Hyzop - uprawa, pielęgnacja i zastosowanie

Hyzop - uprawa, pielęgnacja i zastosowanie

Skomentuj artykuł

Hyzop to rodzaj roślin liczący zaledwie 5 gatunków należących do rodziny jasnotowatych. W uprawie znaczenie ma jednak przede wszystkim jeden z nich - hyzop lekarski (Hyssopus officinalis). Właściwie nie ma on ściśle określonej ojczyzny, gdyż spotykany jest zarówno w Afryce Północnej jak i w Azji oraz Europie.

Charakterystyka ogólna

Jest wieloletnią, półzimozieloną rośliną, rosnącą w formie niewysokiej krzewinki (ok. 30-50 cm.), o małych, wąskich, ostro zakończonych, zielonych listkach, ułożonych luźno na sztywnych, cienkich, drewniejących pędach. Liście po potarciu wydzielają bardzo charakterystyczna woń, za którą odpowiedzialne są miedzy innymi olejki eteryczne zawarte w tkankach. Krzewinka zakwita na przełomie lipca i sierpnia, wydając na górnej części pędu niewielkie kwiaty, wyrastające po kilka w kącikach liści. Najczęściej są one barwy fioletowo-niebieskiej, ale zdarzają się też białe i różowe. Kwitnący kłos przypomina nieco kwiaty lawendy, tym bardziej, że występuje w podobnych kolorach. Wielką zaletą kwiatów hyzopu jest wytwarzanie bardzo atrakcyjnego dla pszczół nektaru, służącego do produkcji miodu.



Wymagania uprawowe

Hyzop nie ma wygórowanych wymagań co do gleby, o ile jest ona dość przewiewna, lekka i sucha. Powinna również posiadać odczyn zasadowy i zawierać sporo wapienia. Nieco większe oczekiwania ma natomiast w stosunku do stanowiska, gdyż nie toleruje cienia i najlepiej rośnie w pełnym słońcu. Rozmnaża się go stosunkowo łatwo, wysiewając nasiona wprost do gruntu (IV) lub przygotowując rozsadę w ciepłym inspekcie (II-III). Rośliny otrzymane z nasion, zaczynają kwitnienie dopiero w drugim roku uprawy, poczym kwitną już systematycznie każdego następnego roku. Jeśli posiadamy w ogrodzie krzaczki hyzopu, możemy również je dzielić, uzyskując w ten sposób nowe egzemplarze roślin.

Hyzop - uprawa, pielęgnacja i zastosowanie

Hyzop - uprawa, pielęgnacja i zastosowanie

Zastosowanie

Mimo iż hyzop jest dość niepozorny, posiada mnóstwo rozmaitych zastosowań i jest cenioną rośliną zarówno w ogrodzie jak i w kuchni oraz w zielarstwie.

Hyzop - uprawa, pielęgnacja i zastosowanie

Hyzop - uprawa, pielęgnacja i zastosowanie

W ogródku

Można uprawiać go na działce, jako ozdobną krzewinkę lub w pojemniku na słonecznym tarasie. Znakomicie nadaje się do posadzenia w ogródkach skalnych, gdyż panujące tam warunki bardzo mu odpowiadają. Sprawdza się też jako roślina obwódkowa, szczególnie, kiedy jest przycinany 2-3 razy w sezonie. Taki zabieg pobudza go do lepszego krzewienia się i rozrastania. Ścięte kwiaty po wysuszeniu znakomicie nadają się jako uzupełnienie kompozycji z suszonych kwiatów. Z powodu dużej zawartości olejków eterycznych, używa się go również jako składnika saszetek zapachowych.

Hyzop - uprawa, pielęgnacja i zastosowanie

Hyzop - uprawa, pielęgnacja i zastosowanie

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: