Sposób na ślimaki

Sposób na ślimaki

16 komentarzy

Ślimaki mogą stanowić poważny problem, gdyż są to prawdopodobnie najbardziej żarłoczne szkodniki w naszych ogrodach. Mogą powodować dość duże spustoszenie, szczególnie na grządkach z młodymi roślinami. Zwykle ciężko jest dostrzec ich obecność, ponieważ pogodne dni spędzają w ukryciu, a żerują w nocy. Pozostawiają po sobie uszkodzone rośliny i ślady szybko wysychającego śluzu. Wygryzają w liściach dziury, niekiedy pozostawiając same łodygi. Żywią się wieloma gatunkami warzyw i kwiatów, a także roślinami jagodowymi, ziołami, a nawet trawą. Uszkadzają liście, łodygi, owoce, kwiaty, jak również korzenie, cebule i bulwy.

W ogrodach pojawiają się zarówno ślimaki ze skorupkami, jak i nagie. Szczególnie inwazyjne są te drugie, ponieważ wyrządzają największe szkody, są bardzo żarłoczne i szybko się rozprzestrzeniają. Ślimaki skorupkowe namnażają się znacznie wolniej, jednak i one nie wzgardzą wieloma przysmakami. Znanych jest wiele sposobów zwalczania tych szkodników. Mają one na celu ograniczenie ich liczebności i zapobiegnięcie szkodom wyrządzanym przez nie w ogrodach.

Zabiegi agrotechniczne

Ulubionym siedliskiem ślimaków są miejsca zacienione i wilgotne, w których mogą się ukryć. Aby je wypłoszyć, należy systematycznie wykaszać zarośla i trawniki, usuwać chwasty na rabatach, nie zapominając o terenie wokół działki. Resztki roślinne powinny być niezwłocznie grabione, nie można dopuszczać do ich gnicia, gdyż jest to doskonałe miejsce do rozwoju ślimaków. Usuwamy również sterty gałęzi, desek, kamieni i gruzu, które mogą stanowić doskonałą kryjówkę. Jeśli ślimaki na naszej działce występują bardzo licznie, to powinniśmy zastanowić się nad likwidacją kompostownika, gdyż panują w nim idealne warunki do bytowania i składania jaj. Zaleca się też częste przekopywanie, motyczenie, grabienie i ugniatanie gleby, powinno się to robić w ciepły i słoneczny dzień. W ten sposób niszczymy dorosłe ślimaki, wyrzucamy na powierzchnię ziemi jaj i młode osobniki, gdzie szybko wysychają na słońcu.

BROS Snacol – skutecznie zwalcza ślimaki

BROS Snacol – skutecznie zwalcza ślimaki

Bariery

Jednym ze sposobów ochrony rabaty lub pojedynczej rośliny przed ślimakami jest rozmieszczenie wokół nich barier, przez które nie będą mogły się przedostać. Mogą to być pasy 20 cm szerokości, usypane z trocin, kory, plew zbóż czy igieł sosny. Możemy użyć również gruboziarnistego piasku, żwiru, grysy, mączki dolomitowej i ceglanej oraz popiołu. Metoda ta jest skuteczna dopóki przeszkody pozostają suche. Starym i sprawdzonym sposobem jest posypywanie wieczorem ścieżek i ziemi wokół roślin niegaszonym wapnem lub superfosfatem. Substancje te powodują odwodnienie ślimaków i ich śmierć. Jest to metoda dość drastyczna należy też uważać, aby nie posypać wapnem roślin. Grządki i rabaty kwiatowe możemy otoczyć obrzeżami z miedzi. Metal ten skutecznie zniechęca szkodniki.

Sposób na ślimaki

Sposób na ślimaki

Dobór roślin

Warto tez zwrócić uwagę na rośliny, jakie sadzimy w naszym ogródku. Powinniśmy unikać tych, które są przysmakiem ślimaków. Szczególnie chętnie jedzone są warzywa kapustne, buraki ćwikłowe, marchew oraz sałatę. Z roślin sadowniczych chętnie wybierają maliny, truskawki i poziomki. Lubiane przez nie jest również wiele roślin ozdobnych, w tym aksamitka, astry chińskie, cynie, dalie, lilie, nasturcje i funkie, podgryzają też cebulki tulipanów. Niektóre rośliny mogą nam pomóc odstraszyć mięczaki. Należy do nich mydlnica lekarska, macierzanka i majeranek. W ogrodowe rabaty warto wkomponować  bylice piołun, rumianek, cząber ogrodowy, gorczycę, cebulę, czosnek, szałwię, hyzop, tymianek, nachyłek, krwawnik, krokosomię i przywrotnik. Rośliny te zniechęcą ślimaki do żerowania na rabatach czy grządkach. Coraz częściej w centrach ogrodniczych można kupić rośliny, które są mniej atrakcyjne dla ślimaków, odporne odmiany kapusty czerwonej, niepachnące aksamitki i funkie o znacznie grubszych liściach.

Sposób na ślimaki

Sposób na ślimaki

Pułapki

Najprostszym sposobem pozbywania się ślimaków jest ich ręczne zbieranie i wyroszenie w miejsca oddalone od naszego ogrodu lub niszczenie. Jednak dla właścicieli większych ogrodów może być to bardzo pracochłonne. W takich wypadków warto zastosować pułapki. Do tego celu możemy wykorzystać ich naturalne skłonności do chronienia się w wilgotnych i zacienionych miejscach oraz ogromny apetyt. Najprościej jest ułożyć na wcześniej zwilżone podłoże deski, dachówki, podstawki do doniczek ułożone do góry dnem lub po prostu duże liście łopianu czy kapusty. Dodatkowo możemy użyć przynęty jak licie roślin kapustnych, marchew, ziemniaki, buraki czy sałata.  Ślimaki z chęcią będą gromadzić się w takich miejscach. Przynętę wykładamy wieczorem, a rano będziemy mogli przejrzeć wszystkie pułapki, zebrać dużą ilość szkodników i usunąć z ogrodu. Można też wkopać w ziemię dość głęboki pojemnik, wypełniamy go piwem, za którym ślimaki przepadają. Płynu powinno być sporo, gdyż szkodniki powinny się w nim podtopić.

Sposób na ślimaki

Sposób na ślimaki

Wrogowie naturalni

W walce ze ślimakami mogą nam pomóc ich wrogowie naturalni. Są to nie tylko ptaki i drobne gryzonie, jak jeże, ryjówki i krety, a także gady oraz płazy. Groźne dla ślimaków są również drapieżne owady, szczególnie chrząszcze i muchówki. Należy nie tylko chronić te pożyteczne zwierzęta, ale zapewniać odpowiednie warunki do życia w naszym ogrodzie. Powinniśmy zadbać o budki lęgowe, zapewnić im schronienie w postaci gęstych krzewów lub żywopłotu. Kępa pokrzyw w rogu ogrodu przyciągnie do niego pożyteczne owady.

W sprzedaży dostępny jest preparat Nemaslug zawierający pasożytnicze nicienie. Występuje on w formie oprysku lub proszku, który mieszamy z ziemią. Ważne jest, aby przez najbliższy tydzień podłoże było stale wilgotne, gdyż pasożyty są wrażliwe na suszę. Zaatakowane mięczaki szybko giną, a nicienie stale się namnażają. Preparat ten jest bezpieczny dla ludzi i zwierząt, nadaje się do zwalczania różnych gatunków ślimaków.

Preparaty naturalne

Dobre skutki daje ściółkowanie ziemi liśćmi narecznicy samczej, której zapach odstrasza ślimaki. Poleca się również opryskiwanie zaatakowanych roślin gnojówką z bylicy piołun lub orlicy pospolitej. Przygotowuje się ją ze świeżo zebranych roślin, które zalewamy wodą i mieszamy co trzy dni. Mieszanka będzie gotowa po upływie miesiąca, gdy wszystko dobrze przefermentuje. Możemy również przygotować odwar z papryki. Potrzebny będzie do tego 1 kg świeżych owoców oraz 10 l wody, wszystko gotujemy przez godzinę. Odstawiamy na 48 godzin, następnie dokładnie przecieramy i przecedzamy. Gotowym preparatem opryskujemy rośliny.


Preparaty chemiczne

Środki chemiczne powinny być ostatecznością, gdyż większość z nich jest silnie toksyczna. Nie są obojętne dla człowieka i zwierząt, w tym również dla organizmów pożytecznych. Podczas ich stosowania należy zachować dużą ostrożność oraz dawkować je z umiarem, zawsze zgodnie z zaleceniami na etykiecie. Jeśli jednak populacja ślimaków jest bardzo liczna i w żaden sposób nie możemy jej ograniczyć, możemy sięgnąć po gotowe preparaty jak Glanzit, Snacol, Ślimakol, czy Mesurol, Alimax. Najlepiej stosować je późnym południem lub wieczorem, zanim szkodniki opuszczą swe kryjówki. Rozsypujemy je pomiędzy roślinami, trzeba uważać, by nie posypać samych roślin. Większość środków nie jest odporna na deszcz i po opadach lub podlaniu roślin niezbędna będzie ponowna aplikacja.

Nie ma jednego skutecznego sposobu na ślimaki. Najlepsze wyniki w walce z nimi uzyskamy stosując kilka metod naraz. Zastosowanie się do nich pozwoli na znaczne ograniczenie liczebności populacji i zachowanie jej na nikim poziomie. Ślimaki będą się nadmiernie rozmnażać, a w efekcie nie będą dużym zagrożeniem dla roślin.

Autor: Justyna Przasnyska

czytaj dalej...

16 komentarzy

  1. Dodał: lena, Tytuł: ślimaki

    Tylko solą można zwalczyć !!!

  2. Dodał: Dusia, Tytuł: Poddaję się !

    Mieszkam w domku pod lasem,cienie,paprocie, drzewa mają gdzie się ukryć,wszystkie metody zawiodły.

  3. Dodał: edek, Tytuł: saperka jako naturalna metoda?

    Mam jeszcze jedną metodę naturalną-malutka saperka- i ciach na pół,i ciach, zatłukłem tak 348 na drugi dzień było jeszcze więcej! Pójdę chyba po jakiś środek chemiczny-bo okazuje się że to"walka z wiatrakami"

  4. Dodał: bajbus, Tytuł: walka z wiatrakami....

    To jest jak "walka z wiatrakami"..... od 40 lat uprawiam działkę i myślę, że trzeba nauczyć się z nimi żyć - to jest najlepsza metoda.

  5. Dodał: VENOM, Tytuł: obrzeża z miedzi

    takie obrzeża to by dlugo sie nie nabyły. Zbieracze złomu juz by sie nimi zajęli.

  6. Dodał: , Tytuł: mdr

    Chemia w ogrodzie to wyjątkowa głupota

  7. Dodał: Anna, Tytuł: metoda na slimaki

    Jak juz wczesniej ktos wspomnial swietna metoda na slimaki jest posypanie ich sola, bo je rozpuszcza wiec, juz drugi raz tego samego nie spotkamy, a poza tym, mysle ze sol bedzie najtanszym srodkiem

  8. Dodał: Anna, Tytuł: Przeciw ślimakom

    przeciw ślimakom skuteczne jest wysypywanie na grządkę ( lub wylewanie) fusów z kawy. U mnie metoda okazała się 100% skuteczna ale też mam na działce miejsca gdzie mi nie przeszkadzają

  9. Dodał: Heniutka , Tytuł: ślimaki

    "Maria" ma rację,zostawmy to naturze...

  10. Dodał: Maria, Tytuł: To wszystko nie takie proste

    Kiedy czytam porady dotyczące szkodników, odnoszę wrażenie, że na nic wszystkie prace o ekologicznych zasadach uprawiania ogrodów, najlepiej wszystko truć i mordować, a ogródek nieustannie czyścić i szorować, aż będzie wyglądał jak przytulne mieszkanko w bloku. Szanowna Autorko, usuwać wszystkie liście, zlikwidować kompostownik? A czy w liściach nie kryją się czasem pożyteczne owady, jak choćby biedronki, albo polecane przez Panią jeże? O pożytkach z kompostownika już mi się nawet nie chce pisać... A co do kretów wymienionych tu jako pożyteczne, bo zwalczające ślimaki, to pewnie kawałek dalej na stronie znajdują się porady, jakimi środkami truć te wstrętne kreciska, które robią tak nieestetyczne kopce na wypieszczonych trawnikach. I podejrzewam, że po to są te porady, żeby mogli zarobić producenci najróżniejszych preparatów anty i pro. Też mam ślimaki, które upodobały sobie niektóre pnącza, jednak przestałam dawno się tym przejmować. Po pewnym czasie przekonałam się, że bez gwałtownych ingerencji człowieka i upierania się przy nieodpornych i niedostosowanych do naszych warunków roślin, ogród zaczyna sobie sam radzić. Kiedy szczególnie "obrodzą" ślimaki, pojawiają się drozdy i robią z nimi porządek. Przychodzą jeże, a nawet zaskroniec, który znalazł sobie miejsce w kompostowniku między drzewami. Co tam pisać, ogród nie ma być wieczną troską, tylko źródłem przyjemności i okazją do odkrywania niezwykłych relacji między wszystkimi istotami, które w nim goszczą!

  11. Dodał: falko123, Tytuł: slimaki

    my na slimaki uzywany soli wystarczy szczypta po kilku minutach slimak sie rozpusci najlepiej posypać po głowie

  12. Dodał: anka2332, Tytuł: ślimaki

    ja tez je tępię!!!! niebieskimi granulkami i Wam zyczę powodzenia

  13. Dodał: kobieta, Tytuł: jak wyżej

    tępić i jeszcze raz tępić, są poważnym zagrożeniem dla roślin!!!!!!!!!!

  14. Dodał: ROMAN, Tytuł: ŚLIMAKI

    ŁAPAĆ ILE SIĘ DA I W DROGĘ DO FRANCJI

  15. Dodał: Teresa, Tytuł: Ślimaki te nagusy.

    Przeczytałam Twój komentarz i pomyślałam że u mnie jest to samo codziennie zbieram i już nie powiem co robiłam, ale wystarczy trochę deszczu i znowu jest ich pełno one rozmnażają się jak grzyby po deszczu. Jestem ciekawa czy kupiłaś jakiś preparat i czy jest skuteczny. Pozdrawiam.

  16. Dodał: Ewela Soszka, Tytuł: Są okropne

    w ogrodzie ślimaków mam pełno ale to dlatego, że gleba jest bardzo wilgotna. Ogródek mam mały więc wynosiłam je. Ale to się stało denerwujące gdy zauważyłam gdy po wynoszeniu ich powracają. Dziś idę kupić jakiś preparat na te okropieństwa.Mam nadzieję że to pomoże :)

Dodaj swój komentarz

Zobacz także