Jodła kalifornijska ( jodła jednobarwna ) Abies concolor

Jodła kalifornijska ( jodła jednobarwna ) Abies concolor

1 komentarzy

Rodzina sosnowate– Pinaceae
Gatunek- Abies concolor
Rodzaj jodła – AbiesKilka uwag o rodzaju

Rodzaj Abies reprezentują przede wszystkim bardzo wysokie, zimozielone drzewa iglaste. Ich wysokość może dochodzić nawet do 100 m wysokości. Abies skupia około 50 gatunków bardzo dekoracyjnych drzew. Preferują one chłodniejszy i bardziej wilgotny klimat, stąd też spotykane są głownie w strefie umiarkowanej półkuli północnej.

Jodły to malownicze drzewa, w młodym wieku charakteryzujące się stożkowatą koroną, która u starszych drzew staje się bardziej cylindryczna i zaokrąglona. Nie posiadają krótkopędów oraz posiadają pojedynczo osadzone, spłaszczone igły. Barwa igieł zróżnicowana, zależnie od gatunku  zielone, zielonoszare, srebrzyste bądź niebieskawe. Sterczące szyszki rozsypują się na drzewie, a pozostałością po nich są tzw. trzpienie. Kolejną cechą charakterystyczną jest to, że drewno nie wytwarza żywicy, zawiera jedynie pęcherzyki żywiczne.

Są to drzewa wymagające, najlepiej rosnące w wilgotnym klimacie, na świeżych, żyznych oraz wilgotnych glebach. Zanieczyszczenia, wysokie wahania temperatury bardzo negatywnie wpływają na rozwój drzew, często powodując ich obumieranie.

W Polsce jedynym gatunkiem naturalnie występującym jest jodła pospolita- Abies alba.

Ogrodnicy cenią sobie te wyjątkowe, zimozielone drzewa, które w odmianach bardzo często trafiają do naszych ogrodów. Szczególnie pięknie prezentują się jako soliter , zwłaszcza w bliskim towarzystwie zbiornika wodnego, który dobroczynnie wpływa na prawidłowy rozwój rośliny. 

 
Pokrój

Należąca do rodziny sosnowatych  jodła kalifornijska- Abies concolor  to bardzo malowniczy gatunek i zdecydowanie mniej wymagający od rodzimej Abies alba. Warta szerszego rozpowszechnienia w naszym ojczystym krajobrazie. Drzewo charakteryzuje się stożkowatą, bardzo gęstą koroną, z zaokrąglonym wierzchołkiem. Na otwartej przestrzeni ugałęzione do samej ziemi. Jej wysokość w naszym klimacie sięga do około 25 m, a w swoich ojczystych stronach Abies concolor osiąga nawet do 40- 50 m wysokości. Średnica pnia zazwyczaj do około jednego metra. Te długowieczne drzewa mogą przeżyć nawet do 400 lat.

Kora

Abies concolor charakteryzuje się gładką oraz popielatoszarą korą z pęcherzykami żywicy. Stare drzewa odznaczają się grubą i podłużnie spękaną korą.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Maria, Tytuł: Jodła kalifornijska

    Moja ma 30 lat! Piękne drzewo/rosło powoli/jej zapach jest wyjątkowy!

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: