Przesadzanie drzew - Jak przesadzać duże drzewa?

Przesadzanie drzew - Jak przesadzać duże drzewa?

1 komentarzy

Jak przesadzać duże drzewa?Przesadzanie drzew, to czynność w ogrodzie, którą wykonujemy nieczęsto. Niemniej są sytuacje, gdy musimy usunąć drzewa z miejsca planowanej budowy, jeżeli stanowią przeszkodę. Jeśli nie chcemy się ich pozbywać na stałe, warto pomyśleć o przesadzeniu takiego drzewa w dogodniejsze miejsce, zwłaszcza, że zwykle są to piękne, monumentalne rośliny, które wspaniale zdobią nasze otoczenie. Działanie takie trzeba jednak bardzo dobrze przemyśleć, bo wiąże się ono z niemałym szokiem, jaki przeżywa drzewo, w związku z tą ogromną zmianą. Przed przesadzaniem trzeba zapoznać się z zasadami, które pozwolą zrobić to w miarę „bezboleśnie”.


Wielkie przygotowania


Im starsze i większe drzewo, tym więcej ostrożności musimy zachować w całym procesie przesadzania. Trzeba również pamiętać, że pewne drzewa są szczególnie wrażliwe na przesadzanie. Należy do nich sosna pospolita. W przypadku tej rośliny, lepiej zrezygnować z przesadzania. Gatunki, takie jak wierzba, świerk, czy jodła nieco łagodniej znoszą zmianę miejsca, jednak mimo to trzeba robić takie zabiegi wyjątkowo ostrożnie.

Przygotowania do całego procesu trzeba będzie zacząć nawet dwa lata wcześniej. Tyle czasu potrzeba, by przycięte korzenie rozrosły się stworzyły zwartą, gęstą bryłę. Dzięki temu drzewo pobierze z gleby odpowiednią przed przeprowadzką ilość składników odżywczych. By tak się stało, należy drzewa okopać i obsypać torfem.
Nie bez znaczenia ma także pora roku przesadzania. Liściaste drzewa przesadzamy, kiedy nie mają liści, ale nie w czasie mrozów. Najlepiej zrobić to jesienią lub wiosną.


Przeprowadzka dużego drzewa

Przesadzanie ogromnego drzewa najlepiej powierzyć specjalnej firmie, która się tym zajmuje. Jeżeli jednak czujemy się na siłach by sami to zrobić, musimy pamiętać, by chronić delikatne korzenie. To od ich stanu będzie zależało, czy roślina przyjmie się na nowym miejscu i nie będzie chorowała. Najpierw należy delikatnie odsłonić bryłę korzeniową. W tym celu trzeba okopać drzewo. Promień, w jakim kopiemy, powinien wynosić 2/3 promienia korony rośliny. Dzięki zachowaniu takiej proporcji, nie uszkodzimy korzeni. Kolejną czynnością będzie usunięcie ziemi z korzeni. Najlepiej będzie to zrobić, otrząsając widłami. Następny etap to ostrożne, delikatne podkopanie drzewa od spodu i wyciągniecie z dołka. Teraz umieszczamy ostrożnie drzewo na mocnej folii, która pomoże je nam przetransportować w nowe miejsce. Zawinięcie korzeni w folię zapobiegnie także zniszczeniu bryły korzeniowej. Folię z korzeni odwijamy dopiero bezpośrednio przed posadzeniem drzewa w nowym miejscu.czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Stanisław, Tytuł: Przesadzanie dużego drzewa.

    Odkopywanie dużej bryły korzeniowej jest konieczną ale dość uciążliwą ciężką pracą fizyczną. Zastosowałem wąż z wodą pod ciśnieniem. Woda pięknie wypłukuje podłoże i ziemię odsłaniając nieuszkodzoną bryłę korzeniową. Po wypłukaniu ziemi wystarczy wyjąć drzewo i posadzić w nowym miejscu. Pozdrawiam.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: