Marchew zwyczajna - uprawa i pielęgnacja

Marchew zwyczajna - uprawa i pielęgnacja

3 komentarzy

Marchew zwyczajna to jedna z najpopularniejszych roślin, jakie można spotkać w prawie każdym ogrodzie warzywnym. Jest nie tylko smaczna, ale również pożywna i zdrowa. Dodatkowo znanych jest bardzo dużo jej odmian, dzięki czemu każdy z nas dobierze odpowiednią, przystosowaną do indywidualnych potrzeb i upodobań. Uprawa oraz pielęgnacja marchwi jest bardzo prosta, jednak nie wszyscy robią to tak jak należy, a bardzo często spotyka się technikę „na czuja”, czyli uprawa po prostu, bez zwracania uwagi na szczegóły. Aby uniknąć niektórych błędów, warto zapoznać się z wymaganiami oraz wskazówkami dotyczącymi uprawy oraz pielęgnacji marchwi zwyczajnej.

Marchew zwyczajna - opis rośliny

Częścią jadalną marchwi jest korzeń, który w zależności od odmiany może przyjmować różne kolory, ale w naszych ogrodach przeważnie jest pomarańczowy lub pomarańczowoczerwony. Z niego wychodzą dwu lub trzykrotnie pierzastosieczne liście. Marchew zwyczajna jest rośliną dwuletnią, o czym mało kto wie, gdyż w uprawie na warzywo wykopuje się ją już w pierwszym roku. Jeżeli byśmy pozostawili ją do zimowania, wiosną zaczął by się wzrost łodygi, która jest delikatnie owłosiona i pusta w środku. Na jej szczycie znajdują się baldachy, o charakterystycznej, wklęsłej powierzchni górnej, złożone z drobnych, białych kwiatów.



Uprawa marchwi zwyczajnej

Nie powinniśmy mieć problemu z doborem odpowiedniego stanowiska do uprawy marchwi zwyczajnej. Przede wszystkim musi to być teren płaski. Wyjątek stanowi wykorzystanie redlin, czyli równo uformowanych, podłużnych górek o przekroju trapezu, takich samych, jakich używa się do uprawy np. szparagów. Wystarczająca jest piaszczysto-gliniasta gleba, średnio wilgotna, o delikatnie kwasowym odczynie. Marchew nie lubi gleb zasadowych, w szczególności wapniowych. Idealnym rozwiązaniem jest wysiewanie po ziemniakach, kapuście, grochu, ogórku, pomidorze oraz roślinach cebulowych, niedopuszczalne natomiast jest wysiewanie w miejscu po innych roślinach korzeniowych. Unikajmy również uprawy w tym samym miejscu dłużej, niż 2 - 3 lata.

Marchew zwyczajna

Marchew zwyczajna

Termin wysiewu nasion marchwi jest uzależniony przede wszystkim od dwóch czynników: odmiany, oraz terminów, w jakich planujemy zbiory. Marchew do zbiorów wczesnych powinna być wysiewana na przełomie marca i kwietnia, do zbiorów letnich w drugiej połowie kwietnia, natomiast do zbiorów późnych - pierwsza połowa maja. Warunkiem koniecznym, jaki musi być spełniony, jest temperatura, która nie spada już poniżej 8 - 9 stopni, gdyż niższe wskazania mogą zniszczyć naszą uprawę. Nasiona umieszczamy w rzędach, oddalonych od siebie o około 20 - 30 cm, na głębokości 1 - 2 cm i zasypujemy ziemią. Głębszy wysiew może powodować brak wschodzenia, natomiast płytszy wypłukiwanie w czasie ulewnych deszczy.

Z kiełkowaniem mamy do czynienia już po dwóch tygodniach. Aby to delikatnie przyśpieszyć, możemy zastosować okrycie, np. z agrowłókniny, która stworzy odpowiedni mikroklimat, zatrzyma wilgoć, niezbędną do prawidłowego wzrostu oraz ochroni naszą marchew przed szkodnikami. Wschodzenie roślin możemy znacznie przyśpieszyć, poprzez całonocne moczenie ich w wodzie przed wysianiem, co sprawi, iż kiełkowanie będzie w ciągu kilku dni.

Marchew zwyczajna

Marchew zwyczajna

Pielęgnacja marchwi zwyczajnej

Aby móc cieszyć się obfitymi plonami, nie możemy zapominać o kilku podstawowych zabiegach pielęgnacyjnych. Przede wszystkim regularnie podlewamy naszą uprawę. Nie możemy dopuścić nawet jednorazowo do zbytniego przesuszenia ziemi, gdyż może to powodować rozdwajanie korzeni, co zmniejsza zbiory. Nawożenie nie jest konieczne, ale jeżeli już się na to zdecydujemy, używany takich nawozów, które wnikają do ziemi, gdyż właśnie stamtąd marchew pobiera wszelkie substancje odżywcze.

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: Kolski, Tytuł: Marcin

    Artykuł na bardzo niskim poziomie, autor nie rozróżnia nawet marchwi zwyczajnej od ogrodowej/uprawnej

  2. Dodał: ania, Tytuł: marchew zwyczajna

    ta roślina z białym kwiatem na ostatnich 3 zdjęciach to marchew??

  3. Dodał: Michał, Tytuł: nawożenie marchwi

    a od kiedy siejemy marchew w jałową ziemię i niczym nie nawozimy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: