Robinia akacjowa - Robinia pseudoacacia

Robinia akacjowa - Robinia pseudoacacia

1 komentarzy

Problemy w uprawie

W uprawie robinii akacjowej problemem może być nadmierna ilość odrośli, nie mniej jednak to nie jedyny problem, gdyż mogą pojawić się także choroby m.in. o podłożu grzybowym, a także szkodniki, a wśród nich coraz częściej spotykany szrotówek robiniaczek - Phyllonorycter robi niella, którego obecność zaobserwujemy po charakterystycznych zmianach na liściach.

Wracając do nadmiernego wydawania odrośli, warto zauważyć, że po ścięciu drzewa intensywność pojawiania się nowych odrośli jest jeszcze wyższa.

Robinia akacjowa

Robinia akacjowa

Zastosowanie robinii akacjowej

Robinia akacjowa jest drzewem liściastym, niezwykle malowniczym, powszechnie wykorzystywanym w zieleni  miejskiej, tym bardziej, że doskonale sobie radzi w warunkach zanieczyszczenia, a także zasolenia.

Wydawanie odrośli z pni i korzeni może być dla uprawiających problemem, ale taki urok robinii akacjowej. W ogrodach uprawiamy przede wszystkim liczne, niższe odmiany.

Robinia akacjowa doskonale prezentuje się jako soliter na tle trawnika, a także w grupie. Jest bardzo popularna w parkach, spotykana także w zadrzewieniach na terenach wiejskich, przydrożach, zwłaszcza odmiany o kulistej koronie.

Ze względu na rozległy, silny, dość głęboki system korzeniowy oraz niewielkie wymagania, może być traktowana jako gatunek pionierski, doskonały do zadrzewiania piaszczystych skarp itp. Niestety nie wszystkie rośliny dadzą sobie radę w jej pobliżu.

Mimo że gałęzie robinii akacjowej są podatne na złamania, nie mniej jednak drewno tego gatunku jest bardzo trwałe, mocne, twarde, nie tak łatwo podatne na gnicie. Ze względu na trwałość i twardość, a także elastyczność jest doskonałym materiałem konstrukcyjnym w budownictwie.

Czy wiesz że …

Nazwa Robinia pochodzi od nazwy francuskiego botanika Jeana Robina, który w XVII w, sprowadził gatunek do Europy.

Robinia akacjowa jako roślina lecznicza

Roślina wykazuje właściwości trujące, ale kwiaty nie są trujące, wręcz przeciwnie, one posiadają właściwości lecznicze. Zawierają robininę, kwasy organiczne, olejek eteryczny, a także sole mineralne. Zawartość substancji bioaktywnych dobroczynnie wpływa na organizm człowieka w przypadku problemów z związanych z nerkami, oraz pęcherzem moczowym.

Zbiór kwiatów następuje na początku kwitnienia. Jako ziele traktuje się pojedyncze kwiaty, które suszy się w zacienionym, ale przewiewnym miejscu w temperaturze około 30°C.

Uwagi końcowe

Robinia akacjowa należy do roślin szczególnie ważnych ze względu na użytek pszczeli, niezwykle miododajna. W sprzedaży możemy nabyć miód akacjowy.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: MARTYNKA, Tytuł: DRZEWO

    SUPER

Dodaj swój komentarz

Zobacz także