Szałwia lekarska - uprawa, właściwości

Szałwia lekarska - uprawa, właściwości

Skomentuj artykuł

Salvus po łacinie znaczy zdrowy. Od tego słowa pochodzi nazwa szałwii, jednego z najpopularniejszych ziół świata. Szałwia lekarska (Salvia officinalis) to bylina z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae), wywodząca się z krajów basenu Morza Śródziemnego. Jest półkrzewem wysokości do 70 – 100 cm, wykształcającym silny zdrewniały system korzeniowy. Łodygi są rozgałęzione, u podstawy zdrewniałe. Liście są długoogonkowe, lancetowate lub lancetowatojajowate, całobrzegie, o drobno ząbkowanych brzegach, pokryte kutnerem.

Kwiaty są dwuwargowe, barwy fioletowej, rzadziej różowe lub białe, wyrastają w kątach górnych liści. Szałwia kwitnie w maju i w czerwcu, od drugiego roku uprawy.

Owocem jest rozłupka rozpadająca się na 4 kuliste, gładkie, brązowe niełupki. Nasiona dojrzewają w lipcu i w sierpniu. Oprócz tego, że szałwia lekarska jest cenioną rośliną przyprawową i leczniczą, stanowi prawdziwą ozdobę przydomowego ogrodu.

Wymagania uprawowe

Szałwia lekarska najlepiej rośnie na stanowiskach ciepłych, osłoniętych od wiatru. Lubi ciepło, jednak ostre wiosenne słońce może ją spalić. Gleba musi być żyzna, przepuszczalna, z domieszką piasku, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Uprawa nie udaje się na glebach ubogich w wapń, ciężkich, zlewnych, podmokłych i jałowych.

Zakładanie plantacji

Plantację szałwii zakłada się z siewu nasion wprost do gruntu. Nasiona wysiewa się w kwietniu rzędowo co 30 cm, na głębokość 1-1,5 cm. Możliwa jest również uprawa z rozsady. Wówczas nasiona wysiewa się na rozsadniku lub w ciepłym pomieszczeniu na przełomie marca i kwietnia. Gotowa do sadzenia na miejsce stałe rozsada powstaje po 8-10 tygodniach. Rośliny w tej fazie powinny mieć wysokość ok. 10 cm.

 

Szałwia lekarska

 

Fot. Liście szałwii lekarskiej

Uprawę można zakładać również z sadzonek zielnych pobranych ze starszych okazów w okresie letnim lub przez podział dwu-,trzy-letnich roślin na wiosnę. W pierwszym roku uprawy szałwia lekarska wytwarza pędy zielne. Natomiast przejście z fazy wegetatywnej w generatywną, w naszych warunkach klimatycznych następuje w drugim roku uprawy.

Zabiegi pielęgnacyjne

Zabiegi pielęgnacyjne w uprawie szałwii lekarskiej obejmują zwalczanie chwastów, spulchnianie międzyrzędzi, nawożenie pogłówne i nawadnianie. Jesienią po ostatnim zbiorze, rośliny należy obredlić lub przykryć międzyrzędzia słomiastym obornikiem, aby zabezpieczyć je przed wymarzaniem. Na wiosnę rośliny należy przyciąć na wysokości 8-10 cm od powierzchni gleby. Gdy roślina zaczyna swój wzrost, usuwa się zwiędnięte części rośliny. 

 

Szałwia lekarska

 

Szałwia lekarska

Zbiór surowca

Surowcem wykorzystywanym do celów przyprawowych i fitofarmaceutycznych jest przede wszystkim liść szałwii lekarskiej, a poza tym również ziele. Zbiór powinien odbywać się przy słonecznej pogodzie, w godzinach porannych lub popołudniowych, przed ukazaniem się na roślinach pąków kwiatowych. Całe ziele ścina się 5 cm nad ziemią, dwa-trzy razy w ciągu roku. Zebrany surowiec suszy się w temperaturze nie przekraczającej 35 ºC.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie