Pióropusznik- Matteuccia

Pióropusznik- Matteuccia

2 komentarzy

Paprocie to jedne z najbardziej oryginalnych roślin uprawianych w ogrodach ozdobnych. Dawniej nie dostrzegane, dziś spotykane są prawie w każdym ogrodzie. Preferują cieniste zakątki, w których królują i nadają założeniu leśnego charakteru. Do najpopularniejszych paproci uprawianych w ogrodzie zaliczymy pióropuszniki, które reprezentuje przede wszystkim pióropusznik strusi.

Rodzaj Matteuccia w naszych ogrodach reprezentowany jest przede wszystkim przez pióropusznika strusiego (Matteuccia struthiopteris) o liściach przypominających strusie pióro. Roślina niezwykle malownicza, pozwalająca na tworzenie bardzo oryginalnych kompozycji.

Czy wiesz że …

Paprocie to szczególny typ roślin, które królowały setki milionów lat temu. Szacuje się, że na ziemi rośnie około 9-10 tys. gatunków paproci, z czego wiele to bardzo oryginalne rośliny ozdobne. Także w polskim krajobrazie możemy podziwiać paprocie, a wśród nich pióropusznika strusiego. Paprocie dekoracyjne są z liści, nie wytwarzają kwiatów, nasion, lecz zarodniki.

Paprocie występują niemalże na całym świecie, a najwięcej w tropikach. W Polsce poza rzadko występującym pióropusznikiem strusim, można spotkać takie gatunki paproci jak:

    Osmunda regalis- Długosz królewski
    Athyrium filix- femina- Wietlica samicza
    Athyrium alpestre – Wietlica alpejska
    Cystopteris fragilis – Paprotnica krucha
    Cystopteris regia- Paprotnica królewska
    Cystopteris montana- Paprotnica górska
    Cystopteris sudetica – Paprotnica sudecka
    Phegopteris dryopteris Zachyłka trójkątna
    Dryopteris filix- mas- Narecznica samcza
    Dryopteris spinulosa – Narecznica krótkoostna
    Polystichum lonchitis – Paprotnik ostry
    Polystichum setiferum – Paprotnik szczecinkozębny
    Blechnum spicant – Podrzeń żebrowiec
    Phyllitis skolopendrium – Języcznik zwyczajny
    Asplenium trichomanes- Zanokcica skalna
    Asplenium viride – Zanokcica zielona
    Polypodium vulgare – Paprotka zwyczajna
    Pteridium aquilinum – Orlica pospolita


Pióropusznik strusi- budowa

Bylina bardzo dekoracyjna o zmiennych liściach, a więc liście zarodnionośne są odmienne od liści płonnych. Liście płonne są podwójnie pierzaste, mogą dochodzić nawet do 1,5 m wysokości, a ich barwa to jasna zieleń. Tworzą wąski, a zarazem głęboki lej, wewnątrz którego w sierpniu i wrześniu ukazują się krótsze liście zarodnionośne. Osiągają do około 50- 60 cm długości. Są bardziej skórzaste, początkowo jasnozielone z czasem bardziej brunatne. Liście płonne bardzo szybko zasychają, ale za to liście zarodnionośne długo się utrzymują i warto zostawić je na zimę, gdyż mogą stanowić swego rodzaju dekorację w tym „martwym” okresie. Na liściach zarodnikonośnych jak sama nazwa wskazuje znajdują się zarodniki. Przechowywane są w specjalnych kupkach zarodnikowych.

Część podziemną pióropusznika strusiego, stanowią rozrastające się kłącza.

Pióropusznik

Pióropusznik

Dekoracyjność pióropusznika strusiego

Matteucia struthiopteris jest dekoracyjna przede wszystkim  z delikatnie zielonych płonnych liści oraz brązowawych, zarodnionośnych, które warto zostawić na zimę, gdyż w zimowym okresie ciekawe prezentują się na tle białego puchu. Najpiękniejszy okres paproci to wiosna, kiedy zaczynają wybijać nowe liście, początkowo skręcone jak pastorał biskupi. W leśnym zakątku, na tle wyściółkowanego korą podłoża w momencie wiosennego przebudzenia, ten widok jest niezwykle przyjemny dla oczu i warto stworzyć zakątek z pióropusznikiem, bo bylina jest tego warta.

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: Dana, Tytuł: Pióropusznik

    W moim ogródku pióropusznik strusi tak bardzo się rozpanoszył, że mam go za dużo. Ciągle go usuwam a on nadal rośnie. Jeśli ktoś jest zainteresowany to mogę oddać sadzonki.

  2. Dodał: Agnieszka, Tytuł: Pióropusznik

    Chciałabym w ogrodzie stworzyć kącik obsadzony pióropusznikami - planuje je posadzić na kawałku terenu o dł. ok. 5,5 m i szer. ok. 1,5 m. Czy 20 roślin na taki kawałek to będzie za dużo? Chciałam posadzić w dwóch rzędach po 10, naprzemiennie. Będę wdzięczna za radę :)

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie