Wiąz polny ( wiąz pospolity ) Ulmus minor

Wiąz polny ( wiąz pospolity ) Ulmus minor

1 komentarzy

Rodzina wiązowate– Ulmaceae
Gatunek- Ulmus minor
Rodzaj topola – Populus

Kilka uwag o rodzaju
   

Wiązy to piękne i majestatyczne drzewa zaliczane do rodzaju Ulmus. Nie jest on liczy i obejmuje około 20 gatunków drzew, rzadziej krzewów, występujących w umiarkowanej strefie półkuli północnej ( Ameryka Północna, Europa, Azja). Gatunki najczęściej charakteryzują się sezonowym ulistnieniem. Liście skrętolegle ustawione, podwójnie piłkowane, z charakterystycznym brakiem symetryczności u nasady blaszki liściowej. Kwiaty obupłciowe bądź poligamiczne, zebrane najczęściej w pęczki i grona. Pojawiają się jeszcze przed rozwojem liści. Owocem jest orzeszek, otoczony okrągławym skrzydełkiem.
   

Rodzaj  bardziej wymagający jeżeli chodzi o podłoże oraz poziom wilgotności. Naturalne siedliska Ulmus obejmują przede wszystkim wilgotne i żyzne tereny nad brzegami rzek. Nie tworzą licznych skupisk, najczęściej występują pojedynczo bądź w niewielkich grupach.  Radzą sobie na stanowisku półcienistym. Wiązy należały niegdyś do jednych z najbardziej popularnych drzew europejskiego krajobrazu. Ładny pokrój, zazwyczaj długa żywotność oraz dość szybki wzrost sprawił, że były powszechnie sadzone w parkach oraz stosowane jako drzewa przydrożne. W XX wieku zostały zdziesiątkowane przez holenderską chorobę wiązów i straciły na znaczeniu .

W Polsce występują trzy rodzime gatunki wiązu: wiąz polny, wiąz szypułkowy i wiąz górski. Najczęściej spotykany jest wiąz szypułkowy, następnie górski, a rzadziej wiąz polny.      

Pokrój
   

Ulmus mionor  to okazałe drzewo jakie możemy spotkać w polskim krajobrazie. Zazwyczaj o jednym i grubym pniu oraz wysoko sklepionej, luźnej koronie. Gatunek częściej od pozostałych gatunków rodzimych, przybiera formy krzaczaste. Osiąga nawet do 30 m wysokości.

Kora
   

Korowina w barwie szarej do brązowoszarej, tafelkowato, podłużnie i płytko spękana.

Korzenie
   

System korzeniowy wiązu pospolitego  jest głęboki, dobrze rozgałęziony, zabezpieczający drzewo przed powaleniem, nawet podczas silnych wiatrów. Gatunek wytwarza liczne odrośla korzeniowe, które bardzo często, tworzą gęste zarośla wokół drzewa.

wiąz polny

 

Wiąz polny

Pędy
   

Pędy drobne, delikatne i długie o zielonkawym zabarwieniu, często zwisające. 

Pąki
   

Pączki drobne, brunatne o jajowatym kształcie oraz biało orzęsionych brzegach łusek.
 

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Honorata, Tytuł: wiąz polny nie jest brzostem!

    Niestety brzostem to nazywany jest wiąz górski. Wiąz polny inaczej nazywany jest wiązem pospolitym.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także