Świerk kłujący (Świerk srebrny) - Picea pungens

Świerk kłujący (Świerk srebrny) - Picea pungens

1 komentarzy

Świerk srebrny należy do najbardziej popularnych świerków, powszechnie wykorzystywanych przy aranżacji terenów zielonych. Bardzo podobny do świerka pospolitego, ale różniący się m.in. barwą igieł, które są srebrzyste, stąd potoczna nazwa świerka.
   
Świerk kłujący zaliczany jest do rodzaju Abies, obejmującego kilkadziesiąt gatunków drzew iglastych, występujących w chłodniejszych strefach klimatycznych półkuli północnej. Tak jak wszystkie świerki zaliczany jest do rodziny sosnowatych (Pinaceae).

Poza świerkiem srebrnym na uwagę zasługują także:

    Picea abies- Świerk pospolity
    Picea orientalis- Świerk kaukaski
    Picea mariana- Świerk czarny
    Picea glauca- Świerk biały
    Picea breweriana – Świerk Brewera
    Picea omorika – Świerk serbski
    Picea obovata- Świerk syberyjski
    Picea sitchensis- Świerk sitkajski

Pokrój

Majestatyczne drzewo, charakteryzujące się stożkowatym pokrojem. W naszym klimacie osiąga zazwyczaj do około 20 m wysokości, natomiast w swoich ojczystych stronach sięga 30- 40 m i więcej. Charakteryzuje się bardzo regularnym pokrojem. Gałęzie w okółkach z zachowaniem piętrowości, rozpostarte pod kątem prostym.


Czy wiesz że …

 

Świerk kłujący dożywa zazwyczaj do około 300 lat, jednak wybrane okazy dożywają nawet do 800 lat.

Kora

Korowina brązowawoszara w starszym wieku głęboko bruzdowana.

Korzenie

W przeciwieństwie do świerka pospolitego, charakteryzuje się głębszym systemem korzeniowym, dlatego też nie jest tak narażony na ujemne skutki suszy. 

Pędy

Młode pędy brązowawe.

Liście

Igły świerka kłującego, jak sama nazwa wskazuje są sztywne i kłujące. Osiągają nawet do 3 cm długości, ustawione promieniście, barwy zielonoszarej, niebieskawej do srebrzystej. Bardzo dekoracyjne.

 

Świerk kłujący

Świerk kłujący

Kwiaty

Świerk kłujący jest przykładem rośliny jednopiennej, a więc na jednym drzewie znajdują się kwiaty męskie oraz żeńskie. Te pierwsze w odcieniach brązu i żółci, a drugie w szczytowej partii drzewa, różowawe.

Szyszka

Po dojrzeniu jasnobrązowe, wcześniej bardziej zielone. Cylindryczne, dochodzące do około 10 cm długości. Szyszki świerka kłującego pokryte są żywicą.

Występowanie

Naturalne stanowiska świerka srebrnego występują w Ameryce Północnej m.in. w Górach Skalistych.

Świerk srebrny

Świerk srebrny

Wymagania

Abies pungens nie jest aż tak wymagającym gatunkiem jak świerk pospolity, poza tym wykazuje wysoką tolerancyjność.

W uprawie przede wszystkim należy zapewnić mu słoneczne stanowisko, na zacienionym będzie gubił igły. Trochę głębszy system korzeniowy sprawia, że jest bardziej od świerka pospolitego odporny na suszę.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Gość, Tytuł: Błąd rzeczowy

    Przede wszystkim jodła i świerk to dwa różne rodzaje... Czemu autor tego w ogóle nie sprawdził, skoro chce pisać o systematyce?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także