Szałwia lekarska - uprawa, właściwości

Szałwia lekarska - uprawa, właściwości

Skomentuj artykuł

Zastosowanie w kosmetyce

Dzięki właściwościom dezynfekującym, ściągającym i przeciwzapalnym, olejek stosowany jest jako składnik past do zębów, płynów do płukania ust, dezodorantów, mydeł, szamponów. Wyciągi wodne polecane są do kąpieli i płukanek. Są też doskonałym środkiem do pielęgnacji włosów (dla brunetek), nadającym im bardziej wyrazisty kolor i połysk.

Szałwia lekarska w kuchni

Młode liście szałwii charakteryzują się specyficznym, silnym korzennym aromatem i gorzkawo- cierpkim smakiem. Są wspaniałą przyprawą zwłaszcza do tłustych mięs, wędlin i pasztetów, a także do sosów, ryb, twarogu, sałatek i kanapek. W rejonach północnych Włoch, w Szwajcarii, w południowych Niemczech znane są ciasteczka szałwiowe zwane myszkami. Są to świeże liście szałwii, maczane w cieście naleśnikowym i smażone na maśle.

Miód szałwiowy

Szałwia lekarska jest rośliną miododajną. Miód wytwarzany z tej rośliny jest bardzo aromatyczny i wysoko ceniony. Spożywanie miodu szałwiowego zalecane jest w chorobach układu pokarmowego, w stanach zapalnych oraz wrzodach żołądka i dwunastnicy.

Anna Jędrzejewska

źródła: Kohlmünzer S., Farmakognozja (2007)
    Senderski M., Prawie wszystko o ziołach
    Panacea-Leki ziołowe/3/2009
    Zioła dla zdrowia i urody. Praktyczny poradnik (wyd. Agora)

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie