Jodła kalifornijska ( jodła jednobarwna ) Abies concolor

Jodła kalifornijska ( jodła jednobarwna ) Abies concolor

1 komentarzy

Korzenie

System korzeniowy rozbudowany i głęboki, dzięki czemu jodła jednobarwna opiera się nawet bardzo silnym wiatrom.

Pędy

Młode pędy grube, zazwyczaj nagie w odcieniach żółci i zieleni. 

Liście

Jodła jednobarwna charakteryzuje się długimi, tępymi bądź lekko zaostrzonymi (do 8 cm), grzebieniasto ułożonymi, szerokimi oraz szablasto wygiętymi igłami. Igły występują w barwie szarozielonej do sinoniebieskiej- w takiej samej barwie po obu stronach. Roztarte igły wydzielają bardzo wyrazisty, cytrynowy zapach.  Utrzymują się na drzewie nawet do 10 lat.

Jodła kalifornijska - pokrój

 

Jodła kalifornijska - pokrój

Kwiaty

Abies concolor jak wszystkie gatunki rodzaju Abies należy do drzew jednopiennych, a więc na jednym drzewie pojawiają się zarówno kwiaty męskie jak i żeńskie. Kwiaty męskie bardziej czerwone, a żeńskie bardziej żółte. Kwitnie w maju.

Szyszka

Szyszki cylindryczne, na wierzchołku lekko zwężone, osiągające do około 14 cm długości. Warto zaznaczyć, że szyszki nie charakteryzują się wystającymi łuskami okrywowymi oraz przed dojrzeniem są barwy zielonkawej do fioletowej, a po dojrzeniu jasnobrązowe.     

Występowanie

Gatunek naturalnie występuje w południowo zachodniej części Ameryki Północnej, gdzie porasta obszary nawet do wysokości 3500 m n.p.m

Wymagania

Jodła kalifornijska w przeciwieństwie do większości jodeł nie jest wymagająca i doskonale sobie radzi w zróżnicowanym środowisku. Jodłę warto sadzić na otwartych oraz słonecznych stanowiskach, gdzie zyskuje bardziej regularny pokrój. Abies concolor  preferuje stanowiska słoneczne, a podłoże żyzne i głębokie. Warto zapewnić jej podłoże alkaliczne do lekko kwaśnego. Radzi sobie także na podłożu bardziej piaszczystym i ubogim Od pozostałych gatunków bardziej odporna na zanieczyszczenia powietrza, suszę i mrozy, dzięki czemu może być powszechnie stosowana przy aranżacji miejskich terenów zielonych. W bardzo surowe zimy igły mogą przemarzać, ale drzewo szybko się regeneruje.

Jodła kalifornijska - igły

 

Jodła kalifornijska - igły

Zastosowanie

Sprowadzona do Europy w XIX w Abies concolor bardzo szybko znalazła uznanie i stała się powszechnie spotykanym drzewem ozdobnym otaczającego nas krajobrazu. Doskonała do urozmaicenia nasadzeń w parkach, większych ogrodach, zieleńcach. Dobrze prezentuje się zarówno jako soliter oraz  w grupie. Dzięki dużej tolerancyjności powinna być częściej wykorzystywana przy aranżacji terenów zielonych. 
   

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Maria, Tytuł: Jodła kalifornijska

    Moja ma 30 lat! Piękne drzewo/rosło powoli/jej zapach jest wyjątkowy!

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: