Malwy w ogrodzie

Malwy w ogrodzie

Skomentuj artykuł

Malwy (Alcea) to piękne lecz nieco zapomniane rośliny ozdobne z rodziny ślazowatych. Niegdyś w polskich ogródkach przydomowych, były niemal obowiązkowe. Sadzone najczęściej wzdłuż ścian domów, wyglądały niezwykle malowniczo. Jednak potem z niezrozumiałych powodów zaczęły popadać w zapomnienie.

Na szczęście od kilku lat powoli zaczyna wracać zainteresowanie tymi uroczymi kwiatami i znów coraz częściej można je spotkać w naszych ogrodach. Również hodowcy zainteresowali się malwami, dzięki czemu możemy wybierać w coraz większej ilości ciekawych odmian, o wyszukanej urodzie kwiatów.

Charakterystyka malwy

Zwykle odmiany są wyprowadzane z uprawnej malwy ogrodowej, zwanej też różową (Alcea rosea). Odmiany różnią się zarówno budową kwiatu, gdyż mogą być klasycznie pojedyncze oraz półpełne i pełne, jak i siłą wzrostu oraz kolorystyką. A ta u malw jest bardzo bogata, gdyż możemy spotkać tu odmiany o kwiatach białych, różowych, żółtych, brzoskwiniowych, czerwonych, fioletowych, bordowych, niemal czarnych lub dwukolorowych.


U niektórych odmian płatki mogą być też nieregularnie powcinane, tworząc jak by poszarpany brzeg, co również stanowi oryginalną ozdobę. U kwiatów pełnych, nie widać dna kwiatowego, ale u pojedynczych jest ono doskonale widoczne i stanowi dodatkową walor ozdobny. Bowiem zrośnięte pręciki otaczające słupek wyglądają jak jeden organ (choć w rzeczywistości tak nie jest) w kształcie grubego pręcika, intensywnie pokrytego pyłkiem w jasnym kolorze (żółtym lub kremowym). Szczególnie piękny kontrast tworzą z płatkami kwiatów o ciemnej barwie np. bordowej. Tym bardziej, że również dno kwiatowe jest zwykle w podobnym do pręcików, jasnym kolorze.

Malwy

Malwy

Malwy

Malwy

Pęd kwiatowy malwy może osiągać ok. 2 m., ale zdarzają się również odmiany dochodzące do 3m. wysokości. Zarówno pęd kwiatowy, jak i duże, nieco pomarszczone liście są pokryte sztywnymi włoskami, przypominającymi nieco „szczecinkę”. Jednak włoski nie kłują i nie grozi nam od nich przykre  poparzenie, jak w przypadku pokrzywy.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: