Jadalne kwiaty rośliny o jadalnych kwiatach

Jadalne kwiaty rośliny o jadalnych kwiatach

Skomentuj artykuł

W naszym ogrodzie lub na stanowiskach naturalnych, można znaleźć liczne gatunki roślin, których kwiaty są jadalne. Mogą one stanowić ciekawy element smakowy i dekoracyjny naszych potraw. W wielu krajach m. in. w rejonie Morza Śródziemnego, a także w Chinach i Japonii, spożywanie kwiatów lub ich pąków jest bardzo popularne. W Polsce natomiast zwyczaj ten jest ciągle jeszcze rzadko spotykany, choć staje się ostatnio coraz bardziej modny. Barwne płatki kwiatowe mogą urozmaicić jadłospis nie tylko dorosłych, ale również dzieci i zachęcić niejadki do częstszego spożywania posiłków. W warunkach klimatycznych Polski, znanych jest wiele gatunków roślin o jadalnych kwiatach, z których najczęściej wykorzystywane przedstawiono poniżej.

Jadalne kwiaty roślin dziko rosnących

Fiołek polny, bratek polny, stokrotka

Kwiaty tych gatunków są cennym dodatkiem do sałatek i surówek. Kwiaty fiołka są wonne, a stokrotki posiadają ciekawy miętowy posmak. Bratek dobrze komponuje się w daniach warzywnych, zupach, może być również zatopiony w kostkach lodu i podany do napoju.

Jadalne kwiaty

Jadalne kwiaty

Czarny bez i robinia akacjowa

Zebrane z tych drzew kwiatostany, złożone z białych kwiatów, posiadają intensywny, charakterystyczny zapach. Moczy się je w cieście naleśnikowym i smaży na oleju.

Taka forma podania popularna jest również w Hiszpanii, we Włoszech oraz w Austrii.

Z kwiatów bzu czarnego wytwarza się także syrop stosowany często w okresie przeziębień.

Jadalne kwiaty

Jadalne kwiaty

Mniszek lekarski

Żółte kwiaty tej rośliny, zdobiącej na wiosnę trawniki, można spożywać w sałatkach i na kanapkach, a także wytwarzać z nich smaczny syrop o konsystencji płynnego miodu.


Rośliny ogrodowe o jadalnych kwiatach

Róża pomarszczona

Jest to jeden z najbardziej znanych gatunków, który dostarczają płatków kwiatowych,  wykorzystywanych nie tylko w przemyśle spożywczym, ale również w kosmetyce. Są one słodkie i bardzo aromatyczne ze względu na obecność w nich olejków eterycznych. Świeże płatki róż mogą być dodatkiem do oryginalnych sałatek owocowych. Wytwarza się z nich konfitury i przeciery, a także wina i nalewki. Konfitura z płatków róży często dodawana jest do pączków i rogalików.

Jadalne kwiaty

Jadalne kwiaty

Aksamitka

Jej intensywnie pomarańczowe kwiaty o cytrusowym smaku mogą być dodawane do ziemniaków, ryżu, sosów i pieczonych mięs.

Nasturcja ogrodowa

Kwiaty nasturcji barwy żółtej, pomarańczowej lub czerwonej, wykorzystywane są w kuchni ze względu na ich wyrazisty, pikantny smak. Dobrze komponują się one z zieloną sałatą i świeżym szpinakiem oraz twarogiem i jajkami na kanapce. Marynowane, niedojrzałe owoce stanowią natomiast tańszy zamiennik kaparów.

Nagietek lekarski

Płatki nagietka, barwy żółto-pomarańczowej, zarówno świeże jak i wysuszone, są dodatkiem do wielu potraw ze względu na obecność w nich naturalnych barwników – karotenoidów. Posiadają one różnorodne zastosowanie jako przyprawa do masła, serów i omletów, a także sałatek, zup i sosów. Dodawane są także do ryżu i ciasta zamiast szafranu. Często spotykane są również w mieszankach liściastych herbat.

Bez lilak i lawenda wąskolistna

Kwiaty lilaka barwy fioletowej o intensywnym, przyjemnym zapachu i cytrynowym posmaku, można użyć sezonowo do dekoracji deserów, a także sporządzać z nich aromatyczny, orzeźwiający napój. Do napojów i słodkich wypieków dodaje się również fioletowe kwiaty lawendy.

Ogórecznik lekarski

Z kwiatów ogórecznika lekarskiego barwy niebieskiej o charakterystycznym posmaku ogórka, można stworzyć wiele potraw. Popularne są one w Toskanii, gdzie służą jako dodatek do dań takich jak włoskie pierożki ravioli i torciki frittata, oraz do zup i omletów, a także do napojów.

Jadalne kwiaty

Jadalne kwiaty

Malwa

Gatunek ten charakteryzuje się zróżnicowanym zabarwieniem płatków kwiatowych. Najcenniejszymi są kwiaty ciemnofioletowe. Ze względu na dużą zawartość barwników antocyjanowych i słodkawy smak dodaje się je do sałatek z warzyw liściowych, galaretek owocowych, dżemów i napojów.

Liliowiec

Pąki liliowców można dodawać do zup, pod koniec ich gotowania, a rozwinięte kwiaty smażyć w cieście. Świeże i wysuszone kwiaty liliowca są popularne w kuchni chińskiej, japońskiej, tajskiej i wietnamskiej.

Pysznogłówka

Pysznogłówka nazywana jest często bergamotą ze względu na wydzielany przez nią aromat przypominający zapach skórki pomarańczy bergamoty. Kwiaty o intensywnym czerwonym zabarwieniu wykorzystuje się do ozdabiania sałatek, aromatyzowania zimnych napojów, win i nalewek, a także jako dodatek do dań mięsnych.

Jadalne kwiaty roślin warzywnych

Karczoch

Częścią jadalną karczocha są natomiast młode nierozwinięte kwiatostany – koszyczki, które przed spożyciem pozbawia się zewnętrznych łusek.

Najsmaczniejszą częścią jest serce, czyli grube i mięsiste dno kwiatowe. Można je jeść na surowo, gotowane, duszone i przyrządzane w zalewie. Wierzchołek kwiatostanu przed zakwitnięciem ścina się ostrym nożem i oczyszcza. Zebrane części należy skropić sokiem z cytryny i gotować ok. 30 min. w osolonej wodzie. Z karczochów sporządza się wiele potraw w kuchni włoskiej oraz egipskiej.

Jadalne kwiaty

Jadalne kwiaty

Dynia i cukinia

Duże kwiaty dyni i cukinii, doskonale sprawdzają się smażone w cieście lub faszerowane np. serem ricotta, a także w sałatkach, tartach i makaronach.

Szczypiorek i czosnek

Niewiele osób wie, że jadalne są również fioletowe, kuliste kwiatostany szczypiorku ogrodowego i białe czosnku, które doskonale pasują do sałaty oraz kremów z brokułów lub marchwi.

Postępowanie z kwiatami przed podaniem do stołu

Delikatne jadalne kwiaty nie nadają się do przechowywania i z tego względu należy zebrać je bezpośrednio przed przygotowaniem potraw i nie myć ich lub tylko lekko opłukać. Roślin o jadalnych kwiatach należy poszukiwać w rejonach położonych z dala od ruchliwych dróg i na obszarach nietraktowanych pestycydami. Do tego celu nieodpowiednie są również kwiaty z kwiaciarni, gdyż często traktowane są one chemią. Trzeba zwrócić uwagę czy wewnątrz kielichów kwiatowych nie występują drobne owady.

Uwaga na zatrucia i alergie

Osoby z alergią i katarem siennym powinny zwrócić szczególną uwagę na wybór kwiatów do jedzenia, a zwłaszcza tych z rodziny astrowatych, tj. nagietki, stokrotki, mniszek, które zawierają dużo uczulającego pyłku. Poważne zatrucia mogą wywołać natomiast kwiaty roślin, takich jak barwinek i złotokap oraz wiele innych wymienionych w tabeli.

Rośliny o trujących kwiatach

barwinek (Vinca), bieluń (Datura), glicynia (Wisteria), groszek pchnący (Latyrus), hiacynt, hortensja, irys, jaskier, knieć błotna = kaczeniec, konwalia, lantana pospolita, lobelia, naparstnica, narcyz, ostróżka, powojnik (Clematis), różanecznik i azalia (Rhododendron), tojad, wawrzynek wilczełyko, wiciokrzew, zawilec, zimowit (Colchicum), złotokap (Laburnum)

 
 
Jadalne kwiaty poza walorami smakowymi, posiadają również właściwości odżywcze i lecznicze. W ich składzie mogą występować białka, cukry, witaminy (m. in. witamina C), mikroelementy, flawonoidy, antocyjany i karotenoidy, a także olejki eteryczne.

Dodatek jadalnych kwiatów do sałatki, deseru czy innej potrawy sprawi, że zamieni się ona w oryginalne, wykwintne dania.

Anna Jędrzejewska
Źródła: Działkowiec/03/2010, Działkowiec/06/2011, Ogrody/07/2011,

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie