Jodła kaukaska - Abies nordmanniana

Jodła kaukaska - Abies nordmanniana

Skomentuj artykuł

Rodzina sosnowate– Pinaceae
Gatunek- Abies nordmanniana
Rodzaj jodła – Abies

Kilka uwag o rodzaju   
   

Rodzaj Abies jest dość liczny i obejmuje około  50 gatunków zimozielonych drzew, występujących na półkuli północnej. Występują w strefie chłodnej oraz umiarkowanej. Są to bardzo dekoracyjne drzewa, osiągające pokaźne rozmiary (za wyjątkiem jodły koreańskiej), nawet do 100 m wysokości. W młodym wieku korona drzew typowo stożkowata, a w późniejszych latach bardziej cylindryczna i zaokrąglona. Konary ustawione w okółkach. Cechą charakterystyczną jodeł jest brak krótkopędów oraz pojedynczo osadzone, spłaszczone igły. Igły mogą występować w barwie zielonej, zielonoszarej, srebrzystej czy też niebieskawej z dwoma paskami na spodzie. Do pędu przytwierdzone są przy pomocy, charakterystycznej przylgowatej stopki. Sterczące szyszki nie opadają tylko rozsypują się, a na gałęziach pozostają sterczące tzw. trzpienie. Drewno nie wytwarza żywicy, zawiera jedynie pęcherzyki żywiczne. Jodły należą do bardziej wymagających roślin, które źle znoszą zanieczyszczenia powietrza. Preferują wilgotny klimat i świeże oraz wilgotne gleby. Nie tolerują upałów i suszy.

   

W Polsce naturalnie występującym gatunkiem jodły jest

•    Jodła pospolita (Abies alba)
   

Jodły to malownicze drzewa, które warto zaprosić do ogrodu, zwłaszcza w formie licznych odmian. Sprawdzą się jako solitery, szczególnie przy zbiornikach wodnych.
Pokrój
   

Abies nordmanniana jest gatunkiem bardzo podobnym do jodły pospolitej.   Przybiera formę bardzo wysokiego drzewa, osiągającego w swoich ojczystych stronach nawet 60 m wysokości. W naszym klimacie osiąga niższe rozmiary do około 30- 40 m wysokości. Średnica pnia może dochodzić nawet do 2 m. Korona szeroka, regularna, stożkowata i bardzo gęsta. Gałęzie w regularnych okółkach, lekko zwisające.

Kora
   

Szara , w młodym wieku gładka, z wiekiem bardziej spękana.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: