Choina kanadyjska

Choina kanadyjska

Skomentuj artykuł

Charakterystyka

Choina kanadyjska Tsuga canadensis jest drzewem szpilkowym o niezwykle malowniczym pokroju. Rośnie umiarkowanie szybko, a w młodym wieku dość wolno, osiągając około dwudziestu metrów wysokości w naszych warunkach, a w swojej ojczyźnie nawet pięćdziesiąt. Jej nieregularna, szerokostożkowa, luźna korona zbudowana jest z cienkich, poziomo wyrastających gałęzi z przewieszającymi się końcami. To właśnie one, obsypane drobnymi igłami stanowią o urodzie drzewa. Ciemnozielone z wierzchu, płaskie szpilki choiny są spiralnie rozmieszczone na gałązkach. Każda igła wyrasta na krótkim ogonku, a na spodniej stronie widoczne są dwa białe paski. Kora pnia i gałęzi jest mocno chropowata, brązowoszara z głębokimi bruzdami.

Choina kanadyjska jest drzewem jednopiennym, co oznacza, że na jednym drzewie występują zarówno kwiaty żeńskie i męskie. Kwitnie w kwietniu i maju, wydając następnie niewielkie (do 2,5 cm) stożkowate, zwisające na krótkich szypułkach brązowe szyszki występujące pojedynczo. Opadają one z drzewa w całości długo po wysypaniu się nasion.

Jest drzewem długowiecznym, dożywającym nawet 500 lat. Ojczyzną jej naturalnego występowania jest Ameryka Północna; choina kanadyjska jest nawet symbolem stanu Pensylwania.


Stanowisko

Choina dobrze rośnie w miejscach, gdzie większość drzew nie najlepiej sobie radzi, to jest w miejscach ocienionych, o wilgotnym podłożu. Preferuje żyzną glebę o kwaśnym odczynie.

Dobrym stanowiskiem jest także pobliże oczek wodnych i stawów, zapewniające podwyższoną wilgotność powietrza, którą choina bardzo lubi. W takim środowisku rozwija się najlepiej, przyrastając co roku około 20 cm.  Ze względu na niespieszny wzrost polecana jest do niewielkich ogrodów, jednak szczególnie pięknie wygląda posadzona pojedynczo jako soliter, kiedy można ją podziwiać ze wszystkich stron. Ponieważ drzewo to płytko się korzeni i rzuca dużo cienia, ciężko uprawiać pod nim inne rośliny.

Choina kanadyjska

Choina kanadyjska

Dobrze znosi przycinanie, można z niej tworzyć także zimozielone żywopłoty i szpalery. W tym celu sadzonki choiny należy posadzić co 50 cm. Podatność na formowanie sprawia, że chętnie bywa prowadzona też jako pienne drzewko.

W naszym klimacie dobrze znosi niskie temperatury i rzadko wymarza, bardziej niebezpieczna jest dla niej natomiast susza.

Karłowe odmiany choiny świetnie nadają się na skalniaki. Podobnym do choiny kanadyjskiej gatunkiem jest choina zachodnia, która zwykle nawet dwukrotnie przewyższa wzrostem swoją krewniaczkę.

Rozmnażanie

Rozmnażać choinę można z wysiewu nasion – należy to robić wiosną. Młode siewki trzeba chronić przed bezpośrednim słońcem. W warunkach naturalnych nasiona kiełkują w podszycie leśnym a młode siewki otrzymują niewiele światła, przefiltrowanego przez gęste korony dorosłych drzew.

Choina kanadyjska

Choina kanadyjska

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: