Róża pomarszczona - Rosa rugosa

Róża pomarszczona - Rosa rugosa

Skomentuj artykuł

W sprzedaży dominują przede wszystkim róże wielkokwiatowe oraz rabatowe. Królujące dawniej róże naturalne, zostały zepchnięte na dalszy plan. Warto odkryć je na nowo, gdyż mają w sobie wiele piękna i podkreślą naturalny charakter ogrodu. Poza tym można skorzystać z dobroczynnych właściwości owoców, których nam obficie dostarczą. Jedną z przedstawicielek tej grupy róż jest róża pomarszczona, dawniej dość często spotykana w formie żywopłotu.

Gatunek obcego pochodzenia, zaliczany do rodziny różowatych (Rosaceae). W stanie dzikim występuje także w Polsce. Naturalne siedliska róży pomarszczonej znajdują się w Azji Wschodniej m.in. w Japonii, stąd inna nazwa gatunku róża japońska.

Czy wiesz że …

Ze względu na kształt liści Rosa rugosa, bywa określana także jako róża fałdzistolistna.
   
W sprzedaży można nabyć wiele odmian oraz mieszańców róży pomarszczonej. Warto zapoznać się z ofertą szkółek, a jak nie zależy nam na nowszych odmianach, można poszukać róży pomarszczonej w okolicy i pozyskać krzew nie ponosząc kosztów związanych z jej zakupem.

Naturalistyczne piękno

Rosa rugosa osiąga do około 1,0- 1,5 (2,0) m wysokości, odznacza się wzniesionym, krzaczastym pokrojem. Charakteryzuje się szybkim wzrostem, pędy gęsto pokryte kolcami, liście  złożone, skórzaste, pomarszczone, od spodu pokryte kutnerem. Jeden liść składa się z 5- 9 listków.  W czerwcu ukazują się duże, różowawe, pachnące,  pojedyncze kwiaty, których średnica sięga 8 cm. W okresie letnio- jesiennym  krzew zdobią czerwono – pomarańczowe, kuliste, a zarazem spłaszczone, dekoracyjne owoce, których średnica może dochodzić do 3 cm. Ponieważ róża pomarszczona może kwitnąć do września/października, krzew jednocześnie zdobią kwiaty i owoce.


Róża pomarszczona w wielu odsłonach

W sprzedaży możemy nabyć odmiany róży pomarszczonej oraz jej mieszańce.

Nazwa odmiany

Uwagi

„Alba”

Odmiana charakteryzująca się białymi, pojedynczymi kwiatami. Osiąga do około 2 m wysokości.

„Polar Ice”

Mieszaniec o dużych, półpełnych kwiatach w barwie białej z różowymi przebarwieniami.

„Hansa”

Mieszaniec, charakteryzujący się pełnymi, bardzo pachnącymi, amarantowymi kwiatami. Mało wymagająca, której owoce nadają się na przetwory.

„Agnes”

Mieszaniec o pięknych morelowo- żółtych kwiatach, których średnica dochodzi nawet do 8 cm.

„Robusta”

Piękna odmiana o czerwonych, pojedynczych kwiatach. Nie zawiązuje owoców.

„F.G. Grootendorst"

Mieszaniec o pełnych, ciemnoróżowych, drobnych kwiatach, których średnica sięga zaledwie  4 cm. Jedna z najpiękniejszych form róży pomarszczonej.

„Kaiserin des Nordens”

Mieszaniec wyhodowany w drugiej połowie XIX w. Piękna odmiana o dużych różowofioletowych kwiatach.

„Dr. Eckener"

Piękna odmiana o żółtawych kwiatach. Charakteryzuje się silnym wzrostem, ale jest mniej wytrzymała na mrozy.

Jak o nią zadbać ?

Róża pomarszczona należy do najmniej wymagających krzewów, które mamy możliwość uprawiać w ogrodzie. Nie  ma wymagań stanowiskowych, rośnie na stanowiskach od słonecznych do półcienistych, podłożu nawet piaszczystym, mało zasobnym. Aby poprawić strukturę podłoża oraz zasobność w składniki odżywcze, wystarczy zastosować dobrze przerobiony kompost. W pełni wytrzymała na mrozy, tak więc nie musimy obawiać się, że przemarznie. Wytrzymała na zasolenie podłoża oraz zanieczyszczenia powietrza. Roślina niezwykle tolerancyjna.

Róża pomarszczona

Róża pomarszczona

Cięcie róży pomarszczonej

Róża pomarszczona, charakteryzuje się dość silnym wzrostem, luźniejszym, krzaczastym pokrojem. Pędy przewieszają się w szczytowej partii rośliny. Zbyt cieniste stanowisko, zaowocuje bardziej wybujałymi pędami, które z czasem ogałacają się w dolnej partii krzewu.

Cięcie nie musi być intensywne jak w przypadku róży wielkokwiatowej, w  zasadzie wystarczy wczesną wiosną usuwać najstarsze oraz chore pędy, które ścinamy u nasady. Cięcie wykonujemy w razie potrzeby. Możemy także skrócić grubsze, silne pędy o 1/3, tak aby doprowadzić do rozkrzewienia się krzewu. Przy silnym cięciu odmładzającym, wszystkie pędy ścinamy, najstarsze u nasady, a pozostałe na wysokości około 20 cm.     
    
Problemy

Róża pomarszczona w porównaniu do innych róż, charakteryzuje się dużą odpornością na choroby i szkodniki. Przy zbyt zasadowym podłożu, może pojawić się problem z chlorozą. Chorobą, powodującą żółknięcie liści, a wynikającą z faktu, że przy silnie zasadowym podłożu, roślina nie może pobierać wybranych pierwiastków z podłoża np. żelaza.

Sadząc różę pomarszczoną pamiętajmy, że wydaje ona sporo odrośli korzeniowych. Ma to znaczenie w momencie, kiedy dana róża ma ograniczoną przestrzeń.

Róża pomarszczona

Róża pomarszczona

Jak rozmnożyć różę pomarszczoną

Chcąc rozmnożyć Rosa rugosa możemy to zrobić generatywnie poprzez nasiona. Nasiona wysiewamy wiosną, pamiętając o ich stratyfikacji. Najczęściej jednak różę pomarszczoną rozmnaża się wegetatywnie poprzez podział. Inne sposoby rozmnożenia tego krzewu to: sadzonki zdrewniałe, odkłady.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Róże