Sadzenie drzew

Sadzenie drzew

Skomentuj artykuł

 

Ogrody to miejsca, gdzie nie brakuje zróżnicowanych nasadzeń, decydujących o całościowym charakterze danego ogrodu. Zdrowotność i piękno każdej rośliny uzależnione jest od wielu czynników, a także od poziomu naszego zaangażowania w jej pielęgnację. Często nie zdajemy sobie sprawy, że sadzenie to podstawowa czynność, warunkująca późniejszy wzrost i rozwój danej rośliny. Nie można lekceważyć tego etapu zagospodarowania przestrzeni, ponieważ nie przestrzeganie podstawowych zasad, może zakończyć się, nawet powolnym zamieraniem, posadzonych roślin. Szczególną uwagę należy zwrócić na sadzenie drzew, które ze względu na swoje rozmiary, po kilku latach nie będą nadawały się na przesadzenie i przy ewentualnych problemach związanych z ich zdrowotnością, a wynikających z błędów popełnionych przy sadzeniu, niewiele będziemy mogli zrobić.

Drzewa trwałym elementem ogrodu

Wraz z upływem lat niewielkie drzewa, które najczęściej sadzimy w ogrodzie, wielokrotnie zwiększają swoje rozmiary oraz bardzo rozbudowują system korzeniowy. Po latach nie jesteśmy w stanie, z sukcesem przesadzić te zdrewniałe okazy, pozostaje nam wycięcie drzewa, ale i w tym przypadku jest wiele ograniczeń. Można stwierdzić, że wiele drzew staje się trwałym elementem ogrodu i w przypadku błędów popełnionych podczas sadzenia, w zasadzie jesteśmy bardzo ograniczeni w działaniu. Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnych gatunków drzew np. do ogrodu, należy  uwzględnić panujące warunki glebowo- klimatyczne, wystawę, wilgotność, a czasami także przebieg ewentualnych podziemnych instalacji. Poza tym warto także zwrócić uwagę na kwiaty, kolor, fakturę, kształt liści, korę i dekoracyjność owoców. Należy myśleć perspektywicznie i mieć na uwadze rozmiary jakie osiągnie posadzone drzewo za 20 lat. To bardzo ważne, aby dane drzewo po latach nie stało się problemem.

W małych ogrodach nie ma na tyle wolnej przestrzeni, aby pozwolić sobie na wysokie i rozłożyste drzewa, dlatego wyboru dokonujemy spośród niskich gatunków drzew, drzew szczepionych oraz większych krzewów. Drzewa są doskonałym sposobem na nadanie ogrodowi stabilnych ram bądź też wprowadzenia do ogrodu wyraźnych elementów pionowych. Właściciele dużych ogrodów mają większe pole do popisu i z pewnością powinni skorzystać z tej możliwości, bo świat drzew jest bardzo bogaty i z pewnością można stworzyć w ogrodzie bardzo oryginalne kompozycje z wykorzystaniem tych roślin.
Drzewa w ogrodzie to możliwość osłonięcia się od świata zewnętrznego, ochrony przed silnym wiatrem, kurzem, hałasem, a w okresie upalnego lata także przed palącym słońcem.


Zakup roślin

Wybór drzew do ogrodu jest bardzo istotny, a więc powinien być dokładnie przemyślany i z pewnością nie przypadkowy.

•    Gdzie kupować ?

Rośliny należy kupować wyłącznie w renomowanych i sprawdzonych punktach handlowych, najlepiej z wykwalifikowaną obsługą, która w razie konieczności będzie potrafiła nam doradzić. Pamiętajmy jednak, że na zakupy udajemy się już  z wstępnie wybraną listą roślin oraz przynajmniej podstawową wiedzą na temat warunków ich uprawy.

Gdzie warto kupować drzewa ?

  Szkółki- najlepiej zakupić materiał szkółkarski w najbliższej  szkółce drzew i krzewów, cieszącej się dobrą opinią. Warto wiedzieć, że proponowany materiał zazwyczaj będzie dostosowany do warunków klimatycznych, występujących w naszym regionie. Poza tym mamy możliwość zakupu materiału o zróżnicowanej wielkości.

  Sklepy ogrodnicze- mają ograniczony asortyment oraz oferują rośliny w mniejszych rozmiarach.

  Centra ogrodnicze- zazwyczaj mają dość bogatą ofertę roślin ogrodowych, w tym drzew, a poza tym bardzo często można spotkać się w takim punkcie z fachowym doradztwem, co także jest bardzo istotne, zwłaszcza, jeżeli sami nie dysponujemy odpowiednią wiedzą.

  Markety budowlane – oferta w tego typu punktach handlowych potrafi być bardzo atrakcyjna cenowo, ale zdarza się, że nie koniecznie musi się to przekładać na jakość zakupionych roślin.

 •    Jaki materiał wybrać ?

W sprzedaży, zależnie od pory roku możemy nabyć

Drzewa z odkrytymi korzeniami – tego typu materiał jest dostępny w okresie wiosennym oraz jesiennym. Poza niższą ceną, przy zakupie drzewa, mamy możliwość dokładnego przyjrzenia się jego korzeniom. Wybór rośliny ze zdrowym i rozbudowanym systemem korzeniowym gwarantuje dobre przyjęcie i późniejszy wzrost.  

Drzewa w pojemnikach – uprawa drzew w pojemnikach pozwala na całoroczną sprzedaż. Zakupienie drzew w takiej formie pozwala sadzić je prawie przez cały rok z wyjątkiem okresu mrozu.

Drzewa balotowane – a więc takie, których bryła korzeniowa zabezpieczona jest workiem jutowym bądź siatką. Tego typu zabezpieczenie chroni korzenie zarówno podczas transportu oraz przed bezpośrednim słońcem.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: