Robinia akacjowa - Robinia pseudoacacia

Robinia akacjowa - Robinia pseudoacacia

1 komentarzy

Robinia akacjowa należy do pięknych drzew parkowych, które zachwycają dekoracyjnym i pachnącym kwiatostanem. Dekoracyjność rośliny wynika także z ciekawego ulistnienia oraz pokroju. W sprzedaży można nabyć liczne odmiany i to właśnie one najczęściej uprawiane są w naszych ogrodach.

Kilka uwag o rodzaju

Robinia akacjowa należy do rodzaju Robinia, obejmującego około 20 gatunków drzew i krzewów, występujących w Ameryce Północnej. Robinie zaliczamy do rodziny bobowatych- Fabaceae.
   
Czy wiesz że …

Robinia akacjowa bywa określana jako grochodrzew biały, robinia biała, a także jako akacja bądź biała akacja.

Gatunki zaliczane do rodzaju, charakteryzują się sezonowym ulistnieniem, zmiennymi pędami, zależnie od gatunku mogą być z cierniami (przekształcone przylistki), gładkie, szczeciniaste i lepkie. Motylkowe kwiaty zebrane są w zwisające grona w odcieniach różu, fioletu, a także bieli. Po przekwitnięciu ukazują się owoce w formie podłużnych i spłaszczonych strąków.

Wybrane gatunki i mieszańce rodzaju:

    Robinia szczeciniasta – Robinia hispida
    Robinia akacjowa- Robinia pseudoacacia
    Robinia lepka- Robinia viscosa
    Robinia nowomeksykańska- Robinia neomexicana
    Robinia pośrednia- Robinia x ambigua
    Robinia x margaretta
   


Robinia akacjowa- kilka uwag o budowie

Pokrój- robinia akacjowa należy do średniej wielkości drzew liściastych, a jej wysokość może sięgać 20- 25 m, a nawet i więcej. Średnica pnia zazwyczaj nie przekracza metra, ale można odnaleźć okazy u których średnica pnia jest o wiele większa. Gatunek bardzo malowniczy, przede wszystkim stare okazy o nieregularnych gałęziach tworzących mniej lub bardziej parasolowatą koronę.

Kora- zależnie od wielu jest zróżnicowana, tak więc u młodych drzew jest bardziej gładka, jednak starsze okazy charakteryzują się głęboko, podłużnie bruzdowaną, szarą korowiną.

Korzenie- system korzeniowy bardzo rozległy i głęboki, przy czym należy pamiętać, że w początkowym okresie wzrostu jest on bardziej palowy.

Pędy- młode, zielonkawe, bardziej kanciaste pędy, z czasem stają się brązowawe. Zaobserwujemy na nich długie ciernie przylistkowe.

Liście- sezonowe, bardzo dekoracyjne, nagie, złożone, nieparzystopierzaste. Pojedyncze listki owalne do eliptycznych, osiągające do kilku centymetrów długości. Całościowo, liście robinii akacjowej mogą sięgać nawet powyżej 20 cm długości. Późno rozwijają się, a także opadają z drzew.

Kwiaty- robinia akacjowa należy do jednych z najbardziej miododajnych drzew. Motylkowe, białe kwiaty, zebrane są w długie, zwisające grona, bardzo dekoracyjne i pachnące. Kwitnienie robinii akacjowej trwa od maja do czerwca.

Owoce-  charakterystyczne w formie spłaszczonych strąków, brązowawych, nawet do 10 cm długości, długo utrzymujących się na drzewie, kryjących w sobie do kilku nasion.

Robinia akacjowa

Robinia akacjowa

Czy wiesz że …

Robinia akacjowa należy do roślin trujących. Właściwości trujące wykazują liście, kora, nasiona, ale nie kwiaty. Spożycie powoduje m.in. bóle brzucha, gorączkę, wymioty, zaburzenia widzenia …

Występowanie

Naturalne stanowiska robinii akacjowej występują w Ameryce Północnej, gdzie występuje w lasach liściastych, a także na otwartej przestrzeni. W Polsce gatunek popularny, wykorzystywany przy zadrzewianiu terenów miejskich, a także występujący w formie dzikiej.

Wybrane odmiany

Nazwa odmiany

Uwagi

‘Umbraculifera’

Odmiana kulista, bardzo popularna i lubiana. Powszechnie wykorzystywana przy zagospodarowaniu przestrzeni w miastach. Odmiana tworzy kuliste, z czasem bardziej płaskawe korony. Najczęściej spotykamy się z formą szczepioną, bez cierni oraz nie kwitnącą.

 
 

‘Pyramidalis’

Odmiana kolumnowa o wąskiej koronie, sięgającej do kilku metrów szerokości, przy wysokości do kilkunastu metrów.

 
 

‘Tortuosa’

Odmiana o charakterystycznie poskręcanych gałęziach, dlatego też określana jest jako odmiana pogięta.

 
 

‘Rozynskiana’

Piękna odmiana osiągająca do kilkunastu metrów wysokości, charakteryzująca się rozłożystą, a przy tym bardziej zwisającą koroną. W okresie wegetacji wspaniale się prezentuje zwłaszcza, jeżeli mamy szansę ją dobrze wyeksponować. Jest to polska odmiana, uzyskana pod koniec XIX w., rzadko spotykana.

 
 

‘Unifoliola’

Odmiana jednolistkowa, pędy pozbawione cierni, osiąga do kilkunastu metrów wysokości.

 
 

‘Frisia’

Bardzo charakterystyczna odmiana ze względu na złocistożółte zabarwienie liści, zwłaszcza w początkowym okresie rozwoju, w okresie letnim stają się żółtozielone. W starszym wieku ich wysokość przekracza 10 m.

 
 

‘Karolina Zamoyska’

Stara, polska odmiana, osiągająca niewielkie rozmiary, charakteryzująca się ładnym wybarwieniem liści.

 
 

‘Myrtifolia’

Ciekawa odmiana robinii akacjowej, charakteryzująca się bardziej luźnym pokrojem.

 
 

‘Semperflorens’

Odmiana o białych kwiatach z odcieniem delikatnego różu, powtarzająca kwitnienie, ale nie tak obfite jak w maju i czerwcu.

 
 

‘Interis’

Odmiana tradycyjna o luźnej koronie, nie posiadająca cierni.

 
 

‘Pendulifolia’

Odmiana charakterystyczna m.in. ze względu na zwisające liście.

 
 

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: MARTYNKA, Tytuł: DRZEWO

    SUPER

Dodaj swój komentarz

Zobacz także