Rabaty kwiatowe

Rabaty kwiatowe

Skomentuj artykuł

Rabaty kwiatowe stanowią podstawowy element  ogrodu. Dobrze zaprojektowane, zachwycają bogactwem, harmonią, pięknem trafnie dobranych roślin.    

Rabata kwiatowa  to zazwyczaj pas, mniej lub bardziej regularny,  zagospodarowanej powierzchni w ogrodzie. Rabaty zazwyczaj tworzone są przy ogrodzeniach, murach, budynkach,  a także altanach, ścieżkach itp.

Bardzo często w ogrodach możemy zaobserwować rabaty nieprzemyślane, mało spójne, pełne chaosu, bez harmonii, miękkości, klimatu, które negatywnie wpływają na odbiór całości ogrodu. Nie da się ukryć, że przy planowaniu rabat kwiatowych, niezbędna jest przynajmniej podstawowa wiedza z zakresu biologii i wymagań roślin, które  wykorzystane będą na danej rabacie kwiatowej.

Zróżnicowanie rabat

Rabaty zależnie od wyobraźni tworzącego, mogą być niezwykle zmienne, nie mniej jednak do najpopularniejszych rabat zaliczymy rabatę uniwersalną, rabatę bylinową, rabatę z roślinami jednorocznymi, rabatę z roślinami cebulowymi, barwną rabatę, rabatę skalną, rabatę jednogatunkową, rabatę monochromatyczną, rabatę zacienioną, rabatę słoneczną itd. Tylko od nas i naszej kreatywności zależy jaki efekt końcowy będzie miała samodzielnie wykonana rabata kwiatowa.

Do trafnych rozwiązań z pewnością zaliczymy rabatę uniwersalną, która przy odpowiednim doborze roślin, będzie zachwycać przez większą część roku.
Zależnie od stylistyki, rabata może mieć charakter formalny bądź bardziej luźny- nieformalny. Aby osiągnąć ten efekt, linie rabat powinny być faliste, dzięki czemu nasz ogród dodatkowo zyska optycznie na wielkości. Rabaty formalne przepełnione są geometrycznymi liniami.


Wybrane rodzaje rabat

Rabata z roślin jednorocznych- rabata przy której zagospodarowaniu wykorzystuje się wyłącznie rośliny jednoroczne. Jej atrakcyjność trwa od wiosny do jesieni. Niestety późną jesienią, rabatę należy oczyścić, a po barwnej , słonecznej rabacie zostaje tylko puste miejsce.

Rabata bylinowa – rabata przy której zagospodarowaniu wykorzystuje się wyłącznie rośliny bylinowe, ewentualnie uzupełnia się roślinami jednorocznymi, których zadaniem jest zagospodarowanie wolnych miejsc po bylinach wiosennych.

Rabata uniwersalna- inaczej rabata mieszana, przy której tworzeniu wykorzystuje się zróżnicowane rośliny, nie tylko byliny. Dzięki uniwersalności danej rabaty mamy element dekoracyjny w ogrodzie, niemalże przez cały rok.

Rabata formalna – rabata oparta na geometrii, pełna symetrii.

Rabata nieformalna – rabata o nieregularnych, zazwyczaj falistych brzegach, malownicza, delikatna.

Rabata jednogatunkowa- rabata przy której aranżacji wykorzystujemy jeden gatunek rośliny, przy czym można skorzystać z wielobarwności odmianowej danego gatunku.

Rabata słoneczna – rabata usytuowana na stanowisku słonecznym, przy aranżacji której wykorzystuje się rośliny preferujące słoneczną wystawę.

Rabata w cieniu – rabata usytuowana na stanowisku zacienionym (północna wystawa, rabata pod rozłożystą koroną drzewa itp.), na której sadzi się rośliny cieniolubne.

Rabata monochromatyczna – rabata jednokolorowa, a więc rośliny kwitną w odcieniach jednej barwy. Z pewnością taka rabata nie będzie monotonna, jeżeli paleta odcieni danej barwy będzie dość zróżnicowana.

Rabata skalna- rabata tworzona na stanowisku skalistym, przepuszczalnym, w ogrodzie skalnym, przy aranżacji której wykorzystuje się rośliny skalne.    

Rabaty kwiatowe

Rabaty kwiatowe

Na co zwrócić uwagę przy tworzeniu rabaty kwiatowej

Wielkość rabaty

Wielkość rabaty należy indywidualnie dostosować do wielkości ogrodu, nie mniej jednak uznaje się, że szerokość rabaty nie powinna być mniejsza od jednego metra, a górna granica nie powinna przekroczyć 3 m. Rabaty o szerokości jednego metra można wykorzystać na rabaty jednogatunkowe, natomiast rabaty o szerokości trzech metrów,  mogą zostać wykorzystane na rabatę uniwersalną.

Styl rabaty

Zależnie od własnego uznania, przy planowaniu rabaty należy uwzględnić jej stylistykę. Jeżeli jesteśmy zwolennikami symetrii, geometrycznego podejścia, przy aranżacji ogrodu, wówczas należy zastosować styl formalny. Jeżeli wolimy naturalistyczne klimaty, wolne od symetrii, skorzystajmy z rabat nieformalnych, charakteryzujących się falistymi liniami.

Rabaty kwiatowe

Rabaty kwiatowe

Przygotowanie podłoża

Podłoże należy odpowiednio przygotować, aby sprostało wymaganiom konkretnej rośliny ozdobnej. Z pewnością należy podłoże odchwaścić, usunąć stare korzenie itp., spulchnić. Najlepiej byłby gdyby do zastanej gleby dobrać odpowiednie  rośliny, wówczas przygotowanie podłoża nie byłoby tak zajmujące. Jednak zazwyczaj jest inaczej i podłoże należy dostosować do konkretnych wymagań, wybranych gatunków roślin. Jeżeli podłoże jest zbyt gliniaste, ciężkie, wówczas możemy je rozluźnić piaskiem, żwirem, kompostem itd. Natomiast gdy podłoże jest zbyt piaszczyste, wówczas zależnie od potrzeb danej rośliny, możemy je wzbogacić  dobrze przerobionym kompostem, który poprawi jego strukturę. Kompost sprawdzi się także jako nawóz organiczny.

Rabatę należy dokładnie wygrabić, wyrównać, aby stanowiła płaszczyznę, odpowiednią do wysiewu bądź też sadzenia roślin.

Rabaty kwiatowe

Rabaty kwiatowe

Dobór roślin

Przy doborze roślin należy zwrócić uwagę na wystawę rabaty, ponieważ rośliny zależnie od gatunku mogą preferować stanowiska słoneczne do cienistych. Poza tym duże znaczenie ma także mrozoodporność roślin, która w przypadku wielu gatunków roślin, uprawianych w ogrodach jest zmienna. Ogród usytuowany na otwartej przestrzeni, narażony na wiatry wschodnie, jest bardzo niekorzystny dla roślin zimozielonych, roślin wrażliwych, które narażone na wiatr i mróz, w wielu przypadkach nie mają szans na przetrwanie. Przy tak usytuowanym ogrodzie , unikajmy także pełnych ogrodzeń. Błędnym myśleniem jest, że pełne ogrodzenie zatrzyma wiatr i ochroni rośliny przed zimową zawieruchą. Napór wiatru przy tego typu rozwiązaniach będzie powodował miejscowe zawirowania powietrza wewnątrz ogrodu. Dla wrażliwych roślin są one wręcz zabójcze. Na tak niekorzystnym stanowisku przyda się żywopłot z roślin mrozoodpornych, nie koniecznie zimozielonych żywotników.

Jakość podłoża, odczyn pH to także podstawowe czynniki warunkujące dobór roślin. Z pewnością gatunki preferujące zasadowe podłoże nie posadzimy z roślinami wrzosowatymi, które wymagają podłoża kwaśnego. Jedne, jak i drugie posadzone w nieodpowiednim podłożu, skazane są na zamieranie.

Równie ważna jest kolorystyka rabaty, która powinna być spójna, bez chaosu, zależnie od potrzeby nostalgiczna bądź oparta na kontraście. Łączenie barw z pewnością ułatwi nam koło barw, które zawiera barwy podstawowe: czerwoną, żółtą i niebieską oraz barwy pochodne: pomarańczową, zieloną i fioletową.

Koło barw

Tabela kolorów kompozycji kwiatowych

Efekt działania barw

Barwa

Efekt

psychologiczny (skojarzenia i odczucia)

fizjologiczny
fizyczny

Czerwona

ciepło, podniecenie

pobudzająca myśl

bardzo rzucająca się w oczy

Pomarańczowa

pobudzenie

sprzyjająca trawieniu, pobudzająca myśl

j.w.

Żółta

wesołość, ożywienie

pobudzająca zmysł wzroku

rzucająca się w oczy

Zielona

spokój, świeżość, odpoczynek, równowaga ducha

uspokajająca, uśmierzająca zmęczenie

j.w.

Niebieska

jasność , świeżość, lekkość, spokój

uspokajająca, uśmierzająca zmęczenie

nie rzucająca się w oczy

Fioletowa

świeżość

uspokajająca

słabo rzucająca się w oczy

Biała

jasność, czystość

mniej więcej obojętna

rozjaśniająca otoczenie

Źródło: S. Raczkowski, Urządzanie terenów zieleni, Warszawa 1977, s. 191.
   

Zestawiając barwy pamiętajmy, że kontrastowe zestawienia to połączenie barwy zielonej z czerwoną, żółtej z fioletową oraz niebieskiej z pomarańczową. Oczekując ciepłej w odbiorze rabaty, wybierajmy odcienie żółci, pomarańczy i czerwieni, natomiast rabata chłodna, to zestawienia roślin, kwitnących na niebiesko, biało i fioletowo.  Słoneczne rabaty pomniejszają optycznie ogród, natomiast rabaty przesiąknięte chłodem powiększają.
   
Przy doborze roślin należy uwzględnić także pokrój rośliny, strukturę, kształt liści, kwiatów, siłę wzrostu roślin. Ostatni czynnik ma szczególne znaczenie przy określeniu ilości roślin przeznaczonych na obsadzenie rabaty. Na mniejszą rabatę lepiej wybierać rośliny niższe.
   
Nasadzenia powinny być zróżnicowane, niezbyt liczne, bo wkradnie się chaos. Wystarczy jak na większej rabacie posadzimy do trzech wyrazistych roślin, a pozostałe rośliny będą stanowić dopełnienie całości. Zwróćmy uwagę na harmonijność nasadzeń, przejawiającą się także w swobodnym przejściu od roślin wysokich, sadzonych w tylniej części rabaty, do najniższych, sadzonych na skraju rabaty. Pamiętajmy, że harmonijność nie może iść ku skrajności, tak więc bliżej brzegu także powinny pojawić się akcenty wyższe, aby uniknąć efektu nienaturalności. Starajmy się tak dobierać rośliny, aby rabata była atrakcyjna przez cały rok.    

Rabaty kwiatowe

Rabaty kwiatowe

Rabaty kwiatowe

Rabaty kwiatowe

Zakup roślin

Rośliny należy kupować w punktach handlowych cieszących się dobrą opinią oraz kompetentną obsługą. Sprzedawane rośliny powinny być oznaczone. Poza tym wybierając konkretny okaz, zwróćmy uwagę na jego zdrowotność. Dany gatunek powinien charakteryzować się  pełną zdrowotnością części nadziemnej oraz podziemnej. Stan korzeni możemy sprawdzić wyjmując bryłę korzeniową. Zdrowy system korzeniowy przerasta podłoże, a poza tym charakteryzuje się jasną barwą. Rzetelną informację na temat zakupionego materiału, z pewnością uzyskamy w specjalistycznych szkółkach. Korzystajmy ze szkółek bylinowych, ponieważ w ich przypadku, możemy uzyskać rzetelną informację o roślinach, a także pomoc w doborze gatunków, które poradzą sobie w naszym ogrodzie.

Sadzenie roślin

Przy sadzeniu roślin na rabacie, należy zachować pomiędzy roślinami odpowiednie odstępy, które uzależnione są od siły wzrostu konkretnych roślin. Dołki należy częściowo wypełnić kompostem, a następnie posadzić roślinę na takiej głębokości na jakiej rosła w szkółce. Rabaty zazwyczaj ograniczone są budowlą, grupą roślin np. żywopłotem. W przypadku żywopłotu, należałoby zachować spory odstęp pomiędzy rabatą, a samym żywopłotem. Aby nie tracić przestrzeni, można żywopłot oddzielić od rabaty, wkopując w podłoże barierę oddzielającą te dwa założenia. Odizolowanie rabaty będzie korzystne dla roślin na niej rosnących, które nie będą tracić składników pokarmowych oraz wody na korzyć żywopłotu, który z rozbudowanym systemem korzeniowym jest w lepszej sytuacji. Chcąc zyskać naturalność na rabacie, rośliny należy sadzić grupami. Posadzone rośliny warto ściółkować. Gruba warstwa ściółki ograniczy rozprzestrzenianie się chwastów, a także parowanie wody. Poza tym wyściółkowana rabata będzie bardziej estetyczna.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...
Kategorie

Zobacz także

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz