Uprawa sałaty

Uprawa sałaty

Skomentuj artykuł

Sałata należy do grupy tak zwanych nowalijek. Pierwszych warzyw, które możemy jeść wiosną. Po szarych, smutnych zimowych kanapkach przyjemnie jest zjeść bułkę ze świeżą zieloną sałatką.

Rodzaje sałaty najczęściej uprawiane  w Polsce i najchętniej spożywane.

Sałata krucha

Liście sałaty są po prostu kruche i bardzo smaczne. Główki ważą do kilograma . Sałatę można przechowywać przez parę dni.

Sałata masłowa

Zaletą tej sałaty są bardzo miękkie liście.  Nie należy jej przechowywać dłużej niż dwa dni. Jest to najczęściej jadany przez nas rodzaj sałaty. Jako pierwszą  zbieramy ją na wiosnę i kończymy sezon zbierając ją jako ostatnią.
Do uprawy polecane są odmiany Królowa Majowych, Rakowicka, Ela.

Sałata liściowa

 

Na ogół z warzywa zbieramy pojedyncze liście, które zastępują świeże listki wyrastające na miejscu zerwanych.  Z rośliny można dokonać  zbiorów nawet cztery razy, gdy nie zetniemy liści za blisko korzenia.

Sałata rzymska

A może po prostu rarytas? Dlatego, że jest najsmaczniejsza ze wszystkich sałat. Ma bardzo kruche liście, jest delikatniejsza i słodsza oraz soczystsza od innych odmian. Można jeść ją na surowo  lub gotowaną. Uważamy sałatę za dojrzałą, gdy liście główki warzywa otwierają się a z wnętrza wychodzą pędy.

Uprawa sałaty

Stanowisko –  Najlepiej odpowiada roślinie miejsce słoneczne,  jednak odmiany letnie możemy, także posadzić w półcieniu.

Podłoże –  Najkorzystniejsza jest lekka, żyzna ziemia bogata w próchnicę. 

Rozmnażanie –  Sałatę siejemy z nasion do gruntu, najlepiej w dwóch terminach wiosennym oraz letnim. Wiosenny przypada we wrześniu i zbiór warzyw następuje w okresie  od kwietnia do maja i letnim, który przypada od połowy marca, a sałatę zbieramy w okresie od czerwca do sierpnia. Warzywa można, także uprawiać z sadzonek zakupionych w sklepie ogrodniczym. Przy takim sposobie uprawy będziemy mogli szybciej jeść sałatę.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także