Newsletter serwisuZwalczanie kretów czyli jak pozbyć się kreta z ogrodu

Chociaż kret może się wydawać uroczym zwierzątkiem i pełni wiele pożytecznych funkcji, u właścicieli ogrodów bardzo często wywołuje negatywne emocje. Od chwili pojawienia się kreta w ogrodzie zaczyna się walka z użyciem różnych metod.  Które są najskuteczniejsze?

Skąd się bierze kret w ogrodzie


W gruncie rzeczy kret nie jest szkodnikiem, mimo, że zyskał sobie niezbyt dobrą sławę wśród hodowców roślin. Zjada na przykład wiele owadów żerujących na naszych uprawach. Podziemne życie i  prace  tego małego ssaka stają się trudne, gdy ziemia jest sucha i zbita. Z tego powodu wybiera on wilgotne, próchnicze i pełne pożywienia gleby. Takie warunki spełniają regularnie podlewane oraz pielęgnowane ogródki oraz rabaty.

Niestety kret podczas drążenia korytarzy podziemnych niszczy korzenie roślin, zjada także dżdżownice, co powoduje pogorszenie jakości gleby. Utworzone przez niego kopczyki ziemi utrudniają wysiłki wkładane w to, by powierzchnia ogrodu była zadbana. Przy okazji tworzenia kopców, zostają też zakopane rośliny.


Pożegnanie z nieproszonym gościem.


Istnieją sposoby by zapobiec inwazji kretów. Z doświadczeń ogrodników wynika, że może pomóc zasadzenie w ogrodzie roślin o bardzo intensywnym zapachu, na przykład bazylii, łobody czy czosnku. Jest to działanie prewencyjne. Co jednak zrobić, kiedy już mamy w ogrodzie nieproszonego gościa? Generalnie trzeba pamiętać, że czarny jegomość jest niezwykle wrażliwy na silne zapachy, dźwięki oraz wibracje. Ta wiedza pozwoli wybrać odpowiednią broń na kreta.

Jedną z nich jest zainstalowanie w krecim korytarzu elektroakustycznego odtwarzacza, emitującego sygnały o wysokiej częstotliwości. Takie urządzenie można zakupić między innymi, zamawiając przez Internet. W sprzedaży znajdziemy także gotowe preparaty zapachowe do odstraszania kretów. W tym wypadku postępujemy zgodnie z instrukcją opakowaniu. Jest to bardzo wygodny sposób na pozbycie się kreta. Możemy także użyć kawałków karbidu. Jego zapach jest bardzo drażniący i tym samym nie do wytrzymania dla kreta. Kawałki karbidu umieszczamy w dołkach, polewamy wodą a następnie zasypujemy ziemią.

 

Zwalczanie kretów - kret

Zwalczanie kretów - kret

Skuteczne może się okazać wykorzystanie kreciej wrażliwości na hałasy. Można wykonać samodzielnie różnorakie hałasujące i drgające odstraszacze. W zależności od pomysłowości i dostępnych materiałów, mogą to być puszki umieszczone na palikach wbitych w ziemię, w czasie podmuchów wiatru wydające nieznośne dla kreta hałasy. Innym pomysłem są butelki zakopane w ziemi szyjkami do góry, które będą gwizdały na wietrze. Na taki sprzęt odstraszający bardzo dobrze nadają się elementy drewniane lub blaszane (np. kołatki), gdyż robią wiele hałasu, tak znienawidzonego przez kreta.

Kret w ogrodzie

Istnieją także tak zwane domowe sposoby rozprawienia się z kretem. Jednym z nich jest rozmieszczenie w tunelach kreta gałązek mięty lub też skórek z cytryny. Inni pomysł z kolei mówi o umieszczeniu tam kawałków śledzia lub włosów ludzkich. O skuteczności tych sposobów musimy się przekonać osobiście.


Jeżeli wyżej wymienione sposoby zdają się nie przynosić oczekiwanych rezultatów, można jeszcze spróbować złapać delikwenta i przenieść go w inne miejsce z dala od naszego ogrodu. Do schwytania kreta używamy pułapek na kreta w kształcie rurek, które otwierają się tylko do wewnątrz.  Kreta może także odstraszyć częste używanie kosiarki w ogrodzie.

Ważne jest, by nie poddać się w tej walce, kiedy jeden, lub kilka sposób nie przynosi rezultatów. Trzeba się także  wykazać cierpliwością, bo wypłoszenie kreta raz na zawsze może nie być łatwe i wymaga czasu.

Autor Marta Niegierewicz


Oceń artykuł:
przetwarzam....
3.10 / 30 razy ocenianyKomentarze do tego artykułu:

Tytuł: pominięte wiatraki

Uważam, że jednym z najskuteczniejszych sposobów pozbycia się kreta są wiatraki które podczas ruchu łopat wirnika wprawiają go w drgania a wiatrak jest ładną ozdobą w ogrodzie.

dodał: Bonifacy Golonka 2011-08-30 22:46:51

Tytuł: kret to szkodnik

najlepiej złapać założyć drut na ryja,bo to są nic niewarte rady na tego szkodnika które podajecie.

dodał: zasiek 2011-11-09 19:11:02

Tytuł: odp.dla biesa

"Ubaw" po pachy,Ciebie złapać na haczyk,a do butów kwasu nalać,żałosny jesteś.brak słów.

dodał: gggg 2012-02-15 21:46:13

Tytuł: zasiek to szkodnik

takiego sąsiada najlepiej złapać i założyć drut na ryja, bo to jedyna rada na zacietrzewionego pseudo ogrodnika

dodał: boni 2012-03-20 14:23:22

Tytuł: kret jest chroniony

co ci zrobił kret to tobie drut na szyję i do wora

dodał: jakiś 2012-03-23 22:01:22

Tytuł: Maść na kreta:

Należy złapać kreta,posmarować go maścią na brzuchu,potem wypuścić.Po kilku dniach kret zdycha.

dodał: Multimaxi 2012-03-25 18:59:02

Tytuł: Krecik Ach Jo

Ile złości jest w człowieku, przecież to zwierzak on też żyje, a to że znalazł się w naszych ogrodach, ty tylko przypadek. ja tez mam w ogrodzie kreta i co mam go zabić, to jest chore! Szkodnikami są ludzie, którzy zabijają zwierzęta!!!

dodał: temida 2012-04-19 21:42:02

Tytuł: jak skutecznie i tanio pozbyci się kreta

Może ktosi mi powie czy skuteczne jest zadeptanie kretowiska do przepłoszenia niechcianego gosicia

dodał: mały ogrodnik 2012-04-30 17:54:16

Tytuł: zwalczanie kret

ja wlewałam wodę ze śledzi i kładłam po kawałku śledzia pomogło

dodał: teodora b 2012-04-30 19:56:41

Tytuł: szamanisko

stara indiańska rada głosi, że należy odprawić modły nad kretowiskiem. Najlepiej w zimę kiedy to kretowisko jest zamarznięte. Dzięki tej czynności krecia dusza, która drzemie w ziemi naszego ogródka rozbudza się z zimowego snu i opuszcza miejsce wypoczynku. Ps: do tego trzeba szamana rodem z Peru ( mozna wynająć na allegro) Pozdrawiam.

dodał: huioza 2012-05-04 21:45:45

Tytuł: klauzula do chronionego kreta dla debili

informuje szanownych "przemądrzałków" iż kret jest pod ochroną tylko na swobodnym otwartym terenie natomiast w ogrodach na posesjach itp.można go tepić. ja mam zryte pół hektara wokół domu.kret zaczyna kopac od listopada do grudnia,potem znów na wiosnę. w domu pełno piachu,zniszczony ogród i tak od 14 lat.zmieniłam zdanie kilka lat temu i tepię kreta wszelkimi możliwymi metodami-niezawsze skutecznie. nie bawię się w wywożenie kreta do lasu. .ludzie ?o jakich ogródkach wy piszecie?4m kwadratowe?straty powoduje na mojej ziemi a wokół hektary wolnego terenu...u mnie będzie TĘPIONY !!!jak nie pasuje wam to zapraszam go grabienia i wywożenia 20-30 taczek ziemi po krecie i tak co dzień !!!

dodał: sasza 2012-05-12 17:09:41

Tytuł: a jednak szkodnik

w zeszłym roku kret zniszczył całe moje grządki z kwiatami, wtedy zamienilam jego korytarze w potoki wody cały dzień lałam wodę odkryłam jego korytarze i na trochę pomogło , rośliny były zniszczone, a teraz znowu jest i niszczy wszystko, sama nie wiem co zrobić, a kosiarka i puszki u mnie sie nie sprawdzają.Myślę,że w uprawach takich jak ogrody kwiatowe czy warzywne siłą rzeczy powinien być tępiony.Robi ogromne szkody.

dodał: anna 2012-05-12 18:17:57

Tytuł: najskuteczniejsze

ja założyłam gumowego"węża" na rurę wydechową w samochodzie i gazowałam kilkanaście minut prosto w dziury kretowisk... pomaga na kilka tygodni :-)))

dodał: Magda 2012-05-15 04:28:00

Tytuł: niby nie szkodnik

nie jestem fanką zabijania kretów ale gdyby ktoś miał w ogrodzie 240 kopców każdej wiosny, na pewno nie pałał by do tego stworzenia miłością i żadne metody na niego niestety nie działają

dodał: aldona 2012-05-15 08:29:56

Tytuł: Trzezba myśleć jak kret

Ja jak wrzucałem np jakiś czosnek do kretowiska to na drugi dzień kopców przybywało, prawdopodobnie kret sobie wietrzył mieszkanko. Wczoraj go namierzyłem jak kopał i wykopałem go łopatą z całym kopcem i podrzuciłem sąsiadowi, kilometr dalej.

dodał: Movie 2012-05-16 19:24:26

Tytuł: cytrusy na krety

cala zime zbieram skorki z cytrusow a wiosna robie kijem dziorke i wkladam np 1/2 skorki z cytryny lub innych cytrusow i cale lato mam spokoj

dodał: Dorota 2012-05-28 21:32:09

Tytuł: ultradzwięki na krety

Zakupiłam urządzenie ,które emituje ultradzwięki i niestety to nic nie daje.Wyrzucone pieniądze w błoto.Kreta trzeba wykopać i to chyba jedyne wyjście :((((

dodał: Kasia 2012-05-29 09:08:37

Tytuł: ultradzwięki na krety

Zakupiłam urządzenie ,które emituje ultradzwięki i niestety to nic nie daje.Wyrzucone pieniądze w błoto.Kreta trzeba wykopać i to chyba jedyne wyjście :((((

dodał: Kasia 2012-05-29 11:28:20

Tytuł: odpowiedź Aldonie

To prawda, żadne preparaty ani urządzenia nie pomagają. Zastosowałem nawożenie siarczanem amonu. JAK RĘKĄ ODJĄŁ!

dodał: Franek 2012-06-01 08:40:31

Tytuł: pogromca szkodnika

zebrać ziemię 2m. w dół i przesiać przez sito,potem złapać skurwielka i wpuścić do sąsiada (dalszego)

dodał: szkodnik 2012-06-04 16:34:58

Tytuł: a ja lubie krety

kret to rozkoszny zwierzaczek lubie je ale tylko u sasiada u siebie walcze z nim od 2 lat i coraz bardziej sie przekonuje ze on o tym wie i kpi sobie ze mnie

dodał: zalamany 2012-08-02 12:26:56

Tytuł: najprostrze najleprze

chlor taki do dezynfekcii basenow-granulat albo tabletki, wsypac do kazdej napotkanej dziurki i po krzyku. Chlor z wilgocia reaguje a tego smrodu kret nie wytrzyma

dodał: zygmunt 2012-08-04 14:20:58

Tytuł: zadnej chemii

wreszcie wiem jak wyploszyc kreta,wielkie dzieki ,wyprobuje prawie wszystkie opisane metody,poza zabijaniem ,bo to fakt ,ze kret tez stworzenie i ma prawo do zycia.

dodał: Danuta 2012-08-08 21:05:01

Tytuł: skuteczna pułapka na krety

witam odstraszacze kretów solarne oraz inne typu karbid,swiece dymne nie działają.Skutecznym sposobem są pułapki tunelowe wyłapałem krety i nam problem z głowy.

dodał: Pawcio 2012-08-12 21:08:12

Tytuł: Skuteczny sposób

Ja wykopałem kreta szpadlem.To najskuteczniejszy sposób.Potrzeba tylko trochę cierpliwości i refleksu.Jak widzimy poruszający się kopczyk , podchodzimy do niego bardzo ostrożnie i jednym ruchem szpadla wykopujemy dziada ;-). Zauważyłem że krecik kopie kopczyki bardzo wcześnie rano lub wieczorem, przyda się więc wczesne wstanie lub latarka ;). Dla ułatwienia lokalizacji osobnika należy dzień wcześniej uklepać lub zdjąć szpadlem kopczyki.Wtedy łatwiej zauważyć ruch.

dodał: Kret Hunter 2012-08-18 07:30:51

Tytuł: SKUTECZNE PUŁAPKI NA KRETY

Witam powiem wam ze jest na rynku pełno odstraszaczy drogich które nie działaja na odstraszacze dzwiękowe kret się uodparnia a kosztuje 40 zł. Swiece dymne jakies granulki kwiaty odepchną kreta na metr i rył dalej bedzie.Ja produkuje tunelowe pułapki sa skuteczne i tanie i nie zabijają kreta złapanego szkodnika wypuszczamy na łake albo do sasiada.

dodał: Pawcio 2012-08-18 21:04:34

Tytuł: łopata jest najlepsza

najlepsza na kreta jest łopata ,,cierpliwie stać i czekać ,,,udało mi sie złapac już nawet zywego i to nie jednego ,,do wiadra i na łąke

dodał: popi 2012-09-13 10:55:09

Tytuł: naturalny sposób na kreta

na kreta najskuteczniejszym sposobem jest dobry, łowny kot. Odkąd mamy kota (który sam jest czarny jak kret) nie mamy problemów ani z myszami ani z kretami. Wszystko wyłapie:)

dodał: rolnetka 2012-10-09 20:55:57

Tytuł: koty najlepsze

rolnetka masz racie kot najlepszy niestety mojego jakis dziad rozjechal.jak moja felusia byla mała(kotka)to kładłam w dziury krecie jej kupy z kuwety smierdza okropnie ale ostroznie z toxoplazmozą robilam to w rekawiczkach pomagało na troche,nienawidze tych kretów niech ryjąw lesie nie u mnie

dodał: kasia 2012-10-13 15:30:17

Tytuł: krety-szkodniki

Czy kocie odchody można zastąpić psimi? Niestety nie mam kota, a kret napsuł mi już krwi-mam go serdecznie dość. To prawda, że uodparnia się na odstraszacze dźwiękowe, sprawdziłam.Zadeptywanie kopców nic nie daje, częste koszenie trawy również jest nieskuteczne.

dodał: beata 2012-10-26 23:10:01

Tytuł: Dobry kret to martwy kret

Jak najbardziej POPIERAM BEZWZGLĘDNĄ EKSTERMINACJĘ KAŻDEGO KRETA z terenu prywatnej posesji!!! Ktoś kto pisze "PIERDOŁY O MIŁYM ZWIERZĄTKU" mieszka pewnie w blokowisku i nie wie ile pracy trzeba włożyć w doprowadzenie trawnika lub rabatek kwiatowych do porządku po "krecich występach"!!! Stosowałem już chyba wszystkie tzw. "skuteczne metody odstraszania", niestety z miernym skutkiem!!! Dlatego z autopsji wiem że SZPADEL JEST JEDYNĄ W 100% SKUTECZNĄ METODĄ!!!!!!!! Ale ostatnio znajomy który pracuje w zakładach zbożowych przyniósł mi kilka tabletek na wołka zbożowego, to są tabletki gazujące które wydzielają jakiś gaz pod wpływem wilgoci/ są dostępne w necie/. Założyłem w świeży korytarz jedną taką tabletkę z jednej strony trawnika, drugą z drugiej strony i od trzech miesięcy Ś W I Ę T Y S P O K Ó J!!!!!!!!!

dodał: ekolog 2012-12-04 21:22:23

Tytuł: sposob na kreta

zaprzyjaznij sie z nim .sciezki twoje,trawnik i rabaty moje.to skutkuje.

dodał: staszek 2012-12-06 17:02:52

Tytuł: sposób na kreta

RAZ W ROKU PRZED SYLWESTREM KUPUJE PETARDY WIELOSCI PACZKI PAPIEROSOW 20SZT WPACZCE.ODKRYWAMY KOPCZYKI WTYKAMY PETARDY PO 2SZT W OTWOR PODPALAMY JAK ZACZYNAJA WYBUCHAC SZYBKO ZATYKAMY OTWOR KAMIENIEM ABY DYM SIE NIE WYDOSTAWAL.RESZTE OTWOROW W TYM MOMENCIE MA BYC PSZYKRYTE KAMIENIAMI.SPOKOJ Z KRETEM NAJAKIS CZAS

dodał: RYKOSIA 2013-01-28 18:09:42

Tytuł: krety to moja zmora

mam działkę o powierzchni 1/2 hektara bardzo lubię kwiaty i rośliny ale gdy patrzę na setki kretowisk i zniszczony ogród odechciewa mi się sadzenia kwiatów.Walczymy z kretami od paru lat żadne chemiczne środki nie pomagają a odstraszacze na baterie wręcz przeciwnie ... jak z nimi walczyć czy istnieje skuteczna metoda ? pozdrawiam

dodał: ewelina 2013-02-03 11:01:10

Tytuł: czy przyjaciel czy szkodnik

kreta mam od jesieni ,wydawało mi się ,że pod ogrodzeniem 0,5m betonu w ziemi to nie bede miał problemu ,a jednak.po przeczytaniu mailów przekonalo mnie tylko pułapka z rury fi50mm prosta do wykonania lub jak dostałem rade posadzic dziki bez w ogrodzie nawet w kilku miejscach.

dodał: waldi 2013-02-03 19:27:05

Tytuł: nie taki diabeł straszny

co roku obsadzam ogród aksamitkami i mam cały sezon spokój,u sąsiadów kopią a do mnie nawet nie zajrzą i jak w ogrodzie jest kolorowo do samej jesieni

dodał: dorota 2013-02-10 07:23:53

Tytuł: Firma zwalczająca krety

Mi niestety nie pomogły domowe sposoby w pozbyciu się kretów. W końcu zaprzestałam walke z nimi i poleciłam to profesjonaliście. Ekipa z Green Style szybko sobie z nimi poradziła, a co najważniejsze - skutecznie.

dodał: loveisblind 2013-02-10 15:20:29

Tytuł: gazować dziada

butla gazu propan-butan kawał węża i po dziadzie pomaga

dodał: babujaga 2013-05-10 18:30:19

Tytuł: naturalnie pomglo na chwile

mam psa ktory lapie krety wszedzie oprocz ogrodka z lisci czarnego bzu zrobic gnojowke i wlewac do dziory mam teraz gnojowke z pokrzyw tez mu wleje

dodał: lola 2013-05-13 14:18:00

Tytuł: Psy pomagają...

choć pewnie to nie metoda dla tych, którzy sadzą kwiatki. Kiedy wczesną wiosną krety robią się "pracowite", psy z dużym zaangażowaniem rozkopują każdy kopiec. Góra po dwóch tygodniach kretom się już nie chce i wynoszą się na łąkę. Wracają dopiero koło zimy, potem ziemia zamarza itd.

dodał: alii 2013-06-28 09:09:48

Tytuł: zagazujemy go

najlepiej kupic butle gazu i wpusicic do kretówki kret powinien po kilku godzinach zdechnoc

dodał: jagna 2013-07-06 15:55:45

Tytuł: żadne cuda niewidy...

najlepszym sposobem, który preferował już mój dziadek wiele lat temu jest szpadel i cierpliwość. Należy po prostu zaczaić się na kreta poczekać aż zacznie ruszać się kopiec i zamaszystym ruchem "ściąć kopiec" uważać przy tym by nie zrobić tego za głęboko lub za płytko bo wtedy kret ucieknie. Trzeba być szybkim jak błyskawica i cichym jak kot, najlepiej też stać pod wiatr tak by kret nas nie wyczuł lub nie usłyszał ( ma bardzo czuły węch i słuch). Niestety od razu ostrzegam żeby udało się go złapać w w/w sposób trzeba pewnej wprawy- mnie udaje się je łapać dopiero od tego roku ( dwa wcześniejsze to pasmo porażek)- ale za to odbijam sobie te niepowodzenia w tym roku z nawiązką i już prawie problem kretów u mnie nie istnieje, jak to się mówi nadszedł czas zemsty :)

dodał: Kowboj 2013-07-09 08:52:51

Tytuł: sprawdzone

Próbowałam wszystkich metod nic nie działało.Wpadłam na pomysł który okazał się skuteczny - w kopczyku odszukać otwór i włożyć kocie -kupy-następnie zasypać .Zadziałało za pierwszym razem - teraz jest spokój .Polecam

dodał: MałGosia 2013-07-10 11:04:48

Tytuł: Do MałGosi...

Twój sposób może i jest skuteczny ale jeśli ktoś ma działkę 5 m2 a nie np 2500 m lub większą.

dodał: Kowboj 2013-07-11 08:05:38

Tytuł: do Kowboj-a

Mam działkę 4 tyś.metrów krety były tylko w jednej części - po zastosowaniu mojego sposobu - nie ma ich wcale

dodał: MałGosia 2013-07-12 13:00:18

Tytuł: mini eksplozja na działce

wpuściłem gaz z butli do krecich kanałów i po małej chwili podpaliłem zapalniczką. Po eksplozji podziemnej 4 sztuki w drgawkach leżały na wierzchu!

dodał: piroman 2013-07-18 14:53:12

Tytuł: Do MałGosi...

Jam mam dwie działki- 2600 metrów i 10000 metrów i śmiało mogę stwierdzić, że takie sposoby jakie opisujesz są nieskuteczne przy takich wielkościach, moje natomiast są w 100% skuteczne ale trzeba umieć to zrobić, co nie każdemu jest dane.

dodał: Kowboj 2013-07-30 10:36:51

Tytuł: najskuteczniej

a ja mam kocicę od 8 lat i ani u nas ani u sąsiadów, którzy ją podkarmiają, nie ma śladu kretowiska ani myszy ani nornic, a na polu wokół (naprzeciwko) - pełno. I to taki zwykły dachowiec szarobury...

dodał: andy 2013-08-01 13:13:43

Tytuł: Gąbka naączona denaturatem.

Nasączyć należy gąbkę kuchenną (pokrojoną na 4 części) denaturatem. Każdy z czterech kawałków ulokować ok. godz. 4:00 - 5:00 w korytarzach kreta ( kret zwyczajowo w godz. 5:30-6:30 ,,zwiedza swoje tunele). Kret penetrując tunel zwabiony zapachem denaturatu sączy go z gąbki - po kilku minutach kompletnie oszołomiony wychodzi na powierzchnię - bez trudu można go wtedy złapać. Nie ma lepszej metody niż upić kreta.

dodał: Waldi 2013-08-30 19:57:56

Tytuł: Karbid na krety

Najlepszy jest KARBID, bo kreta po prostu eliminuje, a nie odstrasza. A największa głupota to wmawianie ludziom, że skuteczne sa pułapki tunelowe. Ciekawe niby w jaki sposób kret ma do tego tunelu trafić? Zwłaszcza, że krety prawie nic nie widzą...

dodał: Gargamel 2013-09-10 16:07:40

Tytuł: Kret to prawie człowiek

Witam, ja zupełnie z innej strony podszedłem do tematu, mnie się kopce podobają, chodzimy z dzieciakiem od miesiąca i co kilka dni dokarmiamy czym popadnie. Zgadnijcie co, chyba im nie posmakowało, wyniosły się na łąki a synek płacze że nie chcą jeść ;)

dodał: Benio 2013-09-11 09:47:55

Tytuł: Kret to prawie człoweiek ale tylkio prawie

A może ktoś coś wie jak załatwić kreta prądem? Zrobiłem kilka m2 kostki -elegancko krawężniki pod sypka już na drugi dzień pchlarz przyszedł zobaczyć co zrobiłem -ręce opadają.Rocznie kilka udaje mi się załatwić .Sposób różnie stosowałem karbid-co kopczyk to gruda i szczelnie zasypać i tak przez tydzień.po tygodniu modlić się o deszcz naj lepiej ulewę.Wszystkie wyjdą.Czekałem ze szpadlem przy kopczyku -ale to trzeba nie raz z pół godz.stracić.Ciekawe ,że po gwałtownym wykopaniu kreta on pada martwy?lałem wodę ale to jak deser po obiedzie dla niego.No chyba ,że Wisłę lub inną rzekę wlać w te jego tunele.Teraz marzy mi się usiąść wygodnie z ręką na przycisku i czekać wygodnie na słoneczku aż kopczyk,,zagada,,-tylko jak ???może jakaś dobra dusza podpowie.

dodał: Mietek 2013-09-20 13:24:24

Tytuł: Sposób odnaleziony

Witam. Ja po 2 latach próbowania wszelkich sposobób znalazłem wreszcie skuteczny i mało kosztowny. Kret jest ELIMINOWANY definitywnie. Już ich wyelinowałem 6 odkąd stosuje tę metodę. Niehumanitarna ale skuteczna. Chętnych i zdesperowanych zapraszam do kontaktu: michkam@poczta.fm Wszystko opowiem.

dodał: Misiek 2013-10-01 10:39:53

Tytuł: NIEZAWODNY

Do korytarzy zamontować głośniki i puszczać co kilka minut Radio - np M....a.

dodał: Krecik 2013-11-06 02:02:37

Tytuł: sprawdzone

jedyny sposób to nauczmy się żyć razem z nim ...polecam

dodał: adam 2013-12-28 20:22:35

Tytuł: ja wam powiem

najlepiej złapać tego delikwenta zasypać mu oczy piachem i zakopać w ziemi:)

dodał: luki 2013-12-31 16:21:42

Tytuł: Sam nie dasz rady

Ja próbowałam wypędzić kreta sama i zero efektów. Sąsiadka z działki poleciła mi firmę Ddd Usługi i rzeczywiście okazało się że były 3 krety i wszystkie złapali.

dodał: Malina 2014-01-11 12:51:02

Tytuł: kretowisko

Kret to cwany gad wypłoszysz go od siebie , to przyjdzie ten od sąsiada.

dodał: Suzik 2014-01-11 21:05:49

Tytuł: Na wedke kreta!

Glizde na haczyk wedki naciaglem i do kreciego korytarza wlozylem. Po godzinie dzwonek przy wedce zadzwonil mialem juz branie. Serio! Kilka ich zlowilem.

dodał: Karpik 2014-01-30 21:48:55

Tytuł: Kret mój przyjaciel.

Szanowni Państwo, kreta trzeba pokochać! a nie mścić się na nim. Żartuje :D. Ja z kretem walczyłem jak się tylko dało i przegrywałem, co doprowadzało mnie do szewskiej pasji. Urządzenia elektroniczne, świece dymne, woda ze śledzi, śledzie, karbid, jakieś środki-pasta zielona w saszetkach i takie inne cuda i NIC! Zainspirował mnie alarm w samochodzie, którego nie mogłem wyłączyć, a wycie syreny było tak przeraźliwe, gdy odłączyłem akumulator nastała błoga cisza i doznałem olśnienia! Kupiłem syrenkę, która ma przeraźliwy pisk, aż w uszach coś wibruje, z garażu stary akumulator wyciągnąłem trochę go podładowałem i do dzieła! Na trawniku wykopałem dziurę ok 50cm głębokości, syrenkę schowałem do kubka po jogurcie, zawinąłem folią i taśmą, tak, aby nie dostała się wilgoć. Połączyłem to przewodem z akumulatorem i taką wyjącą syrenkę zakopałem. Na drugi dzień sprawdzam, a tu nic! Nie ma kopczyków! Nie ma kreta! Już tak sobie wyje drugi miesiąc i nic! Sprawdzałem czy syrenka wyje odkopując trochę ziemi, wyje! Akumulator teraz ma ok 10,5V, a syrenka jest na 9V, były mrozy i nic się nie działo, syrenka nadal wyje pod ziemią. Szanowni Państwo, szkoda naszych pieniędzy na cuda, które i tak nie są tak skuteczne jak wyjąca syrena. Polecam! i jednocześnie proszę o podzielenie się opinią na temat mojego pomysłu.

dodał: Janusz. 2014-02-04 20:04:28

Tytuł: Oddam ziemię

Oddam duże ilości spulchnionej przez krety ziemi w zamian za ich usunięcie . Od kilku lat po każdej zimie nasza działka ( 15ar) wygląda jak oranisko. Dosłownie kopiec na kopcu ( nawet nie chce mi się ich liczyć bo mnie szlag trafia jak to widzę ). Lepiliśmy bałwana z dziećmi - wyglądał on jak łaciata krowa same placki ziemi . W lecie nie da się grać w piłkę bo na drodze same przeszkody terenowe .Próbowałem różnych rzeczy . Elektroniczne odstraszacze , karbid , spaliny , wlałęm do tuneli całą studnię , wlewałem benzynę i bum itp i nic. Najlepsze jest to , że dookoła są same łąki i tam kreta nie ma :) . u sąsiada też nie ma . znajomy ogrodnik ( prowadzi szkółkę rośli ozdobnych ) polecił mi pewien środek . na dniach będę go testował. jak nie pomoże to chyba zastosuję butlę z gazem. Tylko zastanawiam się czy dom nie wyleci w powietrze bo może krety mają pod domem kanały. Spróbuje zadzwonić do firmy DDD bo jest w mieście gdzie mieszkam ich filia. zobaczę co powiedzą.

dodał: dario 2014-02-18 22:21:39

Tytuł: lekarstwo na kreta

podzielę się z wami ,znalazłam sposób na kreta PETY zbieram pety i wkładam do dziur i tuneli zrobionych przez kreta super pomogło do tej pory kupowałam różne rzeczy i szkoda pieniędzy ,a pety leżą na ulicy nie wstydzcie się zbierajcie i wkładajcie w otwory pomaga, pomaga, pomaga

dodał: tomek 2014-03-24 16:43:47

Tytuł: Mój sposób na kreta

A ja kupiłem lisi zapach. Taki odstraszacz. Można kupić np. na Allegro. Wkłada się go do dziurki w ziemi po krecie. U mnie zadziałał. Kret się wyprowadził.Niewielki koszt i spokój.

dodał: Jacek 2014-04-14 08:54:41

Tytuł: trzeba chwycic lobuza

najlepsza jest lopata i troche czasu, po grzbiecie i spokoj na lata

dodał: edek 2014-06-01 20:22:34

Tytuł: Jak pozbyć się kreta .

Skutecznym odstraszaczem w 100 % są wiatraczki z blachy cienkiej.Wszystko zależy jak często wieją wiatry , na działce 8 arów wystarczą dwa ,mają być cały rok na okrągło.

dodał: Gary 2014-06-29 11:24:57

Tytuł: kret w moim ogródku

walczyłam z kretkiem kilka lat z różnymi skutkami były lata lepsze lub gorsze ale takiego efektu jaki jest w tym roku super skuteczny tojad mocny jedynie nie boją się ślimaki ale te uczę sukcesywnie pływać w solance a z kretami mam spokój pozdrawiam

dodał: ula emerytka 2014-07-11 17:23:46

Tytuł: żaden sposób

jak nie zapierdolisz gnoja to będzie rył tylko ile ich jest ?

dodał: mały 2014-07-31 20:01:44

Tytuł: Kretołap - skuteczny sposób.

Dla wszystkich którzy nieskutecznie walczą z kretem polecam Kretołapa. Urządzenie które eliminuje krety przy pomocy specjalnych petard i przy okazji sprawia dużo frajdy. Umieścili tam plik z opisem działania dla zainteresowanych. pozdrawiam.

dodał: Epsyd 2014-08-14 13:17:20

Tytuł: siatka przeciw kretom

ja próbowałam wszystkiego, nic nie pomogło na dłuższą metę, tak miałam trawnik zniszczony, że zerwałam wszystko i założona została siatka na krety, gdyby ktoś potrzebował to namiar taki - oryginalna włoska siatka na krety.

dodał: michalina 2014-09-09 12:01:07

Tytuł: Ja wyłapałem wszystkie krety!!!

W zeszłym roku złapałem 14 kretów a w tym 8 i mam spokój, a powiem tylko że walczyłem z nimi wcześniej bez większych sukcesów 3 lata.Teraz mam sposób który działa w 100 %, pewnie zastanawiacie się jaki- tajemnica nie powiem każdy musi sam się troszkę pomęczyć;)

dodał: Werwolf 2014-09-12 10:00:46

Tytuł: Żeby nie było zamienił stryjek siekierkę...

Karbidem możemy zabić kreta jeśli ten w panice będzie miał problem ze znalezieniem odpowiedniego korytarza i z ewakuacją. U mnie sprawdziły się kołatki (wiatraczki itp.), przy okazji poniekąd takie urządzenia pełnią rolę dekoracyjną. Jeśli krety nie czynią wielkich szkód należy się zastanowić czy pozbycie się ich nie przysporzy więcej szkód niż korzyści. A pędraki które lubią podgryzać korzonki po eksterminacji kretów będą miały raj...to robactwo czyni większe szkody niż kret.

dodał: Jola 2014-09-22 18:15:55

Tytuł: sposób na kreta

Podobno jest jeden, najskuteczniejszy sposób na na kreta.POKOCHAĆ GO!!!!! Ale jak pokochać coś co niszczy naszą ciężką pracę i wypielęgnowany trawnik! Ostatnio znajoma poleciła mi wlać w krecie korytarze mleko,ale takie prawdziwe, od krowy(nie z kartonu)Jak kiśnie to podobno bardzo śmierdzi i krecik się wynosi. Na pewno spróbuję jak karbid nie pomoże.

dodał: Ewa-Ewa 2014-09-23 22:06:02

Tytuł: Jak pozbyć się kreta

Z kretem walczyłem kilka lat bezskutecznie i nagle w przeciągu kilku tygodni pozbyłem się go, teraz przeniósł się do sąsiadów. Sekatorem z drzewka owocowego wycinam pęd długości około 60-70 cm zaokrąglony bo krety tworzą nory w kształcie łukowatym, usuwam liście, wkładam na próbę do kreciej nory aby wiedzieć w jakim kierunku biegnie tunel, następnie na końcu zawiązuję dookoła szmatkę w formie tasiemki szer. 3-4 cm i moczę w roztworze ze starego oleju silnikowego z dodatkiem ropy, płynu hamulcowego i soku czosnkowego z wirówki. Wkładam do nory, którą zasypuję dokładnie z wierzchu, a pęd drzewa wystaje ponad terenem, gdy kret przeniesie się o kilka metrów dalej, powtarzam, aż całkowicie zniknie, od prawie 2 miesięcy nie mam żadnego kopca na działce

dodał: Ryszard 2014-09-25 10:42:47

Tytuł: pozbyc sie kreta

skutecznym sposobem na kreta są petardy ,robią dużo hałasu i kret się wynosi w bardziej spokojne miejsce polecam

dodał: agus 2014-10-06 09:03:32

Tytuł: kret albo i nie

Prowadzę firmę DDD. Zajmujemy się również oczyszczaniem posesji z gryzoni. Prawie wszystkie zlecenia dotyczą usunięcia kreta, bo każdemu kopiec kojarzy się z kretem. Natomiast znakomita większość przypadków z którymi się spotykamy wcale nie dotyczy kreta tylko nornikowatych; nornika, karczownika, nornicy, myszy polnej, darniówki itp. Te gryzonie również tworzą kopce większe lub mniejsze. My używamy środków dostępnych tylko dla osób z uprawnieniami i średnio oczyszczamy posesję po trzech do dziesięciu wyłożeń. Mogę podpowiedzieć, że w sprzedaży jest środek o nazwie Difenor. Pracujemy m.innymi na środkach o takim samym składzie, więc przy założeniu, że substancja zostanie prawidłowo podana, będzie skuteczna. Powodzenia.

dodał: DDD-r 2014-10-24 19:11:50

Tytuł: Ostateczne rozwiązanie

Jeszcze w ubiegłym roku, na wszelkie polecane pułapki, odstraszacze etc, wydałem ponad 600 zł. I co? Ano i nic. Poradzono mi sposób b. niehumanitarny, czyli kwestię ostateczną, przy pomocy łapacza ze sprężyną i zwalniaczem. I co? W 2 tygodnie 8 kretów. Na razie cisza. Wiem, że przyjdą następne. Trudno. Urządzenie za (zdaje się) 15 zł. -już czeka i jest w pozycji czuwania. Nie jestem dumny, ale zostałem do tego zmuszony.

dodał: kretyn 2014-10-31 11:02:20

Tytuł: 100% skuteczności

Żeby skutecznie pozbyć się kretów z ogrodu należy wykonać tylko 2 rzeczy: 1. Wkopać na głębokość 80 cm wzdłuż ogrodzenia siatkę - 2,40 za mb + minikoparka 70 zł za godzinę. 2. Prawdopodobnie wewnątrz zostanie kret wówczas należy kupić pułapkę pirotechniczną TARGET - 250 zł. Zdjąć ziemię z najświeższego kopca, tak aby odsłonić wlot do korytarza. Kret przyjdzie zatkać otwór bo ma przeciągi i wtedy zdetonuje ładunek, który w tym momencie znajduje się dokładnie pod jego brzuchem. Raczej nie macie więcej osobników bo kret to bardzo agresywne stworzenie i zagryza konkurencję. Pułapki sprężynowe nie zawsze są skuteczne bo kret pcha przed sobą ziemię i często to ziemia zwalnia pułapkę. Przy pułapce pirotechnicznej nie ma tego problemu. Życzę wszystkim powodzenia w ratowaniu waszych ogrodów. A swoją drogą eliminacja kretów z mojego terytorium to też prawo przyrody :) To tak dla fanatycznych obrońców szkodników.

dodał: Sławek 2014-12-20 22:47:59

Tytuł: butelka na kreta

trzeba dopisac ze butelka musi miec obciete denko,mozna to zrobic za pomoca pradu (z akumulatora tez)

dodał: tadeusz 2014-12-21 19:26:34

Tytuł: tylko upilnowanie

Słuchajcie - te wsztkie srodki na krety sa tylko po to aby wyludzic od nas pieniadze - NIC NIE DZIAŁA - maiłem płyny po 15 zł za butelke , miałem solarne odstraszacza po 180 zł za szt, miałem trutke w saszetkach op 20 zł za opakowanie , usypiacz na krety na 25 w postaci podobno zatrutego granulatu - I NIC !!! tylko wydane pieniadze - przez 4 lata nic nie osiagnałem - tylko nalezy go przypilnować jak kopie z ostrym pretem w dłoni lub zaostrzonym kijem - 100 % skuteczności - zabiłem juz cztery w zeszłym roku - jeszcze jakis kopie ale też go upoluje !!!!1

dodał: karol 2015-01-19 09:07:49

Tytuł: zagazowanie kreta

Od 2014 możliwa jest fumigacja czyli gazowanie kreta np. preparatem Quickphos. Wykonują to tylko uprawnione do tego firmy, ale efekt 100 %

dodał: Darek 2015-01-23 08:03:27

Tytuł: gdzie kupic quickphos

Od jesieni próbuje znaleźć sklep z tym specyfikiem i nie mogę ,a przetestowałem już wszystko . Podobno mam karczownika i ryje mi trawnik nawet w zimę

dodał: Piotr 2015-01-29 17:57:42

Tytuł: sposoby na kreta

Niestety ale ciężko przepędzić kreta z ogródka. Sam coś na ten temat wiem. Moim zdaniem najskuteczniejszym sposobem jest zastawienie pułapek szeroko dostępnych w sklepach ogrodniczych

dodał: Adamm 2015-02-10 13:02:30

Tytuł: na kreta dobry jest karbid

U mnie zawsze skutkuje karbid. To dobry i niedrogi ośrodek i skuteczny.

dodał: mariuszz 2015-02-20 14:03:33

Tytuł: sposób na kreta

metalowe rurki i puszki po konserwach wbijam rurkę w kretowisko w denku konserwy w środku dziurka na gwożdzia przy lekkim wietrze wydają dzwięki ,kret się wyprowadza ,dobre na małe powierzchnie.

dodał: Zbyszek 2015-03-01 18:32:45

Tytuł: Autorka nie ma pojecia o kretach

Autorka chyba nigdy nie miała kreta w ogródku, a jedynie naczytała się najróżniejszych bzdur na internetowych forach. "Kreta może odstraszyć używanie kosiarki" He, he. Chyba, że Pani pomyliła kosiarkę z glebogryzarką przemysłową o zanurzeniu 1 metr. Proponowane puszki i kołatki prędzej przepędzą sąsiadów niż kreta. Może być też tak tak, ze wkurzony hałasem sąsiad wybije nam szyby w oknach. Wkładanie listków mięty do kopczyków, czy uprawianie czosnku i bazylii są tak samo dobre, jak plucie przez lewe ramię o północy. Wszelkie piszczałki po kilkadziesiąt złotych za sztukę krety mają w nosie. Korzyść z piszczałek mają tylko producenci zarabiający na frajerach. Skuteczną metodą na pozbycie się kretów, są pułapki (zabijające lub nie) oraz karbid stosowany w ilościach 50x większych niż zaleca producent. Aby pozbyć sie kreta najlepiej jest wygonić na noc całą rodzinę z łopatami do ogrodu. Co się pojawi kopiec, to kreta łopatą w łeb. I tak przez miesiąc. Jeśli to nie pomoże, to pozostaje tylko napalm albo wyprowadzenie się na grunt skalisty.

dodał: Marek 2015-03-30 08:52:26

Tytuł: pieprz, stara metoda

Dobry sprawdzony sposób to posypać korytarz świeżo mielonym pieprzem. Kret przechodzi, wącha pieprz... kichnie i zabija się o ścianę korytarza. To stary sprawdzony sposób naszych babć i dziadków.

dodał: majka 2015-03-30 10:30:35

Tytuł: Autorka nie ma pojecia o kretach

Autorka chyba nigdy nie miała kreta w ogródku, a jedynie naczytała się najróżniejszych bzdur na internetowych forach. "Kreta może odstraszyć używanie kosiarki" He, he. Chyba, że Pani pomyliła kosiarkę z glebogryzarką przemysłową o zanurzeniu 1 metr. Proponowane puszki i kołatki prędzej przepędzą sąsiadów niż kreta. Może być też tak tak, ze wkurzony hałasem sąsiad wybije nam szyby w oknach. Wkładanie listków mięty do kopczyków, czy uprawianie czosnku i bazylii są tak samo dobre, jak plucie przez lewe ramię o północy. Wszelkie piszczałki po kilkadziesiąt złotych za sztukę krety mają w nosie. Korzyść z piszczałek mają tylko producenci zarabiający na frajerach. Skuteczną metodą na pozbycie się kretów, są pułapki (zabijające lub nie) oraz karbid stosowany w ilościach 50x większych niż zaleca producent. Aby pozbyć sie kreta najlepiej jest wygonić na noc całą rodzinę z łopatami do ogrodu. Co się pojawi kopiec, to kreta łopatą w łeb. I tak przez miesiąc. Jeśli to nie pomoże, to pozostaje tylko napalm albo wyprowadzenie się na grunt skalisty.

dodał: Marek 2015-03-30 22:18:57

Tytuł: polubiłam krecika

Kiedy wiosną przyjeżdżamy na działkę mamy 80 kopczyków.Dwa dni mam co robić.Pzyzwyczaiłam się do tego.Puszki na drutach, karbid nie pomogły ale znalazłam sposób , kocie odchody ,żwirek zbrylony tego krecik naprawdę nie znosi i mamy spokój na długi czas.Kiedyś złapałam krecika do słoika i wypuściłam go na polanie jakieś 300 m dalej on za dwa dni wrócił.Widocznie u nas czuje się dobrze.

dodał: Ania 2015-04-15 19:39:00

Tytuł: kret albo i nie

Dzięki DDD za radę, że to mogą być nornice. Od kilku lat kopców ci u mnie dostatek. Myślałam sobie dobra kret pożyteczne zwieżę przeżyję. Już wiem, że nie przeżyję bo znikają mi co roku cebule wszystkich możliwych gatunków roślin. To nie kret!!!! Nawet go nie widziałam. Za to nornice już kilka razy spotkałam oko w oko. Zaczynam zmianę taktyki na Myszowate-kiler. Tępić dranie do skutku. Na razie wymieniamy cały trawnik, który zniszczyły pędraki i opuchlaki. Zaorane, zgryzałkowane, zabronowane. Co się pojawi - zgnie. Nie zawacham się użyć wszystkich skutecznych metod. Dzięki wszystkim za rady :-)

dodał: pH 6,6-7,2 2015-04-16 23:06:33

Tytuł: Fosfina (PH3)

Kochani czy się to komuś podoba czy nie (?)najskuteczniejsza jest fosfina czyli fosforowodór (PH3). Niestety ten gaz jest zaliczany do środków bardzo toksycznych (trucizn)T+ stąd nabywanie tego preparatu jest zabronione, chyba, że ktoś ma stosowne uprawnienia. Podobnie, używanie tego preparatu (środka ochrony roślin) obwarowane jest odpowiednim ustawodawstwem. Takie uprawnienia mają na ogół zakłady DDiD. Pozdrawiam Piotr z Piły.

dodał: Piotr 2015-05-27 22:12:03

Tytuł: uniwersalny srodek

przxeczytałem w starej gazecie z 1929 roku jak radzono sobie z kretami, bardzo prosty sposób wystarczy na danej działce (usunięto z uwagi na niehumanitarne sposoby)

dodał: Bozienna z Pinczowa 2015-07-10 12:36:52


Tytuł:
Komentarz:
Imię:

Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Moje ulubione cebulowe kwiaty wiosenne to:

Krokusy

Szafirki

Tulipany

Hiacynty

Narcyzy

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]