Rabaty kwiatowe

Rabaty kwiatowe

1 komentarzy

Jakość podłoża, odczyn pH to także podstawowe czynniki warunkujące dobór roślin. Z pewnością gatunki preferujące zasadowe podłoże nie posadzimy z roślinami wrzosowatymi, które wymagają podłoża kwaśnego. Jedne, jak i drugie posadzone w nieodpowiednim podłożu, skazane są na zamieranie.

Równie ważna jest kolorystyka rabaty, która powinna być spójna, bez chaosu, zależnie od potrzeby nostalgiczna bądź oparta na kontraście. Łączenie barw z pewnością ułatwi nam koło barw, które zawiera barwy podstawowe: czerwoną, żółtą i niebieską oraz barwy pochodne: pomarańczową, zieloną i fioletową.

Koło barw

Tabela kolorów kompozycji kwiatowych

Efekt działania barw

Barwa

Efekt

psychologiczny (skojarzenia i odczucia)

fizjologiczny
fizyczny

Czerwona

ciepło, podniecenie

pobudzająca myśl

bardzo rzucająca się w oczy

Pomarańczowa

pobudzenie

sprzyjająca trawieniu, pobudzająca myśl

j.w.

Żółta

wesołość, ożywienie

pobudzająca zmysł wzroku

rzucająca się w oczy

Zielona

spokój, świeżość, odpoczynek, równowaga ducha

uspokajająca, uśmierzająca zmęczenie

j.w.

Niebieska

jasność , świeżość, lekkość, spokój

uspokajająca, uśmierzająca zmęczenie

nie rzucająca się w oczy

Fioletowa

świeżość

uspokajająca

słabo rzucająca się w oczy

Biała

jasność, czystość

mniej więcej obojętna

rozjaśniająca otoczenie

Źródło: S. Raczkowski, Urządzanie terenów zieleni, Warszawa 1977, s. 191.
   

Zestawiając barwy pamiętajmy, że kontrastowe zestawienia to połączenie barwy zielonej z czerwoną, żółtej z fioletową oraz niebieskiej z pomarańczową. Oczekując ciepłej w odbiorze rabaty, wybierajmy odcienie żółci, pomarańczy i czerwieni, natomiast rabata chłodna, to zestawienia roślin, kwitnących na niebiesko, biało i fioletowo.  Słoneczne rabaty pomniejszają optycznie ogród, natomiast rabaty przesiąknięte chłodem powiększają.
   
Przy doborze roślin należy uwzględnić także pokrój rośliny, strukturę, kształt liści, kwiatów, siłę wzrostu roślin. Ostatni czynnik ma szczególne znaczenie przy określeniu ilości roślin przeznaczonych na obsadzenie rabaty. Na mniejszą rabatę lepiej wybierać rośliny niższe.
   
Nasadzenia powinny być zróżnicowane, niezbyt liczne, bo wkradnie się chaos. Wystarczy jak na większej rabacie posadzimy do trzech wyrazistych roślin, a pozostałe rośliny będą stanowić dopełnienie całości. Zwróćmy uwagę na harmonijność nasadzeń, przejawiającą się także w swobodnym przejściu od roślin wysokich, sadzonych w tylniej części rabaty, do najniższych, sadzonych na skraju rabaty. Pamiętajmy, że harmonijność nie może iść ku skrajności, tak więc bliżej brzegu także powinny pojawić się akcenty wyższe, aby uniknąć efektu nienaturalności. Starajmy się tak dobierać rośliny, aby rabata była atrakcyjna przez cały rok.    

Rabaty kwiatowe

Rabaty kwiatowe

Rabaty kwiatowe

Rabaty kwiatowe

Zakup roślin

Rośliny należy kupować w punktach handlowych cieszących się dobrą opinią oraz kompetentną obsługą. Sprzedawane rośliny powinny być oznaczone. Poza tym wybierając konkretny okaz, zwróćmy uwagę na jego zdrowotność. Dany gatunek powinien charakteryzować się  pełną zdrowotnością części nadziemnej oraz podziemnej. Stan korzeni możemy sprawdzić wyjmując bryłę korzeniową. Zdrowy system korzeniowy przerasta podłoże, a poza tym charakteryzuje się jasną barwą. Rzetelną informację na temat zakupionego materiału, z pewnością uzyskamy w specjalistycznych szkółkach. Korzystajmy ze szkółek bylinowych, ponieważ w ich przypadku, możemy uzyskać rzetelną informację o roślinach, a także pomoc w doborze gatunków, które poradzą sobie w naszym ogrodzie.

Sadzenie roślin

Przy sadzeniu roślin na rabacie, należy zachować pomiędzy roślinami odpowiednie odstępy, które uzależnione są od siły wzrostu konkretnych roślin. Dołki należy częściowo wypełnić kompostem, a następnie posadzić roślinę na takiej głębokości na jakiej rosła w szkółce. Rabaty zazwyczaj ograniczone są budowlą, grupą roślin np. żywopłotem. W przypadku żywopłotu, należałoby zachować spory odstęp pomiędzy rabatą, a samym żywopłotem. Aby nie tracić przestrzeni, można żywopłot oddzielić od rabaty, wkopując w podłoże barierę oddzielającą te dwa założenia. Odizolowanie rabaty będzie korzystne dla roślin na niej rosnących, które nie będą tracić składników pokarmowych oraz wody na korzyć żywopłotu, który z rozbudowanym systemem korzeniowym jest w lepszej sytuacji. Chcąc zyskać naturalność na rabacie, rośliny należy sadzić grupami. Posadzone rośliny warto ściółkować. Gruba warstwa ściółki ograniczy rozprzestrzenianie się chwastów, a także parowanie wody. Poza tym wyściółkowana rabata będzie bardziej estetyczna.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: alina, Tytuł: korona

    to jest do du p y

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie