Tuja Szmaragd - Żywotnik zachodni Smaragd

Tuja Szmaragd - Żywotnik zachodni Smaragd

19 komentarzy

Ze względu na swoje walory estetyczne, odporność na wiatry i skażenie środowiska oraz niskie temperatury odm. "Szmaragd" znakomicie nadaje się do nasadzeń żywopłotowych. W takim też celu najczęściej jest wykorzystywana, chociaż nadaje się także na pojedyncze nasadzenia. Wspaniale będzie prezentować się w zestawieniu z wrzosami, w ogrodach skalnych, w zestawieniach z innymi iglakami, na rabatach i w pojemnikach. Jeżeli chcemy uzyskać zwarty żywopłot, odległość między sadzonkami powinna wynosić około 60 cm, co pozwoli na uzyskanie zwartego żywopłotu. Pamiętać należy również o zachowaniu podobnej odległości między sadzonką a ogrodzeniem. Nie boi się cięcia, choć intensywne cięcie sprawi, że tuja straci swój pokrój. Jeżeli decydujemy się na żywopłot formowany, nowe przyrosty skracamy na przełomie marca/kwietnia. Zabieg powtarzamy w okresie letnim na przełomie lipca/sierpnia.
   

Tuja szmaragd

Tuje szmaragd dość łatwo można rozmnożyć poprzez sadzonki. W tym celu należy zaopatrzyć się w ciepłe inspekty, bądź tunele foliowe. Pojemniki wypełniamy torfem z piaskiem. Sadzonki pobiera się w okresie spoczynku roślin z pędu głównego. Sadzonka po przycięciu powinna mieć około 10 cm i musi posiadać tzw. piętkę, czyli kawałek starszego drewna. Końcówkę zanurzamy w ukorzeniaczu przeznaczonym dla iglaków a następnie sadzimy na głębokość do dwóch centymetrów. Pojemniki umieszczamy w inspekcie, czy też tunelu foliowym, które należy wietrzyć raz dziennie. Musimy zachować wilgoć, tak więc w razie potrzeby zraszamy wodą i chronimy przed zbytnim nasłonecznieniem a zimą przed mrozem. Rozmnażanie jest pracochłonne i na uzyskanie dużych okazów trzeba czekać wiele lat. Tak wiec często bardziej opłacalne okazuje się kupienie sadzonek z bryłą korzeniową, które są o wiele tańsze aniżeli drzewka dostępne w pojemnikach.
   

Żywotniki nie są podatne na choroby i szkodniki, ale może pojawić się ten problem przy ich uprawie. Tak więc warto wiedzieć, iż najczęstsze choroby to  plamistość łusek, szara pleśń, zamieranie pędów. Najbardziej uciążliwe szkodniki: przędziorek sosnowiec, miodownica żywotnikowa, misecznik tujowiec, opuchlak owalny a nawet larwy chrabąszczy.

czytaj dalej...

19 komentarzy

  1. Dodał: jolanta, Tytuł: za sychanie tui szmaragdowej

    proszę o radęi pomoc 12 letnie tuje szmaragdy zasychają od środka są coraz rzadsze a od dołu łysieją usychają też gałązki ,co robić

  2. Dodał: lolo, Tytuł: czas sadzeniamozesz

    możesz wgrudniu jak dasz rade wbic szpadel jak nie to rozpal ognisko żeby ziemia była miekka iposadz tuje

  3. Dodał: Halina, Tytuł: tuje mna balkon

    czy można hodować tuje na balkonie. chciałabym postawić tuje na balkonie. Nie wiem czy będą rosły i czy nie przemarzną w zimie

  4. Dodał: Leszek, Tytuł: cięcie, podlewanie i nawozy

    .. tak tak właśnie skończyłem totalne cięcie moich 17 letnich szmaragdów ( z 6 m zrobiłem 3,5 m ) oraz cięcie boczne tzw walce i jest gitara!! co ważne to pełne nasłonecznienie, bo od strony muru niestety zginęły listki, aha i podlewanie co 2 dni i 2 razy w roku nawóz i pod spodem gruba kora sosnowa .... Powodzenia ogrodnicy i ogrodniczki !!!!

  5. Dodał: elabemol, Tytuł: czas sadzenia

    Czy mogę jeszcze posadzić tyje /jest połowa listopada/

  6. Dodał: Ewaa, Tytuł: jak sadzic

    Jak posadzic te drzewka? tzn w jakiej odleglosci od ogrodzenia i odleglosci od siebie, by jak wyrosna byly geste i zrobily "sciane"?

  7. Dodał: barbra777, Tytuł: Thuja na balkonie w czasie zimy.

    Proszę o poradę, kiedy skończyć podlewanie na balkonie, bo rozumiem, ze od przymrozków się nie podlewa, by thuja nie zmarzła.

  8. Dodał: Tośka, Tytuł: brązowienie liści-igliwia

    To jest problem u TUI , jest na to środek w OBI na brązowienie igliwia. Miałam ten sam problem, teraz jest dobrze, tylko podsypujemy sciśle jak na woreczku opisane.

  9. Dodał: Forumowicz , Tytuł: Warto zaglądać na Forum Świat Kwiatów

    Z pewnością na pytania znajdą Państwo odpowiedź na Forum Świat Kwiatów :)

  10. Dodał: agnes123, Tytuł: tuja aureospicota

    Kupiłam we wrześniu tuje aureospicotę na balkon do donicy jak ją pielęgnować by pięknie rosła.Jak dużą powinna mieć donicę,i jak ją zimą bezpiecznie uchronić przed mrozami by nie zmarzła? Może jeszcze jedno czy można ją w chwili obecnej przesadzić do dużej donicy czy lepiej to zrobić wczesną wiosną?Proszę o pomoc.

  11. Dodał: Tośka, Tytuł: Moje maleńkie tuje

    Zakupione latem, posadzone w zawartości z worków dla tuii, każdego dnia podlewane, są żywo zielone ale widzę od środka ślady brązowienia liści, co robię żle, mają rano cień póżniej słońce.

  12. Dodał: Paweł, Tytuł: Brązowienie tuii-odpowiedz

    Mam wrażenie że ma zbyt dobrze-kwaśno Tuja nie lubi tak kwaśnego podłoża, podlewanie szczególnie w upały owszem ale bardziej wapienne podłoże niż kwaśne :)

  13. Dodał: maria, Tytuł: pomocy jestem bezradna

    mam przy balkonie tuję wysoką do 2 piętra nie mogę i nie chcę jej usunąć ale koniecznie muszę ją przyciąć bo w mieszkaniu jest ciemno jak to zrobić,żeby nie zniszczyć drzewa

  14. Dodał: Mariusz, Tytuł: Brązowienie tuii

    witam Mam poważny problem z tują smaragd. Posadziłem ok 70 szt. i do tej pory czyli 3 rok wymienić musiałem 10 szt. ze względu na brązowienie i wyschnięcie. Brązowieć zaczynają od środka. Podlewam je średnio dwa razy w tygodniu. Ostatni podsypałem nawozem do iglaków. Zobaczę czy coś to da. W zeszłym roku zastosowałem preparat na pajęczaki bo znalazłem kilka pajęczyn, podlałem też by zakwasić glebę. Zapomniałem wspomnieć że posadziłęm je w torfie pozyskanym z podmokłej łąki. Nie mam już pojęcia co z nimi robić. Proszę o pomoc.

  15. Dodał: JBVGLJ, Tytuł: NBUMJKBVGVHYJ

    Z TEGO CO WIEM TO TUJE SZMARAGD PRZYCINA SIE TYLKO Z GORY A NIE TAK JAK INNE JESZCZE PO BOKACH,MOZE TO JEST PROBLEMEM?

  16. Dodał: Tadeusz, Tytuł: polecam, bo piękne

    Tuje "SPIRALIS" : przepiękny pokrój,spiralnie układające się piętra, smukłe, wspaniałe na żywopłot.

  17. Dodał: magdalena, Tytuł: prosze o pomoc

    moje tuje rosna juz od ok. 12 lat. od ok. 4 lat zaczely"ginac", maja duzo brazowych wysuszonych galezi , a zwlaszcza od srodka. staly sie nie geste jak na poczatku, a "przeswitujace". obcinalam te wszystkie suche galezie ale to nic nie pomoglo. czy moze mi ktos poradzic jak je uratowac? pozdrawiam

  18. Dodał: Monika, Tytuł: Witam serdecznie

    dziękuję za wyczerpujący opis. Jestem raczkującym ogrodnikiem i nie wiedziałam od czego zacząć więc teraz wiem że zacznę od obsadzenia parkanu Tujami. Bardzo podaba mi się stronka i będę z niej korzystać. pozdrawiam

  19. Dodał: Roksana., Tytuł: witam serdecznie

    podobają mi się te tuje,ale nie wiedziałam że one rosną takie wysokie...

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: