanym z podmokłej łąki. Nie mam już pojęcia co z nimi robić. Proszę o pomoc.

dodał: Mariusz 2012-04-29 21:06:22

Tytuł: pomocy jestem bezradna

mam przy balkonie tuję wysoką do 2 piętra nie mogę i nie chcę jej usunąć ale koniecznie muszę ją przyciąć bo w mieszkaniu jest ciemno jak to zrobić,żeby nie zniszczyć drzewa

dodał: maria 2012-05-31 22:41:24

Tytuł: Brązowienie tuii-odpowiedz

Mam wrażenie że ma zbyt dobrze-kwaśno Tuja nie lubi tak kwaśnego podłoża, podlewanie szczególnie w upały owszem ale bardziej wapienne podłoże niż kwaśne :)

dodał: Paweł 2012-07-26 09:57:10

Tytuł: Moje maleńkie tuje

Zakupione latem, posadzone w zawartości z worków dla tuii, każdego dnia podlewane, są żywo zielone ale widzę od środka ślady brązowienia liści, co robię żle, mają rano cień póżniej słońce.

dodał: Tośka 2012-08-28 12:01:08

Tytuł: tuja aureospicota

Kupiłam we wrześniu tuje aureospicotę na balkon do donicy jak ją pielęgnować by pięknie rosła.Jak dużą powinna mieć donicę,i jak ją zimą bezpiecznie uchronić przed mrozami by nie zmarzła? Może jeszcze jedno czy można ją w chwili obecnej przesadzić do dużej donicy czy lepiej to zrobić wczesną wiosną?Proszę o pomoc.

dodał: agnes123 2012-09-15 20:14:08

Tytuł: Warto zaglądać na Forum Świat Kwiatów

Z pewnością na pytania znajdą Państwo odpowiedź na Forum Świat Kwiatów :)

dodał: Forumowicz 2012-09-24 20:26:57

Tytuł: brązowienie liści-igliwia

To jest problem u TUI , jest na to środek w OBI na brązowienie igliwia. Miałam ten sam problem, teraz jest dobrze, tylko podsypujemy sciśle jak na woreczku opisane.

dodał: Tośka 2012-09-26 11:38:53

Tytuł: Thuja na balkonie w czasie zimy.

Proszę o poradę, kiedy skończyć podlewanie na balkonie, bo rozumiem, ze od przymrozków się nie podlewa, by thuja nie zmarzła.

dodał: barbra777 2012-10-01 17:47:28

Tytuł: jak sadzic

Jak posadzic te drzewka? tzn w jakiej odleglosci od ogrodzenia i odleglosci od siebie, by jak wyrosna byly geste i zrobily "sciane"?

dodał: Ewaa 2012-10-19 08:00:49

Tytuł: czas sadzenia

Czy mogę jeszcze posadzić tyje /jest połowa listopada/

dodał: elabemol 2012-11-18 20:26:09

Tytuł: cięcie, podlewanie i nawozy

.. tak tak właśnie skończyłem totalne cięcie moich 17 letnich szmaragdów ( z 6 m zrobiłem 3,5 m ) oraz cięcie boczne tzw walce i jest gitara!! co ważne to pełne nasłonecznienie, bo od strony muru niestety zginęły listki, aha i podlewanie co 2 dni i 2 razy w roku nawóz i pod spodem gruba kora sosnowa .... Powodzenia ogrodnicy i ogrodniczki !!!!

dodał: Leszek 2013-05-09 15:57:17

Tytuł: tuje mna balkon

czy można hodować tuje na balkonie. chciałabym postawić tuje na balkonie. Nie wiem czy będą rosły i czy nie przemarzną w zimie

dodał: Halina 2013-07-02 08:00:26

Tytuł: czas sadzeniamozesz

możesz wgrudniu jak dasz rade wbic szpadel jak nie to rozpal ognisko żeby ziemia była miekka iposadz tuje

dodał: lolo 2013-09-18 13:03:24

Tytuł: za sychanie tui szmaragdowej

proszę o radęi pomoc 12 letnie tuje szmaragdy zasychają od środka są coraz rzadsze a od dołu łysieją usychają też gałązki ,co robić

dodał: jolanta 2014-03-11 18:12:53


Tytuł:
Komentarz:
Imię:

Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Moje ulubione cebulowe kwiaty wiosenne to:

Krokusy

Szafirki

Tulipany

Hiacynty

Narcyzy

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]