Jodła koreańska

Jodła koreańska

Skomentuj artykuł

Jodły to jedne z najpiękniejszych drzew iglastych porastających Ziemię, przede wszystkim w strefie umiarkowanej północnej półkuli. Naliczono kilkadziesiąt gatunków tych drzew, choć w Polsce w stanie dzikim możemy spotkać tylko jeden gatunek jodły, a konkretnie jodłę pospolitą (Abies alba). Jodły jako żywiczne drzewa należą do jednych z najwyższych, sięgających nawet 100 m. Wiele z nich charakteryzuje się bardzo powolnym wzrostem. Pokrój drzew w początkowym okresie bardzo regularny, stożkowy, w starszym wieku coraz bardziej nieregularny. Są dość wymagające. Preferują stanowiska słoneczne do półcienistych, gleby żyzne, zasobne oraz dostatecznie wilgotne. Najbardziej optymalne warunki będą miały w zacisznym miejscu, niedaleko zbiornika wodnego, który zagwarantuje dostateczny poziom wilgoci. Abies nie znoszą upałów, suszy oraz w większości wypadków, źle znoszą silne zimowe mrozy oraz wiosenne przymrozki, poza tym mają ograniczoną odporność na zanieczyszczenia powietrza, więc stosowanie ich w nasadzeniach miejskich jest dość ograniczone.
   

Jednym z piękniejszych gatunków drzew zaliczanych do wspomnianego powyżej rodzaju jest jodła koreańska (Abies koreana). Jak sama nazwa wskazuje pochodzi ona z Korei, a konkretnie w gór, porastając obszary powyżej 1000 m n.p.m. Jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej lubianych jodeł. Rozsławiona w całej Europie doczekała się licznych odmian, dzięki którym bez problemu możemy tworzyć zróżnicowane kompozycje z wykorzystaniem roślin iglastych.
   

Należy do najniższych reprezentantek rodzaju, osiągając około 15-18 m wysokości. Jak już wspomniano należy do drzew charakteryzujących się niewielkimi przyrostami. Pokrój bardzo szerokostożkowy, dość regularny. Igły na wierzchniej warstwie ciemnozielone, a na spodniej stronie białawe, osiągające do około 2 cm długości. Jej najbardziej absorbującą dekoracją są niewielkie szyszki o cylindrycznym kształcie osiągające do 7 cm długości. Zanim dojrzeją przybierają barwę niebieskofioletową, która zjawiskowo prezentuje się na tle ciemnozielonych igieł. Może rekompensatą za niewielkie przyrosty będzie fakt, że już niewielkie drzewka (około metra) potrafią wytworzyć dużą ilość bardzo dekoracyjnych szyszek. Po dojrzeniu stają się one brązowe i się obsypują, a na drzewie pozostają tylko „szpetne kikuty”.
   

Jodła koreańska

Jodła koreańska - zdjęcie Arietta

Do optymalnego wzrostu potrzebuje dobrych warunków klimatyczno- glebowych. Najlepiej posadzić ją na stanowisku słonecznym do półcienistego, osłoniętym przed wysuszającymi i mroźnymi wiatrami. Ten endemiczny gatunek wykazuje spore możliwości adaptacyjne do nowych warunków. Preferuje gleby dość żyzne, piaszczysto gliniaste do gliniastych o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego.
   

czytaj dalej...


Zobacz także

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz