Malwy w ogrodzie

Malwy w ogrodzie

Skomentuj artykuł

Malwy (Alcea) to piękne lecz nieco zapomniane rośliny ozdobne z rodziny ślazowatych. Niegdyś w polskich ogródkach przydomowych, były niemal obowiązkowe. Sadzone najczęściej wzdłuż ścian domów, wyglądały niezwykle malowniczo. Jednak potem z niezrozumiałych powodów zaczęły popadać w zapomnienie.

Na szczęście od kilku lat powoli zaczyna wracać zainteresowanie tymi uroczymi kwiatami i znów coraz częściej można je spotkać w naszych ogrodach. Również hodowcy zainteresowali się malwami, dzięki czemu możemy wybierać w coraz większej ilości ciekawych odmian, o wyszukanej urodzie kwiatów.

Charakterystyka malwy

Zwykle odmiany są wyprowadzane z uprawnej malwy ogrodowej, zwanej też różową (Alcea rosea). Odmiany różnią się zarówno budową kwiatu, gdyż mogą być klasycznie pojedyncze oraz półpełne i pełne, jak i siłą wzrostu oraz kolorystyką. A ta u malw jest bardzo bogata, gdyż możemy spotkać tu odmiany o kwiatach białych, różowych, żółtych, brzoskwiniowych, czerwonych, fioletowych, bordowych, niemal czarnych lub dwukolorowych.


U niektórych odmian płatki mogą być też nieregularnie powcinane, tworząc jak by poszarpany brzeg, co również stanowi oryginalną ozdobę. U kwiatów pełnych, nie widać dna kwiatowego, ale u pojedynczych jest ono doskonale widoczne i stanowi dodatkową walor ozdobny. Bowiem zrośnięte pręciki otaczające słupek wyglądają jak jeden organ (choć w rzeczywistości tak nie jest) w kształcie grubego pręcika, intensywnie pokrytego pyłkiem w jasnym kolorze (żółtym lub kremowym). Szczególnie piękny kontrast tworzą z płatkami kwiatów o ciemnej barwie np. bordowej. Tym bardziej, że również dno kwiatowe jest zwykle w podobnym do pręcików, jasnym kolorze.

Malwy

Malwy

Malwy

Malwy

Pęd kwiatowy malwy może osiągać ok. 2 m., ale zdarzają się również odmiany dochodzące do 3m. wysokości. Zarówno pęd kwiatowy, jak i duże, nieco pomarszczone liście są pokryte sztywnymi włoskami, przypominającymi nieco „szczecinkę”. Jednak włoski nie kłują i nie grozi nam od nich przykre  poparzenie, jak w przypadku pokrzywy.

Rozmnażanie i warunki uprawy

Malwy w Polsce uprawiamy jako rośliny dwuletnie, mimo iż w rzeczywistości są bylinami. Bardzo łatwo rozmnaża się je z nasion, jednak ponieważ równie łatwo krzyżują się one między sobą, to barwa kwiatów uzyskanych z własnych siewek, będzie dla nas pewną niespodzianką. Szczególnie jeśli w ogrodzie rośnie kilka odmian.

Malwy

Malwy

Malwy

Malwy

Malwy

Malwy

Zwykle malwy zakwitają w miesiącach czerwiec - lipiec i kwitną do końca września. Jednak kwitnienie rozpoczyna się dopiero w drugim roku po posadzeniu, gdyż w pierwszym tworzy się jedynie rozeta liściowa oraz mocny korzeń palowy, który pozwala im na głębokie zakorzenienie.

Są odporne na mróz, ale dla pewności można je przykryć na okres zimy włókniną ogrodniczą lub liśćmi. Nasiona wysiewa się na rozsadnik dość późno, bo w czerwcu, a po podrośnięciu wysadza dopiero na miejsce stałe. Wybieramy dla nich stanowiska ciepłe, słoneczne i wilgotne, choć nie podmokłe. Kiedy malwy mają zbyt suche podłoże, łatwo chorują na rdzę. Wolą też gleby zasobne, ale na nieco słabszych też dadzą sobie radę. Najpiękniej oczywiście wyglądają posadzone na tle jasnych ścian budynku, ale możemy też sadzić je w grupach lub przy ogrodzeniach.

Przywrócone do łask

Powrót malw do naszych ogrodów bardzo cieszy. To bowiem nie tylko piękna roślina, ale również łatwa w uprawie. Poza tym jedna z malw - malwa czarna, to również ceniona roślina lecznicza.

Otrzymuje się z niej preparaty bogate w substancje śluzowate, które skutecznie wspomagają leczenie stanów zapalnych błon śluzowych oraz górnych dróg oddechowych. Preparaty z tej rośliny są też zalecane przy uporczywym kaszlu. Na bazie prawoślazu są produkowane doskonałe syropy, zalecane przy tych właśnie chorobach.

Katarzyna Józefowicz

czytaj dalej...

Zobacz także

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz