Newsletter serwisuRobinia akacjowa - Robinia pseudoacacia

Robinia akacjowa należy do pięknych drzew parkowych, które zachwycają dekoracyjnym i pachnącym kwiatostanem. Dekoracyjność rośliny wynika także z ciekawego ulistnienia oraz pokroju. W sprzedaży można nabyć liczne odmiany i to właśnie one najczęściej uprawiane są w naszych ogrodach.

Kilka uwag o rodzaju

Robinia akacjowa należy do rodzaju Robinia, obejmującego około 20 gatunków drzew i krzewów, występujących w Ameryce Północnej. Robinie zaliczamy do rodziny bobowatych- Fabaceae.
   
Czy wiesz że …

Robinia akacjowa bywa określana jako grochodrzew biały, robinia biała, a także jako akacja bądź biała akacja.

Gatunki zaliczane do rodzaju, charakteryzują się sezonowym ulistnieniem, zmiennymi pędami, zależnie od gatunku mogą być z cierniami (przekształcone przylistki), gładkie, szczeciniaste i lepkie. Motylkowe kwiaty zebrane są w zwisające grona w odcieniach różu, fioletu, a także bieli. Po przekwitnięciu ukazują się owoce w formie podłużnych i spłaszczonych strąków.

Wybrane gatunki i mieszańce rodzaju:

    Robinia szczeciniasta – Robinia hispida
    Robinia akacjowa- Robinia pseudoacacia
    Robinia lepka- Robinia viscosa
    Robinia nowomeksykańska- Robinia neomexicana
    Robinia pośrednia- Robinia x ambigua
    Robinia x margaretta
   


Robinia akacjowa- kilka uwag o budowie

Pokrój- robinia akacjowa należy do średniej wielkości drzew liściastych, a jej wysokość może sięgać 20- 25 m, a nawet i więcej. Średnica pnia zazwyczaj nie przekracza metra, ale można odnaleźć okazy u których średnica pnia jest o wiele większa. Gatunek bardzo malowniczy, przede wszystkim stare okazy o nieregularnych gałęziach tworzących mniej lub bardziej parasolowatą koronę.

Kora- zależnie od wielu jest zróżnicowana, tak więc u młodych drzew jest bardziej gładka, jednak starsze okazy charakteryzują się głęboko, podłużnie bruzdowaną, szarą korowiną.

Korzenie- system korzeniowy bardzo rozległy i głęboki, przy czym należy pamiętać, że w początkowym okresie wzrostu jest on bardziej palowy.

Pędy- młode, zielonkawe, bardziej kanciaste pędy, z czasem stają się brązowawe. Zaobserwujemy na nich długie ciernie przylistkowe.

Liście- sezonowe, bardzo dekoracyjne, nagie, złożone, nieparzystopierzaste. Pojedyncze listki owalne do eliptycznych, osiągające do kilku centymetrów długości. Całościowo, liście robinii akacjowej mogą sięgać nawet powyżej 20 cm długości. Późno rozwijają się, a także opadają z drzew.

Kwiaty- robinia akacjowa należy do jednych z najbardziej miododajnych drzew. Motylkowe, białe kwiaty, zebrane są w długie, zwisające grona, bardzo dekoracyjne i pachnące. Kwitnienie robinii akacjowej trwa od maja do czerwca.

Owoce-  charakterystyczne w formie spłaszczonych strąków, brązowawych, nawet do 10 cm długości, długo utrzymujących się na drzewie, kryjących w sobie do kilku nasion.

Robinia akacjowa

Robinia akacjowa

Czy wiesz że …

Robinia akacjowa należy do roślin trujących. Właściwości trujące wykazują liście, kora, nasiona, ale nie kwiaty. Spożycie powoduje m.in. bóle brzucha, gorączkę, wymioty, zaburzenia widzenia …

Występowanie

Naturalne stanowiska robinii akacjowej występują w Ameryce Północnej, gdzie występuje w lasach liściastych, a także na otwartej przestrzeni. W Polsce gatunek popularny, wykorzystywany przy zadrzewianiu terenów miejskich, a także występujący w formie dzikiej.

Wybrane odmiany

Nazwa odmiany

Uwagi

‘Umbraculifera’

Odmiana kulista, bardzo popularna i lubiana. Powszechnie wykorzystywana przy zagospodarowaniu przestrzeni w miastach. Odmiana tworzy kuliste, z czasem bardziej płaskawe korony. Najczęściej spotykamy się z formą szczepioną, bez cierni oraz nie kwitnącą.

 
 

‘Pyramidalis’

Odmiana kolumnowa o wąskiej koronie, sięgającej do kilku metrów szerokości, przy wysokości do kilkunastu metrów.

 
 

‘Tortuosa’

Odmiana o charakterystycznie poskręcanych gałęziach, dlatego też określana jest jako odmiana pogięta.

 
 

‘Rozynskiana’

Piękna odmiana osiągająca do kilkunastu metrów wysokości, charakteryzująca się rozłożystą, a przy tym bardziej zwisającą koroną. W okresie wegetacji wspaniale się prezentuje zwłaszcza, jeżeli mamy szansę ją dobrze wyeksponować. Jest to polska odmiana, uzyskana pod koniec XIX w., rzadko spotykana.

 
 

‘Unifoliola’

Odmiana jednolistkowa, pędy pozbawione cierni, osiąga do kilkunastu metrów wysokości.

 
 

‘Frisia’

Bardzo charakterystyczna odmiana ze względu na złocistożółte zabarwienie liści, zwłaszcza w początkowym okresie rozwoju, w okresie letnim stają się żółtozielone. W starszym wieku ich wysokość przekracza 10 m.

 
 

‘Karolina Zamoyska’

Stara, polska odmiana, osiągająca niewielkie rozmiary, charakteryzująca się ładnym wybarwieniem liści.

 
 

‘Myrtifolia’

Ciekawa odmiana robinii akacjowej, charakteryzująca się bardziej luźnym pokrojem.

 
 

‘Semperflorens’

Odmiana o białych kwiatach z odcieniem delikatnego różu, powtarzająca kwitnienie, ale nie tak obfite jak w maju i czerwcu.

 
 

‘Interis’

Odmiana tradycyjna o luźnej koronie, nie posiadająca cierni.

 
 

‘Pendulifolia’

Odmiana charakterystyczna m.in. ze względu na zwisające liście.

 
 

Stanowisko i wymagania robinii akacjowej

Robinia akacjowa nie należy do wymagających gatunków drzew, a potwierdzeniem tego jest fakt, że radzi sobie na podłożu piaszczystym, nie straszne jej zanieczyszczenia, a także zasolenie, dlatego też tak bardzo popularna jest w zieleni miejskiej.

Optymalne stanowisko dla robinii akacjowej powinno charakteryzować się dużym nasłonecznieniem, niezbyt mokrym (bardziej suche niż mokre) i średnio żyznym podłożem.

Gatunek w pełni mrozoodporny, w przypadku wybranych odmian, czasem może dochodzić do lekkich uszkodzeń młodych pędów, pod wypływem zbyt niskiej temperatury, jednak w zacisznym zakątku, będą jeszcze mniej narażone.
 

Robinia akacjowa

Robinia akacjowa

Jak pielęgnować Robinia pseudoacacia ?

Pielęgnacja robinii akacjowej nie należy do zajmującej, tak więc należy do tych drzew, które bardzo dobrze prezentują się przy niewielkim naszym zaangażowaniu. Mimo że jest niewymagająca, bardzo tolerancyjna, należy zapewnić jej bardziej przychylne warunki, które zapewnią szybki wzrost, a także bezproblemowy rozwój rośliny. Warto zaznaczyć, że robinie szybko rosną, w krótkim czasie stając się znaczącym elementem ogrodu.

Czy wiesz że …

Robinia akacjowa może przeżyć nawet do 150- 200 lat,  należy do bardziej trwałych elementów otaczającego nas krajobrazu.

Wybierając stanowisko dla robinii akacjowej unikajmy ciężkich i mokrych gleb, na których drzewo gorzej rośnie, jest słabsze, bardziej łamliwe, a młode okazy bardziej podatne na przemarzanie, zwłaszcza podczas późnowiosennych przymrozków.

Nim zakupimy drzewko, wybierzmy najodpowiedniejsze miejsce, a następnie dobierzmy odpowiednią odmianę. Podłoże powinno być oczyszczone, najlepiej wzbogacone kompostem. Roślinę należy zakupić w cieszącym się dobrą opinią punkcie sprzedaży roślin ozdobnych.

Drzewa dostępne w sprzedaży, uprawiane są przede wszystkim w pojemnikach, dlatego też termin sadzenia znacznie się wydłuża, a my mamy szansę zakupu drzewka w okresie jego wegetacji. Zakupione drzewko, powinno być w pełni zdrowe, bez żadnych oznak chorobowych.

Przed posadzeniem drzewka, pojemnik z bryłą korzeniową warto zanurzyć w wodzie aż do momentu, kiedy przestaną ukazywać się bąbelki powietrza. Wówczas delikatnie wyciągamy bryłę korzeniową i umieszczamy w dole, uprzednio sypiąc do niego kompostu i przysypując warstwą żyźniejszego podłoża, a następnie po prawidłowym ustawieniu drzewka, wypełniamy podłożem i obficie podlewamy. Gdy podłoże zbyt mocno opadnie, wówczas dosypujemy więcej podłoża, najlepiej zostawiając lekkie wgłębienie tzw. misę, dzięki której w tym początkowym okresie, będziemy mieli możliwość efektywniejszego podlewania rośliny.

Robinia akacjowa

Robinia akacjowa

Dla zapewnienia stabilności drzewka należy je palikować.

Pielęgnacja robinii akacjowej w początkowym okresie wymaga systematycznego podlewania, starsze okazy nie są pod tym względem zbyt wrażliwe, radzą sobie także w okresie suszy.

Nawożenie najlepiej nawozami organicznymi, choć warto pamiętać, że roślina jest odporna nawet na znaczne zasolenie podłoża.

Robinia akacjowa nie boi się cięcia, które jest stosowane w przypadku chęci zagęszczenia korony drzewa. Na otwartej przestrzeni, cięcie zbędne, gdyż rozłożyste robinie wyglądają niezwykle malowniczo, tak więc szkoda byłoby zakłócić obraz tego naturalnego piękna.

Robinia pseudoacacia rozmnażamy poprzez nasiona, charakteryzujące się długą trwałością. Wysiewamy je w okresie wiosennym pamiętając że przed wysiewem należy je moczyć, sparzyć, aby zmiękły- zabieg może potrwać do kilkunastu godzin. Odmiany ogrodowe możemy rozmnożyć poprzez szczepienie na podkładce- gatunek.
 
Problemy w uprawie

W uprawie robinii akacjowej problemem może być nadmierna ilość odrośli, nie mniej jednak to nie jedyny problem, gdyż mogą pojawić się także choroby m.in. o podłożu grzybowym, a także szkodniki, a wśród nich coraz częściej spotykany szrotówek robiniaczek - Phyllonorycter robi niella, którego obecność zaobserwujemy po charakterystycznych zmianach na liściach.

Wracając do nadmiernego wydawania odrośli, warto zauważyć, że po ścięciu drzewa intensywność pojawiania się nowych odrośli jest jeszcze wyższa.

Robinia akacjowa

Robinia akacjowa

Zastosowanie robinii akacjowej

Robinia akacjowa jest drzewem liściastym, niezwykle malowniczym, powszechnie wykorzystywanym w zieleni  miejskiej, tym bardziej, że doskonale sobie radzi w warunkach zanieczyszczenia, a także zasolenia.

Wydawanie odrośli z pni i korzeni może być dla uprawiających problemem, ale taki urok robinii akacjowej. W ogrodach uprawiamy przede wszystkim liczne, niższe odmiany.

Robinia akacjowa doskonale prezentuje się jako soliter na tle trawnika, a także w grupie. Jest bardzo popularna w parkach, spotykana także w zadrzewieniach na terenach wiejskich, przydrożach, zwłaszcza odmiany o kulistej koronie.

Ze względu na rozległy, silny, dość głęboki system korzeniowy oraz niewielkie wymagania, może być traktowana jako gatunek pionierski, doskonały do zadrzewiania piaszczystych skarp itp. Niestety nie wszystkie rośliny dadzą sobie radę w jej pobliżu.

Mimo że gałęzie robinii akacjowej są podatne na złamania, nie mniej jednak drewno tego gatunku jest bardzo trwałe, mocne, twarde, nie tak łatwo podatne na gnicie. Ze względu na trwałość i twardość, a także elastyczność jest doskonałym materiałem konstrukcyjnym w budownictwie.

Czy wiesz że …

Nazwa Robinia pochodzi od nazwy francuskiego botanika Jeana Robina, który w XVII w, sprowadził gatunek do Europy.

Robinia akacjowa jako roślina lecznicza

Roślina wykazuje właściwości trujące, ale kwiaty nie są trujące, wręcz przeciwnie, one posiadają właściwości lecznicze. Zawierają robininę, kwasy organiczne, olejek eteryczny, a także sole mineralne. Zawartość substancji bioaktywnych dobroczynnie wpływa na organizm człowieka w przypadku problemów z związanych z nerkami, oraz pęcherzem moczowym.

Zbiór kwiatów następuje na początku kwitnienia. Jako ziele traktuje się pojedyncze kwiaty, które suszy się w zacienionym, ale przewiewnym miejscu w temperaturze około 30°C.

Uwagi końcowe

Robinia akacjowa należy do roślin szczególnie ważnych ze względu na użytek pszczeli, niezwykle miododajna. W sprzedaży możemy nabyć miód akacjowy.

Tekst: Grzegorz Bogucki


Oceń artykuł:
przetwarzam....
4.62 / 32 razy ocenianyKomentarze do tego artykułu:


Tytuł:
Komentarz:
Imię:

Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Ile kwiatów doniczkowych posiadasz?

Nie posiadam roślin

Mniej niż 5

Od 6 do 10

Od 11 do 30

Od 31 do 100

Ponad 100

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]