Kapusta czerwona

Kapusta czerwona

Skomentuj artykuł

Kapusta czerwona ( Brassica oleracea var. capitata f. alba) to jedna z form kapusty głowiastej powszechnie uprawianych przez człowieka. Jest nieco mniej popularna od swojej bliskiej krewnej, kapusty białej  (Brassica oleracea var. capitata f. alba), przez co rzadziej gości na naszych stołach. A to wielka szkoda, gdyż posiada nie mniej cennych i wartościowych składników odżywczych, a swoje szczególne zabarwienie zawdzięcza związkom, których kapusta biała już nie posiada.

Wartości odżywcze

Swój niecodzienny, fioletowo-czerwony kolor, zawdzięcza przede wszystkim antocyjanom czyli przeciwutleniaczom, mającym właściwości przeciwzapalne, ochronne oraz antynowotworowe. Zawiera również więcej niektórych witamin, jak choćby z grupy B oraz wit. C. Poza tym podobnie jak kapusta biała, jest bogata w szereg mikro i makroelementów (min. sód, potas, wapń, magnez, fosfor, żelazo) oraz wit. A i E, posiada również w swoim składzie kwas foliowy, flawonoidy (min. sulforafan) oraz wiele innych związków, cennych dla zdrowia człowieka. Przy całym swoim odżywczym dobrodziejstwie jest jednocześnie warzywem bardzo nisko kalorycznym, gdyż 100 g. to zaledwie ok. 40 kcal. Regularne spożywanie kapusty czerwonej, polecane jest przy osłabieniu organizmu oraz niskiej odporności. Jej sok podobnie jak kapusty białej, posiada silne właściwości przeciwzapalne, łagodząc obrzęki i potłuczenia, pomagając pozbyć się nadmiaru wody z organizmu oraz działając leczniczo przy owrzodzeniach układu pokarmowego. Aby jednak sok z kapusty miał szansę zadziałać, należy go pić regularnie przez co najmniej 2 tygodnie. Przez ten okres wystarczy spożywać szklankę soku dziennie (można go zmieszać z sokiem innych warzyw lub owoców), aby uzyskać odczuwalną poprawę stanu zdrowia.


Zastosowanie w kuchni

Zastosowanie czerwonej kapusty w kuchni, jest równie wszechstronne, co kapusty białej. Można ją bowiem gotować i podawać jako jarzynkę, użyć do przyrządzania gołąbków, a także spożywać na surowo w postaci sałatek oraz surówek, przy czym warto wiedzieć, że równie dobrze smakuje zarówno w wersji na ostro (np. z chrzanem) jak i na słodko (np. z rodzynkami, orzechami, jabłkami czy pomarańczami). Podobnie też jak kapustę białą, czerwoną można kisić oraz przygotować w postaci weków. Spotyka się też przepisy na bigos z tej właśnie kapusty. Oczywiście najłatwiej jest kupić gotową kapustę na targu lub stoisku warzywnym, ale znacznie lepiej będzie nam smakowała, kiedy sami ją wyhodujemy, choć nie jest to warzywo najprostsze w uprawie.

Kapusta czerwona

Kapusta czerwona

Kapusta czerwona

Kapusta czerwona

Wymagania uprawowe

Kapusta czerwona ma właściwie wymagania podobne do białej, ale jest od niej wytrzymalsza na niskie temperatury i wrażliwsza na niedobór wilgoci w podłożu. Oczekuje gleb niezbyt ciężkich, żyznych (najlepiej w I roku po oborniku) i wystarczająco wilgotnych, o odczynie obojętnym. Bezwzględnie wymaga też widnego stanowiska, inaczej może chorować, słabo rosnąć i tworzyć małe główki. Wprawdzie jest rośliną klimatu chłodniejszego i nie boi się niewielkich przymrozków (ok. -5°C), ale woli jednak gleby cieplejsze, co jest szczególnie istotne w przypadku odmian wczesnych. Jeśli zdecydujemy się na uzupełniające nawożenie mineralne (gdyż to warzywo dość żarłoczne), powinniśmy zwrócić uwagę na skład mieszanki i wybrać taką, w której znajduje się znacznie więcej potasu (wspomaga powstawanie czerwonego zabarwienia liści) niż azotu (wpływa na gorsze wybarwianie się liści).

Kapusty nigdy nie należy uprawiać na stanowiskach wcześniej zajętych przez inne warzywa kapustne (nawet przez 3-4 lata), gdyż grozi to rozprzestrzenieniem się groźnych chorób i szkodników tej grupy roślin. Najlepszym przedplonem są dla niej warzywa z rodziny motylkowych.

Kapusta czerwona

Kapusta czerwona

Kapusta czerwona

Kapusta czerwona

Wysiew i odmiany

Kapustę można niekiedy siać wprost do gruntu (terminy uzależnione od odmiany), ale znacznie częściej uprawia się ją z rozsady. W tym celu nasiona należy wysiać do skrzynek w III lub V, a po około miesiącu, kiedy siewki wydadzą kilka liści, można je już wysadzać do gruntu w rozstawie 40 x 50-60 cm. Młode sadzonki trzeba regularnie podlewać i odchwaszczać, a w razie zauważenia szkodników lub symptomów choroby, stosować odpowiednie preparaty do ich zwalczania. Należy jednak pamiętać, że o ile nasiona nie były zaprawione przeciwko chorobom przy zakupie, powinniśmy zrobić to samodzielnie, przy pomocy preparatów przeznaczonych do zaprawiania nasion. W przypadku kapusty jest to o tyle istotne, że gatunkowi zagraża szereg patogenów i szkodników, atakujących tą właśnie grupę roślin.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także