Rumianek - uprawa, właściwości, działanie

Rumianek - uprawa, właściwości, działanie

Skomentuj artykuł

Pomimo, iż jest kwiatem, znany jest przede wszystkim ze swoich właściwości leczniczych i głównie w tym celu jest uprawiany. Rumianek, o którym mowa, w naturze występuje na terenie Europy, a także części Azji. Zadomowił się również w Ameryce Północnej i Australii, do których został zawleczony przez człowieka. Należy do tej samej rodziny co aksamitka, rudbekia, nagietek czy nawet jeżówka, jednak nie jest tak często stosowany do celów dekoracyjnych jak one, pomimo iż znamy również odmiany ozdobne rumianu.

Jak wygląda rumianek?

Odmiany ogrodowe osiągają około pół metra wysokości, natomiast uprawne mutacje potrafią dorastać nawet do 80 centymetrów. Głównym trzonem rośliny jest sztywna łodyga, silnie porozgałęziana i pokryta skrętoległymi, siedzącymi, niedużymi listkami. Na szczycie każdego pędu pojawiają się bardzo charakterystyczne i rozpoznawalne praktycznie przez każdego kwiaty o białych płatkach, zebrane w koszyczek, wewnątrz żółte.


Uprawa rumianku

Rumianek jest rośliną polną, dlatego też nie powinna być zbyt trudna w uprawie i nie sprawia zbyt wiele kłopotów w czasie jej pielęgnacji. Nasiona wysiewamy bezpośrednio na miejsce przeznaczenia wiosną, lekko wgniatając je w grunt. Rozstaw nie musi być duży, gdyż kwiat ten raczej wznosi się w górę, niż rozrasta na boki. Wystarczy dwudziestocentymetrowy odstęp pomiędzy kolejnymi rządkami. Najlepsza jest gleba wapienna, ale żyzna. Stanowisko dobrze naświetlone, wystawione nawet na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Pielęgnacja rumianku w czasie jego wzrostu ogranicza się jedynie do usuwania chwastów z jego towarzystwa oraz delikatnym wzruszaniu ziemi. Już w drugiej połowie wiosny powinny pojawiać się pierwsze kwiaty, które będą widniały aż do pierwszych miesięcy jesiennych. Jest niestety rośliną jednoroczną, ale latem możemy zebrać nasiona, które umieszczone są w niedużych niełupkach mogą posłużyć nam do wysiania w następnym roku.

Rumianek - uprawa, właściwości, działanie

 

Rumianek - uprawa, właściwości, działanie

Zbiór i przechowywanie

Jako surowiec zielarski służą koszyczki kwiatostanowe, które zawierają rumiankowy olejek eteryczny, używany do celów leczniczych. Zbiorów dokonujemy regularnie, w miarę pojawiania się ich na roślinie. Najlepszymi okazami są te, zrywane wiosną, gdyż nie rozpadają się w czasie całego procesu przygotowania suszu. Zrywamy koszyczki wraz z bardzo krótkimi odcinkami pędów, uważając, aby w czasie zerwania nie wyrwać całej roślin (ma bardzo słabe korzenie). Następnie suszymy w przewiewnym i ciepłym miejscu, np. na strychu. Z jednego kilograma świeżych koszyczków można uzyskać około 200 gram gotowego suszu.

Rumianek - uprawa, właściwości, działanie

 

Rumianek - uprawa, właściwości, działanie

Właściwości rumianków

Rumianek jest ziołem, które zawiera bardzo cenny olejek eteryczny. W każdym koszyczku znajduje się od około 0,3% do ponad 1,1% tej substancji. Najważniejszy jest oczywiście sam skład owego rumiankowego olejku. Zawiera on między innymi spiroeter, chamazulen, α-bisabolol, cholinę, związki kumarynowe, flawonoidy, a także sole mineralne.

Rumianek - uprawa, właściwości, działanie

 

Rumianek - uprawa, właściwości, działanie

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: