Szałwia lekarska - uprawa, właściwości

Szałwia lekarska - uprawa, właściwości

Skomentuj artykuł

Skład chemiczny surowca

Liście szałwii lekarskiej zawierają w swym składzie olejek eteryczny (1,0 – 2,5%), flawonoidy – pochodne apigeniny i luteoliny – oraz duże ilości garbników katechinowych (do 8%). W skład olejku wchodzą liczne terpeny takie jak tujon (do 50%) oraz cyneol (do 15%), kamfora, a także gorzkie laktony diterpenowe (m. in. karnozol) oraz triterpeny (m. in. kwas oleanolowy, kwas ursolowy). Wielu autorów zwraca uwagę na toksyczne działanie tujonu, którego większe dawki mogą powodować objawy uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego.

 

Szałwia lekarska

 

Szałwia lekarska

Właściwości lecznicze

Dzięki obecności olejku eterycznego i karnozolu szałwia działa antyseptycznie, grzybobójczo i przeciwpotnie, a także hamuje laktację. Zawarte w niej garbniki działają natomiast ściągająco i przeciwzapalnie. Niektóre składniki olejku eterycznego, jak cyneol i borneol, a także karnozol, wykazują silne właściwości antybiotyczne.

Zastosowanie w lecznictwie

Wskazaniem do stosowania szałwii lekarskiej są zaburzenia układu trawienia oraz nadmierna potliwość. Po podaniu nalewki działanie przeciwpotne jest odczuwalne już po około 2-3 godzinach i może się utrzymywać nawet kilka dni. W przewodzie pokarmowym wyciągi z szałwii hamują wzrost saprofitycznej flory bakteryjnej, przeciwdziałają nadmiernej fermentacji jelitowej, ułatwiają trawienie pokarmów, działają wiatropędnie. Wyciągi wodne z szałwii stosuje się natomiast do płukania w stanach zapalnych błon śluzowych i nieżytach jamy ustnej, dziąseł i gardła. Poza tym również zewnętrznie w dolegliwościach skórnych, takich jak wypryski, otarcia naskórka, drobne skaleczenia. Szałwia wchodzi w skład mieszanek ziołowych przygotowywanych przez przemysł zielarski o nazwach: SEPTOSAN (stos. w stanach zapalnych jamy ustnej), PEKTOSAN (stos. w nieżytach górnych dróg oddechowych, TANNOSAN (stos. w przewlekłej biegunce).

Nalewka: 100 g liści zalać 500 ml 70% alkoholu lub czystej wódki i macerować przez 2 tygodnie (pijemy po 20-40 kropli w przypadkach nadmiernej potliwości i w zaburzeniach trawiennych)

Napar: 1 łyżeczkę rozdrobnionych liści zalać szklanką wrzątku i zaparzać pod przykryciem 10 min (pić 3 × dziennie po pół szklanki w zaburzeniach trawiennych; zewnętrznie do płukania jamy ustnej)

 

Szałwia lekarska

 

Szałwia lekarska

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie