Robinia akacjowa - Robinia pseudoacacia

Robinia akacjowa - Robinia pseudoacacia

1 komentarzy

Stanowisko i wymagania robinii akacjowej

Robinia akacjowa nie należy do wymagających gatunków drzew, a potwierdzeniem tego jest fakt, że radzi sobie na podłożu piaszczystym, nie straszne jej zanieczyszczenia, a także zasolenie, dlatego też tak bardzo popularna jest w zieleni miejskiej.

Optymalne stanowisko dla robinii akacjowej powinno charakteryzować się dużym nasłonecznieniem, niezbyt mokrym (bardziej suche niż mokre) i średnio żyznym podłożem.

Gatunek w pełni mrozoodporny, w przypadku wybranych odmian, czasem może dochodzić do lekkich uszkodzeń młodych pędów, pod wypływem zbyt niskiej temperatury, jednak w zacisznym zakątku, będą jeszcze mniej narażone.
 

Robinia akacjowa

Robinia akacjowa

Jak pielęgnować Robinia pseudoacacia ?

Pielęgnacja robinii akacjowej nie należy do zajmującej, tak więc należy do tych drzew, które bardzo dobrze prezentują się przy niewielkim naszym zaangażowaniu. Mimo że jest niewymagająca, bardzo tolerancyjna, należy zapewnić jej bardziej przychylne warunki, które zapewnią szybki wzrost, a także bezproblemowy rozwój rośliny. Warto zaznaczyć, że robinie szybko rosną, w krótkim czasie stając się znaczącym elementem ogrodu.

Czy wiesz że …

Robinia akacjowa może przeżyć nawet do 150- 200 lat,  należy do bardziej trwałych elementów otaczającego nas krajobrazu.

Wybierając stanowisko dla robinii akacjowej unikajmy ciężkich i mokrych gleb, na których drzewo gorzej rośnie, jest słabsze, bardziej łamliwe, a młode okazy bardziej podatne na przemarzanie, zwłaszcza podczas późnowiosennych przymrozków.

Nim zakupimy drzewko, wybierzmy najodpowiedniejsze miejsce, a następnie dobierzmy odpowiednią odmianę. Podłoże powinno być oczyszczone, najlepiej wzbogacone kompostem. Roślinę należy zakupić w cieszącym się dobrą opinią punkcie sprzedaży roślin ozdobnych.

Drzewa dostępne w sprzedaży, uprawiane są przede wszystkim w pojemnikach, dlatego też termin sadzenia znacznie się wydłuża, a my mamy szansę zakupu drzewka w okresie jego wegetacji. Zakupione drzewko, powinno być w pełni zdrowe, bez żadnych oznak chorobowych.

Przed posadzeniem drzewka, pojemnik z bryłą korzeniową warto zanurzyć w wodzie aż do momentu, kiedy przestaną ukazywać się bąbelki powietrza. Wówczas delikatnie wyciągamy bryłę korzeniową i umieszczamy w dole, uprzednio sypiąc do niego kompostu i przysypując warstwą żyźniejszego podłoża, a następnie po prawidłowym ustawieniu drzewka, wypełniamy podłożem i obficie podlewamy. Gdy podłoże zbyt mocno opadnie, wówczas dosypujemy więcej podłoża, najlepiej zostawiając lekkie wgłębienie tzw. misę, dzięki której w tym początkowym okresie, będziemy mieli możliwość efektywniejszego podlewania rośliny.

Robinia akacjowa

Robinia akacjowa

Dla zapewnienia stabilności drzewka należy je palikować.

Pielęgnacja robinii akacjowej w początkowym okresie wymaga systematycznego podlewania, starsze okazy nie są pod tym względem zbyt wrażliwe, radzą sobie także w okresie suszy.

Nawożenie najlepiej nawozami organicznymi, choć warto pamiętać, że roślina jest odporna nawet na znaczne zasolenie podłoża.

Robinia akacjowa nie boi się cięcia, które jest stosowane w przypadku chęci zagęszczenia korony drzewa. Na otwartej przestrzeni, cięcie zbędne, gdyż rozłożyste robinie wyglądają niezwykle malowniczo, tak więc szkoda byłoby zakłócić obraz tego naturalnego piękna.

Robinia pseudoacacia rozmnażamy poprzez nasiona, charakteryzujące się długą trwałością. Wysiewamy je w okresie wiosennym pamiętając że przed wysiewem należy je moczyć, sparzyć, aby zmiękły- zabieg może potrwać do kilkunastu godzin. Odmiany ogrodowe możemy rozmnożyć poprzez szczepienie na podkładce- gatunek.
 

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: MARTYNKA, Tytuł: DRZEWO

    SUPER

Dodaj swój komentarz

Zobacz także