Funkie (Hosty) wieczne kwiaty w ogrodzie

Funkie (Hosty) wieczne kwiaty w ogrodzie

3 komentarzy

Jeżeli mamy w ogrodzie cieniste stanowisko, takie na którym większość roślin nie może rosnąć, z powodzeniem możemy posadzić w tym miejscu Funkie.  Ich barwne liście „rozświetlą” smutną grządkę.

W warunkach naturalnych Funkie zamieszkują tereny: Chin, Japonię oraz Koreę. Rosną tam w wilgotnych lasach i zagajnikach.
Ozdobę roślin stanowią liście. Są one duże, błyszczące, ciemnozielone albo seledynowe czasami mają białe lub żółte smugi oraz paski.

Rodzaje Funkii

Funkia Sina (Siebolda) – dekoracyjna, niezbyt wymagająca roślina nadaje się na stanowiska pół cieniste. Ma niebieskozielone grube liście o kształcie serca, kwitnie na początku lata.

Funkia  Aureomarginata –  roślina posiada bardzo ładne dwubarwne liście. Dorasta do sześćdziesięciu centymetrów  i osiąga szerokość metra. Kwitnie w okresie od czerwca do lipca.

Funkia  Whirlwind – jest kwiatem o pięknych dwubarwnych liściach, które są ciemnozielone na brzegach i jasne w środku. Osiąga wysokość czterdziestu centymetrów.

Funkia Blue Cadet –  posiada liście w kształcie serca, które mają piękną niebieską barwę i są marszczone.

Funkia Biała – kwitnie od lipca do sierpnia. Ma piękne białe kwiaty.

 

 

Funkia Japońska – jest to roślina wieloletnia, bylina. Ma ozdobne liście w białe pasy. Kwitnie w lipcu na jasnofioletowy kolor. Funkia lubi stanowiska słoneczne lub lekko zacienione. Jest mrozoodporna i długowieczna.

Funkia Lancetowata – dorasta do dwudziestu centymetrów wysokości  i trzydziestu szerokości. Preferuje pół cieniste lub cieniste stanowisko. Poza rabatą można ją, także posadzić w donicy. Kwitnie w sierpniu na jasnofioletowy kolor.

Funkia Drobna – pochodzi z Korei. Osiąga dziesięć centymetrów wysokości i trzydzieści szerokości. Kwiat można sadzić w donicach. Funkia ma jasnozielone liście oraz fioletowe pachnące kwiaty, które pojawiają się w czerwcu.

Funkia Babkolistna – dorasta do trzydziestu centymetrów wysokości oraz pięćdziesięciu centymetrów szerokości. Posiada białe pachnące kwiaty, które pojawiają się na przełomie sierpnia i września. Jest to idealna roślina na rabaty jak i do sadzenia w doniczce.

Funkia Falista – roślina charakteryzuje się rozłożystym pokrojem. Osiąga wielkość trzydziestu centymetrów i taką samą szerokość. Funkia ma dwubarwne ciemnozielone liście. Kwiaty mają kolor niebiesko-biały, okresem kwitnienia jest lipiec. Jest to roślina rabatowa, która dobrze czuje się na cienistych oraz pół cienistych stanowiskach.

Funkie w ogrodzie


Uprawa

Stanowisko  -  roślina najlepiej rośnie w półcieniu lub w pełnym cieniu . Można ją posadzić pod konarami drzew, na przykład w towarzystwie Hortensji albo przy oczku wodnym, gdyż rośliny lubią miejsca wilgotne .

Podłoże –  najlepsze jest gliniaste z dodatkiem ziemi kompostowej lub torfu. Podłoże powinno być lekko wilgotne, ponieważ w suchym miejscu roślina rośnie słabo. Poza tym gleba powinna być lekko kwaśna.

Nawożenie – roślina lubi być nawożona. Najlepiej wykonać ten zabieg na początku wiosny lub pod koniec jesieni. Odpowiednim nawozem dla rośliny jest kompost. Warto rozłożyć jego warstwę wokół Funkii. Poza tym w maju oraz czerwcu można użyć nawozów mineralnych, na przykład popularnej Azofoski.

Kwitnienie –   okresem kwitnienia rośliny jest lipiec. Kwitnie ona w kolorze lilowym lub białym.  Jednak nie wszystkie rośliny kwitną, większość ma jedynie piękne, ładnie zabarwione liście.

Rozmnażanie –  wiosną, na przełomie kwietnia i maja przez podział rośliny.

 

Funkie (Hosty) wieczne kwiaty w ogrodzie

 

Funkie (Hosty) wieczne kwiaty w ogrodzie

Zabiegi pielęgnacyjne

Podczas podlewania dbamy o to, aby nie zamoczyć liści kwiatu, szczególnie w słoneczne dni, ponieważ może to spowodować ich poparzenie.
Roślinę atakują bardzo często ślimaki, jest ich przysmakiem. Po swojej wizycie pozostawiają na liściach Funkii duże brzydkie dziury. Dobrym sposobem na pozbycie się szkodników jest wysypanie pod rośliną kamyków, ślimaki podchodząc do niej będą kaleczyć swoje „delikatne ciałka” i pozostawią Funkie w spokoju.

Zanim wsadzimy rośliny do ziemi  warto wzbogacić podłoże kompostem ogrodowym.

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: Inga, Tytuł: czy odżyje?

    Moja nowo posadzona funkia została totalnie zniszczona przez gradobicie... NIe uratował sie ani jeden listek. Czy Funkia zginie? Czy jest cień szansy na to ze odrośnie?

  2. Dodał: Alka, Tytuł: art. doskonały dla początkujących

    krótko, prosto, nadzwyczaj zrozumiale. Myślę, że po przeczytaniu nawet początkujący będą potrafili właściwie zadbać o funkie... Warto, bo są one przepiękne...

  3. Dodał: Kasia, Tytuł: Dziękuję...

    Jasno wyjaśniony problem uprawy funkii. Z pewnością skorzystam.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie