Majeranek uprawa, pielęgnacja i właściwości

Majeranek uprawa, pielęgnacja i właściwości

3 komentarzy

Majeranek ogrodowy zwany również lebiodką (Origanum Majorana) to niewielka krzewinka, której ojczyzną są rejony basenu Morza Śródziemnego. Zwykle dorasta do wysokości 40-60 cm., a jego sztywne, ciemne i cienkie pędy mocno się rozgałęziają. Majeranek posiada niewielkie, owalne liście koloru szarozielonego. Na pędzie wyrastają naprzeciwległymi parami, a ich powierzchnię pokrywa delikatny, szary meszek.

Zbiór i suszenie

Na przełomie czerwca i lipca, na końcach pędów rozwijają się maleńkie kwiaty, zebrane w niewielkie i bardzo zwarte główki kwiatostanowe. Mają kolor biały lub różowawy i nie posiadają walorów dekoracyjnych. Ich pojawienie się jest natomiast sygnałem do rozpoczęcia pierwszych zbiorów ziela.
Pędy ścina się wtedy na wysokości ok. 6-10 cm. nad ziemią i suszy w luźnych pęczkach, podwieszone do góry nogami w miejscu suchym, ciepłym i przewiewnym. Można je również rozkładać pojedynczymi warstwami na czystym papierze lub kartonie. Dość łatwo się zaparzają, dlatego ważne jest, aby nie były ułożone zbyt gęsto. Po wysuszeniu, liście oraz kwiatostany osmykuje się z twardych, sztywnych gałązek i przechowuje w szczelnie zamykanych pojemnikach.

W jednym sezonie można nawet trzykrotnie prowadzić zbiory majeranku, gdyż po ścięciu pędy szybko odrastają i już po kilku tygodniach ponownie nadają się do zbioru. W naszym klimacie nasiona dojrzewają jednak bardzo rzadko (przy dobrej pogodzie dopiero w październiku), dlatego zwykle musimy polegać na tych, dostępnych w handlu.



Walory przyprawowe

Majeranek ze względu na swój silny, korzenny smak oraz aromat, stał się cennym zielem przyprawowym. Zawarte w nim substancje (min.: olejki eteryczne, garbniki, rutyna) poprawiają trawienie oraz zapobiegają wzdęciom, dlatego chętnie wykorzystuje się go do przyprawiania tłustych i ciężkostrawnych potraw. Specyficzny aromat majeranku bardzo podnosi smak dań z grochu i fasoli oraz niektórych zup (np. grochówki, żurku). Suszone ziele jest też ważnym składnikiem pasztetów i kiełbas. Można nim również przyprawiać dania z drobiu (np. pieczone udka kurczaka) , tłuste pieczenie (np. wieprzowina, baranina), sosy i farsze mięsne.

Majeranek ogrodowy

Majeranek ogrodowy

Majeranek ogrodowy

Majeranek ogrodowy

Wymagania uprawowe

Ze względu na dość wysokie wymagania termiczne, majeranek w naszym kraju uprawia się zwykle z rozsady, tarkując jako roślinę jednoroczną. Nasiona wysiewa się w marcu do skrzynek lub ciepłego inspektu, a młode rośliny wysadza na miejsce stałe dopiero po wiosennych przymrozkach czyli po 15. V. Majeranek wymaga stanowiska ciepłego, słonecznego i osłoniętego od wiatru. Nie mniejsze oczekiwania ma również w stosunku do podłoża, które powinno być stosunkowo wilgotne, żyzne i próchnicze, a jednocześnie dość lekkie i przepuszczalne. Roślina jest wrażliwa na zalewanie, dlatego ciężkie, mokre i zbite gleby nie będą dla niej odpowiednie. Ważnym składnikiem podłoża jest również wapń, którego brak wpływa bardzo niekorzystnie na wzrost i rozwój krzaczków. Aby wiec doczekać się zadowalających zbiorów, glebę pod uprawę majeranku należy odpowiednio przygotować. Wczesną wiosną stanowisko powinno zostać głęboko przekopane i wzbogacone dobrze rozłożonym oraz zwapnowanym kompostem. Dalsze zabiegi pielęgnacyjne są nie mniej ważne, gdyż rośliny należy regularnie odchwaszczać, spulchniać wokół nich podłoże, a w razie potrzeby również podlewać.

Majeranek ogrodowy

Majeranek ogrodowy

Majeranek ogrodowy

Majeranek ogrodowy

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: Grusza, Tytuł: Majeranek i tymianek

    Majeranek i tymianek w jednym domu stali. Jeden na górze drugi na dole. Majeranek jest w złym humorze bo tymianek na górze ćwiczy gole. Następnej nocy... Majeranek ze złości się upił. i teraz tymiankowi przez wętylator zapach brzydki wrócił. jaki z tego morał? Majeranek i tymianek nie mogą być razem bo są dla opiekuna wielkim głazem.

  2. Dodał: Irena, Tytuł: Majeranek

    Dzisiaj jest drugi maj, a ja wyhodowany majeranek wysadziłam na grządkę. Co roku mam swój, zapach wysuszonego jest upajający, silny ,aromatyczny bez porównania z tym ze sklepu. Przycinam go dwu,albo trzykrotnie w ciągu okresu wegetacyjnego i suszę w domowych warunkach. Polecam bardzo

  3. Dodał: , Tytuł:

    Szanowni Państwo, kupowałbym u Państwa bardzo chętnie nasiona czy rośliny, ale chcecie Państwo, bym podawał swoje dane adresowe ( co jest zrozumiałe) bez żadnych zabezpieczeń, bez szyfrowania witryny internetowej, co mnie skutecznie zniechęca. To tak, jakbym wypisywał swoje personalia na tablicy ogłoszeń. Rozumiecie Państwo? Nimbus

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: