Rumianek - uprawa, właściwości, działanie

Rumianek - uprawa, właściwości, działanie

Skomentuj artykuł

Działanie olejku rumiankowego

Olejek rumiankowy wykorzystywany jest bardzo szeroko zarówno w medycynie, jak również w kosmetyce. Przede wszystkim wykazuje działanie przeciwskurczowe (łagodzi bóle brzucha) oraz przeciwzapalne w układzie pokarmowym, przeciwalergiczne, kiedy jest spożyty doustnie. Zapobiega przy tym nieżytom żołądka i jelit, niweluje wymioty i niemiłe uczucie palenia. Pomaga w trawieniu, a także przy wystąpieniu kolki jelitowej, czy wzdęć. Napary z rumianku mogą również łagodzić dolegliwości u kobiet związane z miesiączką.

Rumianek można również używać zewnętrzne na stany zapalne i owrzodzenia skóry, rumień, hemoroidy, a także oparzenia termiczne i słoneczne. Okłady z rumianku na powieki wpływają pozytywnie na wygląd zmęczonych oczu.

Rumianek - uprawa, właściwości, działanie

 

Rumianek - uprawa, właściwości, działanie

Jak stosować rumianek?

Rumianek posiada wiele różnych zastosowań, dlatego też znanych jest również wiele sposobów jego stosowania, w zależności od tego, jakiego działania się spodziewamy. Przy wszystkich zabiegach zachowajmy szczególną ostrożność, gdyż w przygotowywaniu naparów mamy do czynienia z wrzątkiem.

Napar rumiankowy - używany do działania wewnętrznego olejku eterycznego. Stosowany do picia w formie herbaty rumiankowej, którą możemy dostać w większości aptek lub tylko do płukania jamy ustnej, przy zapaleniu gardła lub zapaleniu dziąseł.

Kąpiel rumiankowa - używana do działania zewnętrznego rumiankowego olejku eterycznego. Kilka łyżek rumianku zaparzamy w gorącej wodzie przez około 10 minut, po czym odcedzamy części roślin i napar wlewamy do kąpieli. Zabieg powinien trwać około 15 minut.

Rumianek - uprawa, właściwości, działanie

 

Rumianek - uprawa, właściwości, działanie

Kąpiel parowa rumiankowa (parówka rumiankowa) - dobra przy przeziębieniu. W dużej misce zalewamy wrzątkiem kilka łyżek rumianku, po czym pochylamy się nad nią i przykrywamy ręcznikiem. Taka kuracja powinna trwać około 10 minut, ale jeżeli czujemy, że jest nam za gorąco, zróbmy sobie krótką przerwę.

Rumiankowa płukanka do włosów - używana do podkreślania koloru jasnych włosów, a także do nadawania im blasku i miękkości. Wystudzony napar z koszyczków rumianku używamy bezpośrednio na włosy.

Okłady z rumianku - najczęstszym zastosowaniem okładów z rumianku są przepracowane i zmęczone oczy. Wystarczy przyłożyć do powiek torebkę z zaparzonej wcześniej herbatki rumiankowej. Musi być oczywiście ostudzona, a w czasie zabiegu nie otwieramy oczu. Okłady takie szczególnie polecane są dla osób, które bardzo dużo pracują przed komputerem.

Rumianek jest rośliną, która uprawiana może być zarówno jako ozdoba naszego ogrodu, jak również w celach leczniczych lub kosmetycznych. Znanych jest bardzo dużo różnego rodzaju właściwości naparów z tej rośliny, stosowanych przy dziesiątkach chorób oraz zabiegów pielęgnacyjnych. Olejki eteryczne zawarte w koszyczkach kwiatowych rumianku wpływają pozytywnie nie tylko na układ pokarmowy, ale również na różne niedoskonałości skóry, czy też nawet na zdrowie naszych włosów. Jeżeli tylko mamy taką możliwość i lubimy bawić się w medycynę ludową, warto spróbować samemu wytworzyć rumiankowy susz, który wpłynie pozytywnie na stan naszego zdrowia.

 

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: