Metasekwoja chińska

Metasekwoja chińska

4 komentarzy

Metasekwoja ma niezwykłą i bardzo oryginalną urodę. Można ją podziwiać w wielu ogrodach botanicznych i przydomowych ogrodach. Aż trudno uwierzyć, że jeszcze do  niedawna znana była botanikom jedynie ze skamieniałości. Duże okazy można oglądać w ogrodach botanicznych jednak roślina doskonale nadaje się do sadzenia w przydomowych ogrodach. Jest bardzo dekoracyjna i łatwa w uprawie.

Systematyka i pochodzenie

Metasekwoja chińska (Metasequoia glyptostroboides) to jedyny żyjący przedstawiciel rodzaju metasekwoja, należącego do licznej rodziny cyprysowatych (Cupressaceae). Nazywana jest żywą skamieniałością, gdyż przez lata uważana była za roślinę wymarłą. Znana była botanikom jedynie ze skamieniałych kopalin. Na nowo została odkryta dopiero w 1941 roku w Chinach. Jej niezwykła historia i uroda sprawiły, że już kilka lat później zaczęto ją sadzić w ogrodach. Z Azji szybko trafiła do Europy, a do Polski pierwsze nasiona dotarły już w 1949 roku. Uzyskane z nich siewki zostały posadzone w Arboretum w Kórniku oraz w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie i Krakowie. Dziś drzewa mają ponad 20 metrów i wciąż rosną. Na podstawie skamielin naukowcy twierdzą, że metasekwoja jest długowieczna i może dożyć nawet 2000 lat, choć najstarsze egzemplarze mają zaledwie kilkaset. Drzewa bardzo lubią wilgoć i w ojczyźnie często są sadzone przy rzekach i jeziorach, dlatego też bywają nazywane „modrzewiem wodnym” lub „jodłą wodną”.



Wygląd

Metasekwoja jest rośliną iglastą ale podobnie jak modrzew i cypryśnik (nie cyprysik) zrzuca swoje igły na zimę (opadają wraz z całymi krótkopędami). Igły pojawiają się dopiero na początku maja, są miękkie i delikatne, koloru jasnozielonego, na jesieni przebarwiają się na żółto, a później na kolor rudo-brązowy, po czym opadają. Wtedy widoczna jest dobrze dekoracyjna kora w kolorze czerwono-brązowym, łuszcząca się delikatnie pionowymi płatami. Kora młodych roślin jest gładka, rudo-brązowa. W swojej ojczyźnie metasekwoje dorastają nawet do 35 metrów i więcej, a średnica ich pnia dochodzi do 2,5 metra. Pień jest rozszerzony przy podstawie, a u nasady konarów widoczne są charakterystyczne zagłębienia. Pędy są dwojakiego rodzaju, długopędy - drewniejące, a krótkopędy - sezonowe. Korona jest początkowo stożkowata, z wiekiem staje się coraz bardziej cylindryczna (nawet do 6 metrów szerokości). Roczne przyrosty mają 30-45 cm długości. 10 letnie okazy osiągają 7 metrów wysokości i 2 metry szerokości korony. Kwiaty męskie (widoczne już jesienią) zebrane są w luźne zwisające wiechy, żeńskie są okrągławe, wyrastają na końcach krótkich pędów bocznych. Szyszki są ciemnobrązowe, okrągłe i niewielkie (2,5-3 cm) zwisają na długich szypułkach. Szyszki pojawiają się nieregularnie i często zdarza się że wydają niekiełkujące nasiona (stare drzewa).

Metasekwoja chińska - liście

Metasekwoja chińska - liście

Metasekwoja chińska - kora

Metasekwoja chińska - kora

czytaj dalej...

4 komentarzy

  1. Dodał: Jola, Tytuł: Moja ,,sekwoja,,

    Do dzisiaj myślałam że dostałam od Rodziców sekwoję, jest cudowna i mimo zrzucanych igieł i samooczyszczania z suchych gałęzi jest prawdziwą ozdobą ogrodu. Mamy ją od 1999 roku jako 1 metrowe drzewko a ma w tej chwili około 15 metrów

  2. Dodał: Grzegorz , Tytuł: Metasekwoja

    Rośnie przed moim domem posadziłem ją 15 lat temu jest wielka ponad 14 m a jesienią spada ogrom liści sąsiedzi są wściekli ...

  3. Dodał: Agnieszka, Tytuł: Metasekwoja

    Coś dzieje się z moją metasekwoją ,w zeszłym roku była przepiękna zachwycała oko ,a w tym jest jakaś taka niedorozwinieta.Gdzie nigdzie wypuściła igiełki , a na reszcie gałązek tak jakby się nie rozwinęły do konca, czubek suchy.Czy ktoś wie co się dzieje ?

  4. Dodał: Irena, Tytuł: Metasekwoja

    Mam jest piękna ,nie rośnie w górę raczej się rozgałęzia ale i tak jest śliczna

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie