Krwawnik pospolity - uprawa, działanie i zastosowanie

Krwawnik pospolity - uprawa, działanie i zastosowanie

Skomentuj artykuł

Krwawnik pospolity jest byliną lub krzewinką pochodzącą z rodziny astrowatych, która rośnie dziko w Europie, części Azji i Ameryki Północnej. W Polsce krwawnika można spotkać na polach, przydrożach, działkach lub w ogrodach. Przez wielu  krwawnik jest uważany za chwast, który zagłusza inne rośliny, chociaż bardziej wtajemniczeni uważają, że krwawnik ma zbawienne dla naszego zdrowia właściwości lecznicze. Mówi się, że krwawnik jest lekarstwem „na wszystko”, czego dowodem ma być łacińska nazwa krwawnika Achillea, pochodząca od mitycznego półboga Achillesa, który zwykł używać krwawnika do leczenia ran i dolegliwości. W rzeczywistości ziele często wykorzystuje się w medycynie naturalnej lub jako składnik syropów lub herbat ziołowych.

Opis i odmiany

Krwawnik pospolity jest rośliną, która osiąga maks. 1 m wysokości. Cechą charakterystyczną krwawnika jest wytwarzanie korzeni w postaci kłącza, które bardzo szybko się rozmnaża. Podłużna łodyga jest otoczoną rozetą pierzastych liści, natomiast na szczycie pędu wyrastają kwiatostany w kształcie baldachogrona o barwie przeważnie białej. Ze względu na oryginalny wygląd rośliny często się ją stosuje do ozdoby ogrodów. Odmiany ogrodowe krwawnika występują również w kolorach jasnoróżowym, ciemnoróżowym, karminowym i różowofiołkowym.Carnea” – kwiaty jaskrawo czerwone.
Sammetriese” – kwiaty intensywnie czerwone, kwitnie później niż pozostałe odmiany.
Fanal” – kwiaty jasnoczerwone.
Red Beauty” –  kwiaty różowoczerwone, nietypowy srebrzysty kolor liści.
Cerise Quinne” – kwiaty wiśniowe, jasnoczerwone.
Kelwayi” – kwiaty karminowoczerwone.

Krwawnik pospolity

Krwawnik pospolity

Krwawnik pospolity

Krwawnik pospolity

Uprawa

Krwawnik pospolity rośnie na prawie każdej glebie, jednak najlepsza jest gleba podpróchnicza i średnio wilgotna z drenażem. Jeżeli chodzi o miejsce uprawy, krwawnik preferuje stanowiska słoneczne lub w lekkim cieniu. Pamiętajmy, że karawanikowi należy zostawić dużo miejsca w ogrodzie, ponieważ jest to roślina bardzo ekspansywna, która z łatwością może zagłuszyć inne rośliny. Ze względu na szybkie rozrastanie krwawnika, w zasadzie nie trzeba jej sztucznie rozmnażać, chociaż jest to możliwe przez podział w kwietniu. Krwawnik kwitnie bardzo długo: od kwietnia do października. Aby przedłużyć kwitnienie, należy usunąć przekwitnięte kwiatostany. Zaletą rośliny jest łatwość dostosowania się do różnych warunków glebowych i atmosferycznych. Krwawnik dobrze znosi suszę, zanieczyszczenie powietrza i jest całkowicie mrozoodporny. Roślina zimuje w gruncie.

Krwawnik pospolity

Krwawnik pospolity

Krwawnik pospolity

Krwawnik pospolity

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie