Wiąz polny ( wiąz pospolity ) Ulmus minor

Wiąz polny ( wiąz pospolity ) Ulmus minor

1 komentarzy

Liście
   

Ulmus minor charakteryzuje się zmiennością liści, które zazwyczaj są podłużne, eliptyczne do 10 cm długości o wydłużonym wierzchołku. Blaszka liściowa jest podwójnie piłkowana u nasady asymetryczna, z wierzchu ciemnozielona i błyszcząca, a od spodu jaśniejsza, z nielicznymi kępkami włosków w kątach nerwów.  Ogonek liściowy dłuższy niż u pozostałych gatunków rodzaju, występujących w Polsce i osiąga do 1,5  cm. W okresie jesiennym liście długo zielone, z czasem żółknące i opadające na okres zimy.

Wiąz polny - liście

 

Wiąz polny - liście

Kwiaty
   

Kwiaty zebrane  w liczne, prawie siedzące pęczki, ukazują się już w marcu jeszcze przed rozwojem liści. Składają się z 4 pręcików o rdzawych pylnikach i białych znamionach.


Owoce
   

Owoc wiązu polnego przybiera formę jajowatego bądź eliptycznego, nieorzęsionego skrzydlaka, złożonego z orzeszka i błoniastego skrzydełka, osiągającego do 2 cm długości. Cechą charakterystyczną wiązu polnego jest fakt, że orzeszek znajduje się w pobliżu wycięcia na szczycie.  Gatunek owocuje wcześniej niż wiąz górski- na otwartej przestrzeni nawet po kilkunastu latach, a w zwartym drzewostanie po 30 latach. Owoce pojawiają się licznie jeszcze przed rozwojem liści, w kwietniu, a dojrzewają i opadają w maju.

Występowanie

   

Ulmus minor  występuje prawie w całej Europie oraz Azji Zachodniej, na Kaukazie, a nawet w Afryce Północnej. W Polsce przede wszystkim na terenach nizinnych aczkolwiek jest gatunkiem rzadziej spotykanym niż pozostałe rodzime gatunki. Stanowi mniej liczną domieszkę lasów mieszanych oraz element drzewostanu otwartego krajobrazu.

Wiąz polny - owoce

 

Wiąz polny - owoce

Wymagania
   

Ulmus minor  jest bardzo tolerancyjnym reprezentantem rodzaju Ulmus i dobrze sobie radzi w zróżnicowanych warunkach. Poradzi sobie na stanowisku suchym do wilgotnego, preferując podłoże wapienne, głębokie i bardzo żyzne. Znosi zacienienie oraz  woli łagodniejszy i cieplejszy klimat, stąd też bardziej pospolity na trenach nizinnych. Wiąz polny jest najbardziej odpornym na zanieczyszczenia gatunkiem rodzimym rodzaju.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Honorata, Tytuł: wiąz polny nie jest brzostem!

    Niestety brzostem to nazywany jest wiąz górski. Wiąz polny inaczej nazywany jest wiązem pospolitym.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także